Safranın cilde faydaları nelerdir? Cilde nasıl uygulanır?

2

Güneydoğu Asya’nın uyum kaynaklarından biri olan safran nebatı, güz ve kış aylarında bir araya gelmeye hazır hale kazanç. İlk bir araya geldiğinde mor olan sonrasında kurutularak kırmızımsı turuncu rengine dönüşen safranın hem bedene hem de cilde birbirinden pozitif tesirleri bulunuyor. Peki bunlar neler? Safran nebatının cilde belirsiz bereketleri…

Son senelerde cilt bakımına itina gösteren bayanlar hem baharatlardan hem de tabiattan gelen mucize nebatlardan çok fazla faydalanıyor. Safran da bunlardan birisi. Özellikle kozmetik dünyasının alakasını sürükleyen safran nebatı çingene nebatının çiçeklerinden elde edilir. Dünyadaki safranın çoğu İran’da hasat edilmektedir. Safran, crocin isimli altın rengi veren karotenoid bir pigment kapsadığından dolayı yiyeceğe hoş bir renk verir. Mevzuya gelecek olursak, safran nebatı buruşukluğu önlemeden cildi yenilemeye kadar bir hayli fayda sağlıyor. Uzmanların yaptığı söylemelere göre safran nebatı, cildi aydınlatarak, cilt kirlerinin görünümünü en aza indiriyor. Sivilcelerinden davacı olan bayanların favorisi olacak safran, pürüzsüz bir cilde kavuşturacak. 

SAFRA ÇİÇEĞİNİN VÜCUDA OLAN  DİĞER FAYDALARINI öğrenmek için tıklayınız... 

SAFRAN

Güneşin hasarlı tesirlerinden cildi gözeten safran aynı zamanda cilt sıhhati hakimiyet altına alınır.  Kumpaslı bir biçimde cilde uygulandığında tüm meseleleri ortadan kaldırarak buruşukların oluşmasını maniler, oluşan buruşukların da eksilmesine imkân sağlar.

Günümüzün en pahalı baharatı olan Safran, ülkemizde yalnızca Safranbolu’da yetişiyor. Üç ayrı ipin tek noktada birleşmesi biçimindedir. Safran ergenlik sivilcelerinin rehabilitasyonunda, cildin parlaklığını ve canlılığını artırmada, cildin ihtiyarlamasını önlemede, güneşin bedene verebileceği hasarların yasaklanmasında, cilt kirlerinin rehabilitasyonunda kullanılır.

Safran yağının içerisinde kimyevi olmadığından natürel bir yağdır. Ergenliğe giren çocuklarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Safran yağının içerisindeki bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cildin genç, hoş ve kırışmasını maniler.

Safran yağı ciltte oluşan doğum kirleri, sivilce kirleri ve güneş kirlerinin giderilmesinde oldukça yararlıdır. 

SAFRAN MASKESİ NASIL YAPILIR?

1 çay kaşığı safran ile 2 yemek kaşığı sütü karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra soğuması için buzdolabında bekletin. Maskeniz soğuduğunda kıvama gelmeye başlayacaktır. Kıvama geldiğinde ise maskeniz uygulamak için hazırdır. Bir surat fırçası kullanarak maskenizi tüm suratınıza ve boynunuza uygulayın. Takribî 5-10 dakika beklettikten sonra ıslak bir sünger ya da nemli bir havlu ile cildinizi arınabilirsiniz