Sığla yağının cilde faydaları nelerdir? Sığla yağı cilde nasıl sürülür?

1

Cildinizin hatasız görünmesi aynı zamanda yaşlılık bulgularının da önüne geçmek için Mersin şehrimizin kazanç kapısı haline gelen aynı zaman da Türkiye’nin bir hayli şehrinde bulunan sığla yağını sınayabilirsiniz. Son zamanlarda popülerliğini gözeten sığla yağı nedir, nasıl kullanılır, cilde öteki verimleri nelerdir, nereden alınır ve bedene bereketli mıdır suallerinin cevabını haberimizin detaylarını bilebilirsiniz.

Nebatların köklerinden veya özlerinden yapılan esans yağların son senelerde cilde verimlerini ve hoşluk alanında kullanıldığını öğrenmeyen yoktur. Sığla yağı da bunlardan biri. Mersin ve Muğla şehrinde kazanç kaynağı haline gelen sığla yağı, Liquidambar Orientalis Miller ağacının gövdesine emin teknikler uygulanarak elde edilen balzamın kaynatılması ve preslenmesi neticeyi elde ediliyor.Kahverengimsi tahin renkte, bal kıvamında, yapışık, mat ve mat yapıda olup kendine has aromaya sahiptir. Tütsü yada buhur adları ile de anılmaktadır.Mısır Medeniliğinde mumyalamada kullanılmıştır. Sığla yağı Kraliçe Kleopatra’nın kullandığı bir iksir olarak çağlardan günümüze yansımıştır. 

sığla yapının cilde faydaları neler

PEKİ SIĞLA YAĞI NEDİR VE CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Ömrü 300 yıla kadar dayanan sığla ağıcının özütlerinden oluşan sığla yağı, kahverengimsi renkte, bal kıvamında, yapışkan, donuk ve mat yapıdadır.

Özellikle Marmaris, Dalaman, Köyceğiz ve Fethiye bölgelerinde sızı rehabilitasyonlarında kullanılan sığla yağı, cildi yumuşatarak pamuk gibi olmasına dayanakçı olur.

Ham sığla yağı

Ciltte derin yara izleri veya yanık izlerini aynı zamanda ameliyat izlerini gidermek için de çok iyi bir yöntem olduğu söylenen sığla yağı, antiseptik özelliğiyle de yaraların iyileşmesini kolaylaştırıyor.

Başta ülser, gastrit, reflü gibi mide ya da bağırsak rahatsızlıklarında kullanılan sığla yağı, sözü edilen geleneksel uygulamalar dışında dünyada özellikle parfümeri ve ilaç endüstrisinde kullanılmaktadır.

Sığla ağacı

Dünyaca ünlü markaların maskelerinin içerisinde bulunan sığla yağı, ildi kuvvetlendirici, tonunu düzenleyici ve elastikiyetini koruyucu özelliği vardır. Ayrıca cilde zararlı bakterileri ve cilt lekelerini ciltten uzak tutar. Cildinizin yaşlanmasını da geciktirir.

ORJİNAL SIĞLA YAĞININ KOKUSU NASILDIR?

Sığla yağı tahine eş rengi olan, ağır kokulu, kendine özel has aroması olan, kıvamlı yapışık bir malzemedir. Ağaçtan elde edilen akmalarda mevcuttur. Bu da solunum yolu rahatsızlığında genelde kullanılmaktadır.