Uyuz nedir? Uyuz hastalığı nasıl anlaşılır? Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl tedavi edilir

3

Sağlık Bakanlığı fotoğrafı hesaplarından yurttaşların uyuz bulgularına karşı dikkatli olunması gerektiği doğrultusunda bir ihtarlar yaptı. Hal böyle iken uyuz hastalığını dinleyen insanlar arama motorlarından “uyuz nedir, uyuz bulguları nelerdir, uyuz nasıl rehabilitasyon ediliyor” diye araştırma içerisine girdi. Bugünkü yazımızda merak ettiğiniz tüm bu suallerin cevabını uzmanlardan bildik.

Uyuz hastalığı, uyuz böceğinin insan cildine ya da vücuduna sardırmasıdır. Cildin üst tabakasına nüfus ederek yumurtalarını bırakan uyuz böceği çok kısa sürede belirtilerini göstermeye başlar. Uyuz hastalığının (Skabies) en belirgin özellikleri arasında kaşıntı ve deri döküntüsüdür. İlk başta egzama ile karıştırılan uyuz hastalığı kış aylarında daha yaygın görmek mümkündür. Sağlık Bakanlığı son yaptığı açıklamada uyuz belirtilerinden herhangi biri ile karşılaşan vatandaşların vakit kaybetmeden mutlaka sağlık kuruluşuna gitmeleri gerektiği yönündedir. İnsandan insana buluşmanın görülebileceği uyuz hastalığı özellikle toplu taşıma kullananların dikkat etmesi gerekiyor. Parazitlik bir hastalık olan uyuz, toplu yaşam alanlarında daha çok kış aylarında yaygın görülüyor. Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu uyuz hastalığına dair merak edilen soruları yanıtladı:

UYUZ HASTALIĞININ YAYGIN GÖRÜLEN BULGULARI NELERDİR?

Uyuz akarı ciltte tüneller açarak takribî 10-15  yumurtasına vazgeçer. Bunun 2 veya 6 hafta sonrasında özellikle de geceleri şiddetli kaşıntı ve cilt üzerindeki sivilce eşi kabarcıklardır. Kaşıntı ve döküntülerin her biri bedenin çoğunu etkileyebilir ya da bilek, dirsek, koltuk altlığı, parmaklar, meme başı, penis, bel gibi bölgelerle hudutlu olabilir. 

5 ile 10 yaş arası çocuklarda ya da bebeklerde baş, surat, boyun, avuç içleri ve ayak tabanlarına yerleşebilir. Döküntü ayrıca ufak kabarcıkları veziküller ve pulları kapsayabilir. Bu yerleri kaşımak ciltte yara oluşmasına neden olabilir ve bazen bu yaralar bakteriler tarafından enfekte olurlar. Bu surattan egzama gibi meselelerle karıştırılabiliyor.

uyuz böceği

UYUZ KİMLERDE GÖRÜLÜR? NASIL BULAŞIR?

Kadın ve erkek her iki türde ve her yaş grubunda tüm kavmi gruplarda, tüm sosyoekonomik seviyelerde görülebilir. Özellikle bakım konutları, yurtlar gibi toplu yaşanan kalabalık yerlerde görülme olasılığı daha fazladır. Beden korunma mekanizması iyi olmayan bireylerde ağır bir seyir gösterebilir.

uyuz olan bir hastanın ilk hali

Uyuz hastalığının nasıl bulaşacağını merak ediyorsanız; Hastalık genellikle uyuz olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın teması ile dağılır. Tokalaşma ya da kısa süreli sarılarak genellikle uyuz bulaşmaz. Hastalık, eşler arasında ve aile abonelerine basitçe dağılır. Uyuz hastalığı teşhisi konulan bireylerin netlikle giysilerini, havlularını ve nevresimlerini hatta tokalarını dahi netlikle kullanılmamalıdır. 

Kaşıntı

UYUZ HASTALIĞI NASIL GEÇER?

Geceleri çoğalan bir kaşıntınız varsa kesinlikle bir uzmana müracaat etmeniz gerekir. Bireye göre 8-10 saat arasında rehabilitasyon edilebilen uyuz hastalığını konuttaki usullerle de geçirmeniz muhtemeldir. Ancak evvelinde kesinlikle uzmandan bir rehabilitasyon yöntemini bilmelisiniz. Uzman hekimlerin en yaygın önerdikleri usuller arasında krem ve losyonlar kullanılıyor. Eczanelerde satılan uyuz kremini uyumadan evvel asalağın bulunduğu bölgelere değil bedeninin tamamına sürebilirsiniz. Bu noktada her gün uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Kremi özellikle kuru bedeninize sürmenizde fayda var. Kremi sürdükten sonra 8 – 10 saat bekliyoruz. Durulandıktan sonra giysilerinizi giyebilirsiniz Bu noktadaki en ehemmiyetli ayrıntılardan biri de üzerinize giydiğiniz giysilerin pak olmasıdır. Krem uzun müddet bedeninizde kaldığı için kısa zamanda giderilmesini sağlayacaktır.