Sirkenin cilde ve saça faydaları nelerdir? Sirke cilde nasıl uygulanır? İbrahim Saraçoğlu’ndan…

1

Türk mutfağının enfes sosları arasında yer alan sirke; salatalara, hamur işi tasvirlere ve bazı tasvirlere müthiş bir lezzet katıyor. Natürel bir şifa olan sirke, hem üzümden hemde elmadan yapılabiliyor. Yapılan bu sirkenin cilde ve saçlara fantastik fayda sağladığını öğreniyor muydunuz? Sivilcelerin baş düşmanı olan sirke hakkında belirsiz bereketleri sizler için derledik.

Salamura hazırlıklarının en önemli adımı olan sirke, son zamanlarda zayıflamaya olan etkisi ile gündeme geldi. Sonrasında uzmanların araştırma yaptıkları sirke hakkında muhteşem detaylar ortaya çıktı. Yemeklerde, salatalarda tatlandırıcı olarak veya salamura gibi koruyucu olarak kullanılan su, asetik asit ve doğal aromalar içeren sirke, yoğun asitli meyvelerden üzüm veya elma vb. olmaktadır. Özellikle elma sirkesi, lif açısından zengindir ve sindirime yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bağırsaklara yapışarak; kolesterol emilimini engelliyor. B12, folik asit eksikliğini gideren sirke ağız kokusuna, diş eti ve diş sağlığına olumlu etki göstermektedir. 

sirkeli su

ELMA SİRKESİNİN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Elma sirkesiyle günlük saç bakımınızı yapabilirsiniz. Uzmanların araştırmalarına göre sirke saça parlaklık vererek, ölü derilerin atılmasını sağlıyor. Bu sayede kepekten de kurtulmuş olursunuz. Yaz aylarında kullanıldığında “sirke saç rengini açar mı?” sorusu akıllara geliyor. Deneyenlerin tecrübelerine göre sirke saç rengini açıyor. Eğer sadece bakım yapmak için kullanacaksanız bir çay bardağı su ile elma sirkesini seyreltmelisiniz. İçerisine bir miktar tuz ilave edip karıştırın. Karşımı saçınıza uygulayıp 1 saat bekletin. Soğuk suyla durulayabilirsiniz. 

Elma sirkesi saçın uzamasında büyük rol oynayan natürel mahsuller arasında yer alıyor. İçerisindeki 2.9 pH oranı sayesinde saçınızın kısa müddette uzamasını sağlar. Aynı zamanda saçların UV ışınlarından dolayı hasar gören bölgelerini onarır. Bir rutin içerisinde saça uygulanan sirke tendeki kan dolaşımını süratlendirir. Bu sayede dökülmelerinde önüne geçiyor.

Sirkenin içerisinde bulunan pektin, potasyum, malik ve asetik asit sayesinde saç teninde bulunan kaşıntı ve kepeğe neden hasarlı bakteri ve mantarları geçirir.

 

SİRKENİN CİLDE FAYDALARI NELER?

Sirkenin saçlara olduğu kadar cilde de olağanüstü bereketleri bulunuyor. Kumpaslı kullanımda cildi ölü hücrelerden temizleterek sivilce yaradılışını yasaklayan sirke, cildi derinlemesine pakler ve rahatlık verir. Natürel bir tonik olarak kullanabileceğiniz sirke, cildin ph balansını sağlayarak sebum yapımını banal seviyelere getirerek cildinizin yağlanmasını da kurumasını da maniler.

Buzdolabının olmazsa olmazı elma sirkesi buruşukluk izlerini gözle görülür derecede ortadan kaldırıyor. Alıngan cilde sahip olanların dikkatli bir biçimde kullanması gereken sirke, kumpaslı kullanıldığı takdirde cildin beyazladığını ve kirlerin yok olduğuna tanık olacaksınız.

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN SİVİLCELERİ GİDEREN SİRKELİ KÜR TANIMI

1 fincan maden suyu ve 1 fincan elma sirkesini karıştırın. Günde 1 kere akşam, pamuk ile cildinize uygulayın. Bu karışımı cildinize sürdükten sonra suratınızı yıkayın. Haftada 3 kere tekerrür edin.