Pancarla Saç Boyama Nasıl Yapılır?

3820

Pancarın faydalarını 22 madde ile sıralamıştık. Ayrıca Pancarı diyetinize nasıl ekleyeceğinizi de güzel tariflerle derledik fakar farklı bir kullanım alanı olarak bu şifa kaynağı bitkiyi kafa deriniz ve güzelliğiniz için kullanmaya ne dersiniz? Gelin hep birlikte Pancarla saçlarımızı nasıl boyayacağımıza bakalım.

Pancarın Faydalarını Okumak İçin Tıklayınız

  • Sürekli deneyebileceğiniz bir rutin; pancar, gül ve siyah çay ile saçlarınız yıkayın. İşlem basittir. Bir bardak pancar suyu ve yarım fincan gül suyu ve siyah çayı karıştırıp doğrudan saç derinize masaj yapın. Bu tedaviyi uçlarınızdan saçınızın köklerine kadar yapın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Durulamadaki siyah çay ve taneleri (boyama sürecine yardımcı olur) ve antioksidanlar (saç ve kafa derisi sağlığı için mükemmeldir) içerir.
  • Aynı zamanda pancar ile aynı amaçla pancar yaprakları suyunu da kullanabilirsiniz. Pancar yeşillikleri güçlü temizleyicilerdir. Kan ve böbrekleri temizlerler, ki bu da kullanım zorunluluğunun bir başka nedeni.
  • Pancar tozu çok kullanışlıdır. Tadı biraz çeşitlendirmek için çorbalarınız da pancar tozu kullanabilirsiniz. Ya da sadece bir gıda renklendiricisi olarak ta kullanabilirsiniz.
  • Pancar tozunu kına ile karıştırıp saçlarınızı boyayabilirsiniz.

Peki pancar tozunu nereden bulabilirim?

Aktarlardan kolayca bulabilirsiniz. Yada isterseniz kendiniz evde yapabilirsiniz.Pancar Tozu Yapımı;

Tek yapmanız gereken pancarın iyice yıkayın. Kaynatın ve suyunu buharlaştırın. Pancarın tepelerini kesin ve atın. Pancarı dilimleyin, Ardından, pancarları kurutun (60 o C’lik bir sıcaklık iyidir). kurutmak için fırın kullanabilirsiniz (8-10 saat sürer). Güneşi kurutmak, uzun sürebilir.

Kurutma işlemi bittikten sonra, kurutulmuş pancarı iyice toz haline gelene kadar blender’dan geçirin.

Pancar tozunuz hazır!