Regl (Adet) Ağrılarına Ne İyi Gelir? Evde Yapabileceğiniz Doğal Bitkisel Yöntemler

1751

Adet söktürücü bitkiler ile adet düzeni sağlanabilir. Hem gerginliğe hem de vücuda çok iyi gelir. Adet dönemi genellikle kadınlar için çok ağrılı ve sancılı geçer. Adet olamadığı zamanlarda ise çok daha zordur. İşte tamda bu zamanlarda adet söktürücü bitkiler ve bitki çayları yardımımıza koşar ve adetimiz düzene girer. Adetin düzensiz hale gelmesi zamanla vücutta ödem ve şişkinlik meydana getirir. Aynı zamanda vücutta ödem ve şişkinlik meydana getirir. Vücudun farklı bölgelerinde sivilceler meydana getirebilir.Özellikle vücuttan atılamayan kan bu sivilceler patlayarak dışarı çıkabilir. Bu dönemde içilen ve kullanılan bitkisel çaylar östrojen etkisi yarattığı için rahim deki kasılmalara yardımcı olur. Adet genellikle aşırı stres, korku ve heyecana bağlı olarak gecikebilir. Genellikle bu gecikmeler normalken bazen bahsettiğimiz durumlara bağlı olarak gecikebilir. Eğer bu gecikme sürekli devam ediyor ise bir doktora danışmakta fayda vardır.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Zerdeçal: Özellikle kuru zerdeçal bal ve yoğurt ile karıştırılıp tüketilebilir.
Mavi ve siyah Koho: Mavi Koho rahim kasılmalarına yardım ederken siyah koho ise östrojen etkisi oluşturur.
Kantaron: Kaynayan suya bir miktar kantaron bitkisi atılıp, demlenir ve içilir.
Havuç: Çiğ olarak tüketildiğinde kanamaların artmasına ve kolay kanama olmasını sağlar.
Kereviz: Tohumları çok faydalıdır.
Kekik: Kaynamış suya bir çay kaşığı kekik atılır ve 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Özellikle adet döneminden 1 hafta önce tüketilmesinde fayda vardır.
Dereotu: Çiğ olarak tüketilirse regl döneminde söktürücü özelliği vardır.
Çörek otu ve bal: Adet düzeni sağlar.

Adet Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Civanperçemi ve Hatmi Çiçeği: Biraz civanperçemi ve biraz hatmi çiçeği karıştırılarak kaynamış suya atılır. Bir süre kaynadıktan sonra içilmesi adet söktürme özelliğinin yanında sancıları da azaltır.
Civanperçemi ve Kekik: Özellikle adet kanamalarının düzenlenmesi için kullanılan çaylar arasındadır. Aynı miktarda civanperçemi ve kekik kaynayan suya atılır. Kaynatılıp demlenir ve bir kaşık bal yardımıyla içilmeye hazır hale getirilir.
Biberiye ve Papatya: 1 bardak kaynamış suyun içine 10 gram biberiye ve 10 gram papatya bitkisi eklenip kaynatılır. Demlendikten sonra içilmeye hazırdır.


Alıç: Adet döneminin düzenli olabilmesi için kaynayan suyun içerisine bir miktar alıç atılıp kaynatılır. Demlendikten sonra içilmeye hazır hale gelir.
Bal ve Atkuyruğu: Kaynamış suyun içerisine biraz atkuyruğu bitkisi atılır. Demlendikten sonra içerisine bal eklenerek içilebilir.

Adet Düzensizliği Ve Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle hamile ve menopoz döneminde değilseniz adet görme zamanlarınızın düzenli olması gerekir. Adet düzeniniz yok ise aşağıdaki sebeplerden dolayı olabilir.

  • Kullanılan ilaçlar
  • Düzensiz beslenme
  • Hava değişimi
  • Stres
  • Aşırı kilo alma
  • Aşırı kilo verme
  • Polistik over sendromu
  • Bazı hastalıklar