Öksürüğe Ne İyi Gelir? Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

952

Gün içerisinde sürekli öksürmekten daha kötü bir şey yoktur. Öksürük sizi gece uyutmayabilir, işinize müdahale edebilir ve sizi perişan hissettirir.Öksürme tahrişe veya solunum yolları enfeksiyonuna neden olabilir ve genellikle alerjilere, soğuk algınlıklarına veya grip virüslerine eşlik eder. Öksürük için genel olarak birçok etkili evde yapılabilecek ilaç vardır ancak başta öksürüğe neden olan şeyleri bilmek gerekmektedir.

Solunum yollarına yiyecek parçacıklarının yanlışlıkla kaçması da öksürüğe neden olabilir ve büyük boyutta olmadığı sürece kolayca geçebilir fakat boğazın bakteriyel ve viral enfeksiyonlar kapması sığ ancak ağrılı öksürük başlatabilir. Enfeksiyona müdahale etmek bu tür bir öksürüğü çözmenin en iyi yoludur.

Öksürük türleri

Öksürüğünüz uru bir öksürükse solunum yolları tahriş olmuş olabilir. Solunum yolu alerjenleri sıklıkla bu tip bir öksürük üretir.

Solunum yolu enfeksiyonları genellikle balgam ortaya çıkarabilecek derin bir öksürük üretir. Hava yolunu tıkayacak bu kalın mukustan kurtulmak gerekir. Mukusu hafifleten ve onun uzaklaştırılmasını kolaylaştıracak çözümler enfeksiyon çözülene kadar tercih edilir. Ancak kuru öksürük, enfeksiyonların temizlenmesinden sonra da devam edebilir, çünkü solunum yolunun mukoza tabakası hasar görmüş olabilir. Artan hidrasyon ile solunum yolunu nemli tutmak gerekebilir.

Öksürük için Evde Tedavi Yöntemleri:

Öksürüğü azaltmak veya ortadan kaldırmak için etkili olan bazı ev ilaçları denenebilir. Sizler için aşağıdaki yöntemleri hazırladık. Öksürüğünüzün türüne göre aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak her seferinde hatırlatmakta fayda var; lütfen bir doktora görünmeyi unutmayın.Çünkü sizin bilmediğiniz başka rahatsızlıklarınız olabilir.

 

Öksürüğe İyi Gelebilecek Evde Tedavi Yöntemleri

1. Tuzlu Su Gargarası

Tuz çok eski zamanlardan beri anti-infektif, anti-inflamatuar bir madde olarak kullanılmıştır; Aslında M.Ö. 1.996 tarihli Mısırlı papirüs şeritlerinde tuz muamelesi tarifleri bulunmaktadır. Diş cerrahları hala enfeksiyonları önlemek ve daha hızlı iyileşmeyi teşvik etmek için cerrahi prosedürlerden sonra bir tuz çözeltisiyle gargara yapmanızı önerir. Tuz çözeltisi ile gargara yaptığınızda, pH’taki geçici bir artış, bakterilerin hayatta kalmasını zorlaştırır.

>Bir iltihaplı boğazı yatıştıran ve bir öksürüğü hafifleten bir dezenfektan çözeltisi yapmak için, bir fincan ılık suda bir fincan tuzu çözün. Amaç tuz konsantrasyonunda doku sıvılarına benzer şekilde izotonik bir solüsyon elde etmektir – böylece ağız boşluğunun mukoza tabakasını tahriş etmez. Tuzlu su gargarası, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı veya yaygın soğuk algınlığı veya alerjiden dolayı oluşan rahatsızlıkları anında rahatlatır.

Bir tuzlu gargara anti-inflamatuar etkisi genellikle birkaç saat sürer  ve bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

2. Buhar Soluma

Buharı teneffüs etmek, alerjiye bağlı hem kuru öksürüğü hem de bronşit ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ıslak öksürüğü tedavi etmek için basit fakat etkili bir yoldur. Sıcak buharları teneffüs etmek kuru, tahriş olmuş solunum yollarını nemlendirir ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, öksürmeyi kolaylaştıran solunum borusunda biriken balgamı hafifletir. Yatmadan önce buharın teneffüs edilmesi, burun ve göğüs tıkanıklığını giderir ve rahatsız edici öksürük nöbetleri olmadan sizlere iyi bir uyku sağlar.

