Oryalden yanan saçlara ne yapılır? İşlem görmüş saçların bakımı nasıl olmalıdır?

2

Saçlarınızı istediğin renk ve modele çevirmek için sürülen “açıcı” sebebiyle yanıp sanki cansız, aşınmış ve kuru bir hal alabilir. Oluşan bu gidişat zaman zaman saçların kopmasına çirkin hal almasına dönüşebilir. Saçlarınız fazla boyadan eskidiyse ya da yandıysa kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız. Peki yanan saçlara ne yapılır? Harekât görmekten aşınmış saçlara nasıl bakım yapılır? Ayrıntılar haberimizde…

Saçınızın yanması; kırıkların saç diplerinden uçlarına kadar her alanda olması, saçınıza değdiğinizde keçe tüyü görüşü vermesidir. Boyalı, ısıtıcıya çok maruz kalan aralıksız fön çekilen saçlar da bunun yaşanması daha çok görülmektedir. Saça aralıksız dışarıdan müdahale olması ısıtılması ve bir anda tekerrür soğutulması saçın bir zaman sonra yorulmasına neden olur. Saçın yorulması yanmasından bir evvel ki düzeydir. Bu süreçte saç artık vermek istediğiniz biçimi almayacaktır.Saçın yanması bir anda olduğundan daha evvelden onarma gibi bir namsınız ne yazık ki ki olmayacaktır. Kuaförde veya konutta yapacağınız yanlış bir operasyon bir ton koyu boya veya fazla ısınmış saç bir anda yanabilir. Saçlarınızın genetik özellikleri değiştiremeyeceğiniz için sıhhatli hayat ve beslenme ile saçların kalitesini çoğaldırabilirsiniz. Peki bunlar neler?

KONUTTA PLATİN SARISI SAÇ NASIL YAPILIR? Bilmek için tıklayın…

saç nasıl yanar

Saç renginin çok sık değiştirilmesi amonyak boyaların tercih edilmesi saçları çok yıpratıyor. Boyalarda ki fazla amonyaktan dolayı ayda bir kereden fazla saçınızı boyadığınız takdirde saçlarınız yanıyor.

Saçları sıcak suyla yıkamak çok yıpratıyor. Saçları mutlaka durulurken soğuk ya da ılık suyla durulamak gerekiyor.Saçlarınıza sıklıkla boya işlemi uyguluyorsanız mutlaka tuzsuz, parabensiz şampuanları tercih edin.

Saçlarınızı yıkama sıklığını saç tipinize göre belirleyin. Saç deriniz ne kadar sıklıkla yağlanıyor ise o kadar yıkamanız gerekiyor. Mesela yağlı saçlar her gün yıkanmalı. İşlem görmüş saçların da daha az yıkanması gerekiyor. Ayrıca saç tipinize göre şampuan ve saç kremini belirlemeniz daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

SARI SAÇLARIN BAKIMI NASIL YAPILIR? Bilmek için tıklayın…

saç yanmasına özel bakım önerileri

Saç kurutma makineleri, maşalar ve saç düzleştiriciler saçın yıpranmasın da etkisi çok büyüktür. Bunları kullanırken ısı ayarını düşük tutun. Saçlarınızın yıpranmasını az da olsa engelleyebilirsiniz.

Kuru ve yıpranmış saçlar için iki farklı saç şampuanını aynı anda kullanıp faydasını görebilirsiniz. Mesela biri besleyici biri de onarıcı olan şampuanları arka arkaya kullanarak saçların daha fazla sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Yazın güneş, deniz suyu yıpratırken kışın da sıcak ve soğuk havanın dengesizliğinden mevsim geçişlerinden, en çok saçlar etkileniyor. Keratin destekli şampuanlar ve yağlar kullanmak saçları dış etkilere karşı koruyacaktır.

Genel olarak kullandığımız kozmetik ürünler, sigara kullanımı, düzensiz uyku ve dengesiz beslenmede kolaylıkla saçımızı yıpranmasına etki eden faktörlerden sadece bazılarıdır. Bunlara dikkat ederek saçın sorunlarını kolayca azaltabilirsiniz.

KONUTTA KERATİN BAKIMI NASIL YAPILIR? Bilmek için tıklayın…

YANMIŞ SAÇLARA ÖZEL MASKE

YUMURTA MASKESİ

1 adet yumurta
5 kaşık Hindistan cevizi yağı

Birbirine karıştırılan Hindistan cevizi yağı ve yumurta, saç diplerinden saç uçlarına kadar sürülmeli ve bir poşet dayanağı ile sarılarak yarım saat zaman ile bekletilmektedir. Daha sonrasında ıslatıcı bir şampuan ile yıkamalı ve bol su ile durulanması gerekmektedir. Şayet Hindistan cevizi yağı, ciltte rastgele bir kızarıklık ya da alerjik gidişatı yol açmıyor ise yanma gidişatı ortadan kalkana kadar her gün kullanılması gerekmektedir.

EN İYİ SÜLFATSIZ ŞAMPUANLAR HANGİLERİ? Bilmek için tıklayın…

Oryalden yanan saçlara ne yapılır?

ALEO VERA MASKESİ

2 çay kaşığı gliserin
4 yemek kaşığı avokado yağı
2 çay kaşığı aleo vera jeli

Tam malzemeler birbirine karıştırılmalı ve parmak uçlarına dökülerek, saç diplerine masaj yapılmalıdır. Kalan maskeyi de, saç uçlarına yedirerek sürülmektedir. Tamamı sürülen maske, 20 dakika süresince saçlarda bekletilmeli ve şampuan ile yıkanarak saçlardan temizletilmesi gerekmektedir. Her gün uygulanabilen saç maskesi, belli bir zaman sonra saçlarda ki keçe görüntüsü ortadan kalkmaktadır.

JOJOBA YAĞI MASKESİ

1 çay kaşığı biberiye
4 yemek kaşığı jojoba yağı

Jojoba ve biberiye birbirine karıştırılarak, nemli saçlara evvel diplerinden başlayarak sonrasında uçlara kadar sürülmektedir. 25 dakika saçlarda bekletildikten sonra, bol su ile durulanmaktadır. Elde edilen karışım, kuru ve loş bir civarda 2 ay vakit ile bekletilmektedir. Bu sayede yanma meseleyi ortadan kalkana kadar kullanılmaktadır.