Roaccutane nedir? Nasıl kullanılır? Roaccutane yan etkileri nasıl geçer?

1

Cildindeki bir cinsli geçmek öğrenmeyen sivilcelerden davacı olanlar genellikle ergenliğe bağlı ya da değişik nedenlerden dolayı her türlü usulü sınasa tamamen pürüzsüz bir cilde kavuşamamaktan yakınıyor. Oluşan tüm bu sivilce ve iltihaplı sivilceleri tamamen ortadan kaldırdığı söylenen aynı zamanda son zamanlarda ismini çok dinlediğiniz Roaccutane, hakkında merak edilen suallerin hepsini sizler için cevapladık. Roaccutane nedir? Nasıl kullanılır? Roaccutane yan tesirleri nasıl geçer? Roaccutane öldürüyor mu? Roaccutane kullananlar nelere dikkat etmeli? İşte tüm bu suallerin cevabı yazımızda.

Roaccutane; şiddetli iltihaplı sivilcelerin rehabilitasyonunda kullanılan ve içerisinde yoğun ölçüde İzotretinoin bulunan bir ilaçtır. Cildin yağ etkinliğini baskılayan ve neredeyse durduran, karaciğerde birleşimlenen, yüksek A vitamini barındıran bu ilaç, uzman hekimler tarafından 12 yaşından sonra ergenlik çağına girmiş gençlerde ve bu yaş sonrası görülen yüzde tahribat ve estetik görünüş açısından kasvet yaşayanların suratlar için reçete edilir. Özellikle şiddetli baskı, sızılı ve ateşli iltihaplı sivilcelerle başı tasada olanların bununla birlikte yaygınlaşması ve iz vazgeçmeye başlamasını ortadan kaldıran Roaccutane ilacı, 10’ar kapsüllük dubleks PVC/PVDC blisterler halinde 30 adet yumuşak jelatin kapsül biçiminde sadece eczanelerde satılmaktadır.

Roaccutane

ROACCUTANE NASIL KULLANILIR?

Roaccutane reçete edilmeden önce mutlaka bir dizi kan testi ve özellikle karaciğer enzimlerinin kontrollerinin yapılması gerekmektedir. İlk kullanılmaya başlandığında düşük doz alınarak ilaca karşı hassasiyet ya da yan etki gösterilip gösterilmeyeceği bu ilacı kullanmanın aşamalarından birisidir. Genellikle 70 kilogram ve bu kilonun altında olan kişilere 35 mg gibi bir doz verilir. İlacı kullanan kişiler kesinlikle aç karnına tüketmemelidir. Roaccutane kullanılmaya başlandıktan tam 1 ay sonra tekrar tahliller yapılıp, ilk yapılan kan testleri ile karşılaştırılır. Bu test sonucunda yüksek kolesterol ölçümleri yapıldığı sıklıkla bahsedilenler arasındadır. Tahlil sonuçlarınızda bir anormallik yok ise sivilcelerinizin de zamanla azaldığını görebilirsiniz. Roaccutane ile tedavi süreci yaklaşık 6 ay kadar sürebilir. Bu süreçte ilacın dozajı arttırılıp azaltılabilir. Tekrar bir dönem daha kullanabilmek için ise doktorun öngördüğü süre beklenmelidir.

ÖNEMLİ NOT: Eğer bu ilacı doktorunuz size önerdiyse kesinlikle dozunda kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu ilaç kesinlikle hamileler için uygun değildir. Uzman doktor önerisi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

ROACCUTANE YAN TESİRLERİ NELERDİR?

Roaccutane kullanmaya başlayan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri ilacın yan etkileridir. Olağanüstü yan etkileri bulunan bu ilaç, hakkında çıkan haberler de kullanacak kişilerin etkilenmesine neden oluyor. Özellikle “İngiltere’de İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’nun yaptığı son araştırmaya göre, ülkede 2 yıl içerisinde akne tedavisinde kullanılan Roaccutane’a bağlı 20 ölüm gerçekleşti.” açıklamasından sonra tedaviyi alacakları endişelendirdi. O yüzden mutlaka uzman doktorlar kontrolünde ilaç kullanılmalı, sık sık tahlil yaptırmalısınız. Reçete ile satılan Roaccutane bilinen yan etkileri şu şekildedir;

ROACCUTANE NASIL KULLANILIR

Bazı hastalarda kendilerine zarar verme veya hayatlarını sonlandırma düşüncesi (intihar düşünceleri) içerisinde olmuştur, hayatlarını sonlandırmaya (intihar teşebbüsü) çalışmışlardır veya hayatlarını sonlandırmışlardır. Bu hastalar depresyondaymış gibi gözükmeyebilir.

Döküntü ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar oluşabilir. 

Aşırı terleme, kaşınma, deride hassasiyet, şişme, akma, akıntı, baş ağrısı, vücut kıllarında gözle görülebilir artış olabilir.

Üst solunum yollarında iltihap, boğazda yanma, hafif burun kanamaları, mide bulantısı ve kusma ile beraber gelen geçmeyen baş ağrıları görülebilir.

Diş etlerinde ağrı, kanama, hassasiyet, geçmeyen ağız yaraları meydana gelebilir. 

Sürekli uykusuz ve yorgun hissetme, kendiliğinden geçen, el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık, kas kasılması, halsizlik, sersemlik yan etkileri arasındadır. 

Bu ilacın en büyük yat etkileri; Ruhsal denge bozukluğu: sesler duyma veya gerçekte varolmayan şeyleri görme gibi gerçekle bağlantı kaybıdır.

Saçlarda ve kaşlarda dökülme, cansızlaşma ve mat görünme olabilir.

ROACCUTANE KULLANANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

ROACCUTANE KULLANANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Roaccutane kullanan bireylerin öncelikle çok sabırlı bir biçimde ve hekiminin verdiği dozda kullanmaya itina göstermesi gerekir. 

Anne karnındaki bebekler için çok riskli olan bu ilacı kullanmadan evvel hamile olmadığınıza emin olmalısınız. Aksi taktirde bebeğinizi kaybedebilirsiniz.

Bu ilacı kullanırken tende hassasiyet oluşmasından dolayı ağda, bakım veya rastgele bir darbe sonrasında tende kalıcı izlere neden olabilir. 

Roaccutane merkezi asap sisteminizi etkileyebilir. Baş sızısı ve bitkinlik olası yan tesirlerinden kimileridir. Göz kuruluğuna neden olabilir ve karanlıkta görme problemi ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda kulak çınlaması ve duyma kaybı görülebilir. Bazı hadiselerde duyma kaybı kalıcı da olabilir.

ROACCUTANE FİYATI

ROACCUTANE FİYATI NEDİR?

Doktor reçetesinin dışında satılmayan Roaccutane, her yıl fiyat konusunda değişiklik göstermektedir. SGK’dan yararlanarak alabileceğiniz bu ürünün Mart ayı 2019 fiyatı 78,50 TL‘dir.