Saçkıran (Alopesi areata) nedir? Saçkıran belirtileri neler? Saçkıran için etkili çözümler

3

Tıp dilinde alopesi areata denilen saçkıran hastalığı, tutulan şahsın saç, kirpik ya da kaşlarının bir kısmının kelleşmesine deniliyor. İlk bakışta ciddi bir rahatsızlıkmış gibi görünen saçkıranın bir rehabilitasyonu bulunuyor. Peki saçkıranın bulguları neler? Hangi nedenler saçkırana yol açıyor? Saçkıran nasıl rehabilitasyon edilir? Konuttaki usuller saçkırana iyi kazanç mı? Tüm bu suallerinizin cevabı haberimizin ayrıntılarında.

Bayanlara oranla erkeklerde daha fazla görülen ve 40 yaşın altından itibaren başlama ihtimali olan saçkıran, bir ten başka bir deyişle cilt hastalığıdır. Öncelikle oval ve tüysüz bölgelerle kendini gösteren saçkıran hastalığı ile karşılaşan şahıslar kesinlikle en yakın sağlık kurumundaki Cildiye kısmından buluşma almalılar. En esas sebebi bağışıklık sisteminin eforsuzlaşması sonrasında kendini gösteren saçkıran, her 100 şahıstan 70 ila 80’i 40 yaşın altındadır. Erkeklerde bayanlardan daha fazla oranda görülür. Evvel saçın cansızlaşması sonrasında ise koparak dökülmesiyle tamamen belirli bölgelerde kellik olması saçkıran olduğunuzu gösterir. 

SAÇKIRANIN KESİN BULGULARI NELERDİR?

Kirpik, kaş, koltuk altı, sakal ve kasık tüyleri dahil her türlü saçlı ten saçkırandan etkilenebilir. Bu surattan basmakalıp bir saç dökülmesinin dışında daha aşırısını görüyorsanız saçkıran olmuş olabilirsiniz. Bu dökülmelerin yanı gizeme tırnaklarınızda biçim bozukluğu da görülebilir. Saçkıran hastalığının görünümü bireyden şahsa değişkenlik gösterebilir. Hastalığın durumu öngörülemez ve bazen kronik olarak yineleyen yapıdadır.

SAÇKIRANIN SEBEPLERİ NELERDİR?

Uzmanların senelerdir yaptığı araştırmalarda saçkıranın henüz kesin bir sebebi bulunmamıştır. Ancak otoimmün hastalıkları saçkırana neden olabiliyor. Otoimmün hastalıklar, bedenin kendi hücre ve dokularını yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkıyor. En sonunda ise bağışıklık hücreleri saç köklerine saldırarak saçın uzamasını durdurur ve saç dökülmesine yol açar. Saçkıran olan hastaların merak ettiği suallerin başında gelen sebeplerin başına genetik etkenlerin olduğunu söyleyebiliriz. Aileden geçme ihtimali takribî 3 ila 6 kat daha fazladır. 

SAÇKIRAN HASTALIĞININ REHABİLİTASYONU NASIL YAPILIR?

Saçkıran olan bireyin rehabilitasyon sürecine dermatoloji uzmanı karar verir. Hastalığın hangi aşamasında olduğu anlaşıldıktan sonra bir tasarı dahilinde hastalığın ilerlemesi yasaklanır. Bu evrede bulguların şiddetini eksiltmekten başka yapılacak bir şey yoktur. Hafif derecede ve erken evredeki hadiselerden kimilerinde rastgele bir rehabilitasyona lüzum olmadan saçlar kendiliğindene tekerrür çıkabilir.

SAÇKIRAN İÇİN TESİRLİ NATÜREL USULLER

Soğan: Saç kırandan kurtulmak için en etkili çözümlerden biri soğanın suyunu çıkarıp saçsız kalan bölgeye sürmektir. Bu işlem her gün yapılmalıdır.

Sarımsak: Sarımsak yüksek oranda kükürt içerir ve saç oluşmasına olumlu yönde katkı sağlar. Sarımsak saç kıran için en bilinen tedavidir. Ayrıca sarımsak saç oluşumu için temel madde olan kolejinin artmasına yardımcı olur. Her gün bir diş sarımsağın suyunu çıkarın ve kelleşen bölgeye sürün. Bu işlem saçlarınızın eski haline dönmesini sağlayacak.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı da saç oluşumunu destekleyen maddeleri içerir. Her gün hindistan cevizi yağı ile yapılacak masaj saçların çıkmasına yardımcı olacak.

Yeşil çay: Yeşil çayı demleyin ve bir pamuk yardımı ile saçınıza sürün. Yeşil çay saç köklerinin hareketlenmesine ve saçların daha çabuk çıkmasına yardımcı olacak.