Kaynamış suya ekstra etkili olması için bazen okaliptüs yağı veya mentol ilave edilir ancak illa da gerekli değildir. Yavaş yavaş ısıtılarak kaynatılmış düz su, önümüzdeki 10-15 dakika boyunca yeterli buhar sağlayabilir. Başınızı bir havlu ile örtün ve yanıkları önlemek için buharı güvenli bir mesafede soluyun. İhtiyacınız olan şey, ısı yerine su buharıdır. Özellikle çocuklara yaptırırken yanmalara karşı dikkatli olun.

3. Zencefil Mucizesi

Zencefilin güçlü anti-inflamatuar etkisi boğaz ağrısı ve hava yolu inflamasyonunu alerjen veya enfeksiyonlardan olsun rahatlatmaya yardımcı olur. Bir miktar suya taze bir köksaptan  zencefil ve bir miktar bal eklenerek doğal bir öksürük şurubu yapmanız mümkündür. Boğazı rahatlatmak ve öksürüğü bastırmak için “bir seferde birkaç damla” alınız.

Zencefil çayı yapmak başka bir seçenektir. Birkaç dilim taze zencefili ezin ve iki üç dakika boyunca suda kaynatın. Zencefil çayını sıcak yudumlarken öksürük nöbetleri durdurabilir. Birkaç bardak zencefil çayı yapın ve buzdolabında saklayın. Bir fincanı ısıtın ve ihtiyacınız olduğunda için.

4. Limon ve bal

Gece öksürük uyması uykunuzu öldürürken başkalarını rahatsız ediyorsa limon suyu ve bal  kurtarıcınız olabilir. Bu hafif içecek boğazınızı rahatlatmak ve gece boyunca solunum yollarını yumuşatmak için iyi bir seçenek olabilir.

Ilık suda küçük bir limon ve iki çorba kaşığı balı suyun içinde karıştırın ve için. Balgamın hafifletilmesine yardımcı olur. Bu içeceğin birkaç bardağını hazırlayın ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanın.

5. Kuru zencefil ve Karabiber

Toz haline getirilmiş Kuru zencefil ve karabiber öksürük için doğal bir evde tedavi yöntemidir. Anında rahatlama için faydalı bir karışımdır. Toz haline getirdiğiniz ve karıştırdığınız kuru zencefil ile karabireri yarım çay kaşığı bal ile karıştırıp içebilirsiniz. Bal ile karıştırdığınız zencefil ve karabiberin yoğun baharat tadı hafifleyecektir. Bunu bir çay kaşığı olarak tüketebilirsiniz.

6. Zerdeçal Yağı

Geleneksel Çin ve Hint Tıbbı solunum yolları, sindirim ve cilt hastalıkları tedavisinde çeşitli bitkisel preparatlar için zerdeçal kullanmışlardır . Zerdeçalın mükemmel anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu kabul edilmektedir . Kullanılan kısım, zencefil ile alakalı düşük büyümekte olan tropik bir bitki olan Curcuma longa’nın sarı renginde kökendir. Zerdeçaldaki ana aktif madde, baharatın altın sarısı rengini veren curcumin olarak tanımlanmıştır.

Zerdeçal, inflamasyonu hafifletmenin yanı sıra hem bakteri hem de virüslerle savaşabileceğinden boğaz ve solunum yolu enfeksiyonuna bağlı öksürüklerin tedavisinde çok etkilidir. Yapmak için bir iki çay kaşığı zerdeçalı sıcak bir bardak süt içinde karıştırarak günde iki kez içilabilir. İnek sütünün balgamını arttırdığı düşünülürken geleneksel olarak keçi sütü önerilir. Alternatif olarak, yağ içerisine curcumin’in biyoyararlanımını arttırdığı için, zerdeçal suda kaynatabilir ve bir çorba kaşığı tereyağı veya hindistancevizi yağı ekleyerek kullanılabilir.

