Yaban mersinin cilde faydaları nelerdir? Yaban mersini ile yapılan cilt bakım maskeleri

2

Ülkemizde çok fazla meçhul ancak dünya mutfağında çok fazla yeri olan yaban mersini bir hayli el kreminin içerisinde yer alıyor. Kokusuyla kendine hayran vazgeçen yaban mersininin cilde bereketleri olduğunu öğreniyor muydunuz? Uzmanların araştırmaları neticesinde elde ettiği bilgilere göre yaban mersininin cilde fantastik bereketleri bulunuyor. Peki bu faydalar neler? Yaban mersini cilde nasıl uygulanır? Bilmek için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yaban mersini, Fundakiller familyasına ait olan ve ılıman abuhavalarda yetişmeye uygun üzümsü bir meyve çeşididir. Günümüzde daha çok dondurma, pasta ve şekerlemelerde kullanılan yaban mersini kumpaslı bir biçimde harcandığında rastgele bir hasarı veya yan tesiri yoktur. Yörelere göre çalı çileği, çoban üzümü, lifora, kuş üzümü gibi adlarla da öğrenilen yaban mersini, ülkemizde Karadeniz bölgesinin azami yerlerinde yetişmektedir. İçerisinde A,C,E,K vitaminleri barındıran ve tesirini kısa zamanda gösteren yaban mersini bağışıklığı kuvvetlendirici tesirleri bulunmaktadır. Antioksidan özelliğiyle hastalıkları iyileştirici özelliği bulunan yaban mersinini sıhhatli beslenmek isteyen bireyler de harcayabilir. Bir orman meyvesi olan yaban mersini damardan kalbe, böbrek hastalıklarından kemik hastalıklarına kadar verimleri bulunuyor. Şimdilerde el kremlerinin içerisinde bulunan yaban mersini kokusuyla da sanki parfüm maksadına kullanılıyor. Hal böyle iken uzmanlar yaban mersini hakkında bir araştırma yaptı. Yapılan bu araştırmada taze veya kurutulmuş, sade veya başka bir gıdayla karıştırılarak harcanabilen yaban mersininin cilde bir hayli bereketi olduğu ortaya çıktı.Gelin yaban mersinin cilde verimleri araştıralım…

yaban mersinin cilde faydaları neler

Yaban mersini içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildin yağ seviyesini düzenler. Bu sayede daha sağlıklı cilde sahip olmanızı kısa sürede sağlar.Eğer yaban mersini ile ilgili cilt baskım maskesi yapmak isterseniz yarım su bardağı Yaban Mersinini bir çorba kaşığı zeytinyağı ve balla pürüzsüz olana kadar karıştırın. 20 dakika boyunca uygulayın ve ılık su ile yıkayın. Doğrudan cilt kuruluğu, akne ve nem dengesinin korunması için cildinize gereken nemi sağlayacaktır.

yaban mersini faydaları

Yaban mersini barındığı antioksidanlarla ildimizdeki buruşukluk, zarar ve bozulmalara neden olan hür radikalleri maniler ve cildinize gözetir. Cildimizin renk tonunu tertip eden, daha çok sıhhatli ve daha çok genç kalmasını sağlayan yaban mersinini meyve reyonlarında ve marketlerde kuru olarak satın alabilirsiniz.

Bol ölçüde A, C ve K vitaminleri taşıyan yaban mersini meyvesi, ciltte irinlerin yaradılışında yasaklayıcı kalite taşır.Kılcal damarları eforlu hale getiren bu meyve, kolajen yapımını iyi bir biçimde süratlendirir.

yaban mersini maskeleri

YABAN MERSİNİ İLE YOĞURT MASKESİ

MALZEMELER

10 tane yaban mersini
1 yemek kaşığı ölçüsünde yoğurt

YAPILIŞI

Çatalla yaban mersinlerini ezip, üzerine yoğurt ekleyin.Temizlenmiş olan suratınıza ve boynunuza hazırladığınız karışımı uygulayın. 15 dakika bekleyerek ılık suyla durulayın. 

yaban mersini cilde nasıl uygulanır

YABAN MERSİNİ, BAL VE ZEYTİNYAĞI MASKESİ

MALZEMELER

Çeyrek bardak ölçüsünde yaban mersini
1 yemek kaşığı ölçüsünde bal
1 yemek kaşığı ölçüsünde zeytinyağı
1 çay kaşığı ölçüsünde toz şeker

YAPILIŞI

Tüm malzemeleri blender ile beraber çok akıcı olmayacak biçimde karıştırın. Pak olan cildinize bu karışımı hoşça sürün. Ovuşturarak 10 dakika bekletin.

Ilık su ile durulayın. Daha sonra soğuk su ile bir şok uygulayın.