Zerdeçal’ın Faydaları’nı okumak için Tıklayınız

7. Sarımsak

Çiğ sarımsak yemek yada yutmak, boğaz rahatsızlığı veya solunum yolu enfeksiyonlarından ötürü öksürüğün atılmasının en basit yoludur. Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Solunum hastalıklarından boğmaca tedavisine kadar kullanılan uzun bir geçmişe sahiptir.  Sarımsağın en bilinen özelliği bakterilere karşı geniş kapsamlı antibakteriyel etkiye sahiptir.

Bir diş sarımsak yemek, ağızda tutmak veyahut yutmak öksürüğe çare olabilecektir. Ayrıca  yemeklere eklenen sarımsak , genellikle ikincil enfeksiyonları önlemeye de yardımcı olabilir.

8. Soğan suyu

Soğan, sarımsağa nazaran daha hafif bir alternatiftir ancak soğan, birçok antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellik içeren birçok organosülfür bileşiği ve flavonoid polifenol içermektedir. Soğan suyu özellikle bronşit tedavisinde faydalıdır ve mukusun atılmasında ve öksürüğe yardımcı olur. Boğazdaki bakteriyel büyümeyi de engelleyerek ağrılı öksürmeyi hafifletir.

Kırmızı bir soğan rendeleyin ve suyu sıkın. Bir seferde yarım çay kaşığı alarak yavaş yavaş yutun. Tadını hafifletmek için bal  ekleyebilirsiniz.

9. Sıcak Çorba

Ilık su ve çorbalar boğazı yatıştırıcıdır ve özellikle soğuk algınlığı ve gribe eşlik eden bir öksürüğün hafiflemesinde yararlıdır. Tavuk suyu çorbası en popüler olanıdır ancak çalışmalar çorba içerisinde soğan, sarımsak, zencefil, karabiber ve haşhaş gibi baharatlı maddeler keldiğinizde etkisini göstermektedir.

Sıcak çorbayı yudumlarken, bu şifalı bitkilerdeki uçucu aktif maddeleri içeren buhar solunum yolunuza girer ve mukusu gevşetirken, sıcak sıvı boğazınızı rahatlatır. Çorba içmek, hidrasyon seviyelerinizi arttırmanıza yardımcı olur.

10. Taze Sıkılmış Üzüm Suyu

Bir çay kaşığı bal ile tatlandırılmış kırmızı üzümlerden alınan taze meyve suyu, derin göğüste ağrı oluşturan bir öksürüğü tedavi etmek için lezzetli bir yoldur. Mikroplarla kalınlaşmış mukus birikimine bağlı göğüs tıkanıklığı ve bunlar tahriş olduğunda, öylesine geçiştirmek akıllıca değildir. Üzüm suyu, mukolitik bir balgam söktürücü olarak işlev görür ve balgamın hafifletilmesine yardımcı olur ve öksürmeyi hafifletir. Taze meyve suyunda antioksidan fitokimyasallar maksimum yararlanmak için her zaman üzüm bulundurun.

11. Kuru Üzüm

Kuru üzümdeki şekerler ve diğer yararlı bileşikler kuru üzümde yoğunlaşır, bu nedenle hava şartlarında kolayca taşınabileceğiniz kullanışlı bir öksürük ilacı hazırlarlar.

Ende yapılabilecek bir çok acı ve kötü tatlı doğal yöntemler çocuklar için işkence olabilmektedir. Bu nedenle çozukların öksürüğünü gidermek için kuru üzüm güzel bir yöntem olabilir. Küçük çocuklar için, suda öğütülmüş kuru üzümleri biraz ek şekerle pişirerek pürüzsüz bir sos haline getirip koyu bir kıvama getirin. Gerektiğinde bir çay kaşığı yemek öksürmeyi kolaylaştıracaktır.

12.Meyan Kökü

Meyan kökü, Avrupa ve Asya’nın bir bölümüne özgü baklagiller Glycyrrhiza glabra’nın köküdür. Bu bitkinin kurutulmuş kökleri geleneksel bir öksürük tedavisi olarak kullanılmıştır. Genellikle çocuklarda öksürük önlemek için çiğneme yolu ile meyan kökü verilir.

Meyan kökü, boğaz ağrısı, öksürük, bronşit ve solunum yollarının diğer enflamasyon koşullarını hafifletmek için çeşitli formlarda kullanılabilir. Larenjitten dolayı ses kısıklığını tedavi edebilir. Doğal olarak tatlı bir bitki çayı yapmak için, bir çay kaşığı meyan kökü tozunu iki bardak suda kaynatın . Meyan kökü toz karabiber veya bitki çaylarına işlevsel bir tatlandırıcı olarak eklenebilir.

13. Sığır Kuyruğu Çayı

Sığır Kuyruğu bitkisinin yumuşak dokusu, inatçı bir öksürük ve alt solunum yolu hastalıkları için Avrupa’da geleneksel bir ilaçtır. Avrupa’da boğmaca dahil solunum yolları hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılmıştır.

Sığır Kuyuruğu, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve mükemmel bir balgam söktürücü olarak işlev görür. Yapraklardaki ve çiçeklerdeki saponinler, doğal deterjanlar gibi çalışırlar ve balgamı solunum yollarının astarından çıkarırlar. Otun istenmeyen herhangi bir yan etkisi veya toksisitesi olduğu bilinmediğinden, sığır kuyuruğu çayı, tüberküloz ve diğer kronik akciğer enfeksiyonlarından ötürü kalıcı öksürükleri tedavi etmek için uzun süre güvenle kullanılabilir.

Çayı hazırlamak için bir ila iki çay kaşığı kurutulmuş yaprak ya da çiçekleri bir buçuk bardak kaynar suyda ağzı kapalı olarak on beş ila yirmi dakika bekletin. Günde üç fincan kadar bu çayı içebilir ve boğaz gargarası olarak da kullanabilirsiniz.

14. Kekik Çayı

Üst solunum yolları enfeksiyonlarına ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelen bir diğer yöntem de Ballı Kekik Çayıdır. Bu tür rahatsızlıklar öksürük yaptığından dolayı öksürüğü geçirmek için kekik kullanılabilir. Kuru Kekik taneleri, ispatlanmış bir öksürük ilacıdır. Hazırladığınız kekik çayının içine bir miktar bal katarak içmeniz öksürüğünüze iyi gelecektir.

15.Ekinezya Çayı

Beyaz kan hücresi aktivitesini teşvik ederek bağışıklık sistemini uyarır, bu nedenle tam teşekküllü bir enfeksiyon gelişmeden önce ideal bir hal alır. Bununla birlikte, düzenli kullanımın, hızlı iyileşmeyen kronik öksürüklere karşı çok etkili olduğu bulunmuştur.

16. Ada Çayı

Yaygın adaçayı veya Salvia officinalis, dünyada öksürüklerin yanı sıra bu semptomu üreten solunum yolu hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan şifalı bir bitkidir. Birçok yerli halk, bu oldukça aromatik bitkiyi içeren öksürük ilaçlarını geliştirdiler, ancak yapraklarla yapılan basit bitki çayları herkesten daha iyi. Tam da Dioscorides, M.Ö. ilk yüzyıldan Yunan hekimi öksürük ve ses kısıklığını emretti.

Bir avuç taze veya kurutulmuş yaprağı dört fincan kaynar suda yalnızca beş ila on dakika kadar dikin. Günde üç fincan adaçayı yudumlayabilir ve boğaz enfeksiyonunuz varsa, gargara için kullanabilirsiniz.

17. Havayı Nemlendirin

Yüksek nem muhtemelen bir öksürüğü hafifletir çünkü kuruma nedeniyle oluşan solunum yolu tahrişini azaltmaya yardımcı olur. Göğüs tıkanıklığı eşliğinde inatçı bir öksürüğünüz varsa, sıcak bir banyo veya duş almaya yardımcı olur. Mukus gevşetir ve öksürmeye yardımcı olur.

Alerjik sebeplerden ötürü kuru bir öksürüğünüz olduğunda öksürük uyumsuzluğunu önlemek için yatak odasında nemlendirici kullanın.


Arama Sorguları: Öksürük Nasıl Geçer, Öksürük ve Balgama Ne İyi Gelir, Öksürüğe ne iyi gelir, çocuklarda öksürük ne iyi gelir, Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, balgamlı öksürüğe ne iyi gelir, öksürük için ne iyi gelir, öksürüğe iyi gelen şeyler