Mısır ununun cilde faydaları nelerdir? Mısır unu maskesi nasıl yapılır?

3

Tane darının kurutularak öğütülmesiyle elde edilen darı ununun cilde birbirinden pozitif tesirleri bulunuyor. Uzmanların yaptığı söylemelere göre darı ununun cilde bereketlerini hazırladığımız yazıda görebilirsiniz. Darı unu cilde nasıl uygulanır merak edenler için ayrıntılar haberimizde.

Mısır unu, kozmetik dünyasına hızlı giriş yapan besinler arasında yer alıyor. Vücut sağlığına oldukça faydalı olan mısır unu aynı zamanda cilt bakımında da düzenli ve bilinçli bir şekilde kullanıldığında olumlu yönde etkiler sağlıyor. Peeling özelliği sayesinde ciltteki ölü derileri temizleyen ve kan akışını hızlandırarak sağlıklı görünmesine neden olan mısır unu, uzmanlar yaptığı açıklamalara göre; içerdiği vitaminler sayesinde cildin elastik yapısını artırarak yaşlanma karşıtı etki oluşturuyor.

İçerisinde bulunan yoğun ölçüde A vitamini sayesinde ciltteki zehirli maddeleri atan darı unu, hasarlı UV ışınlarına karşı da ciltte kalkan oluşturur. Güçlü bir ağartıcı özelliği olan darı unu, koltuk altı kararması gibi bölgelerinde beyazlamasına imkân sağlar. 

Sivilce ve siyah nokta yaradılışını önleyen darı ununda bulunan muhtelif vitaminler, cildi ıslatma tesiri de oluşturur.

SİYAH NOKTALARDAN ARINDIRAN MISIR UNU MASKESİ

1 yemek kaşığı yoğurdun içerisine rendelenmiş 1 limon kabuğu ve 1 yemek kaşığı darı unu ilave ederek hoşça karıştırın. Ardından suratınıza sürüp 15 dakika süresince bekletin. Ovuşturarak ılık su ile cildinizden arınabilirsiniz.

MISIR UNU CİLDE FAYDALARI

KARARAN DİRSEKLER İÇİN MISIR UNU MASKESİ

1 tatlı kaşığı beyaz kil, 1 tatlı kaşığı darı ve 1 tatlı kaşığı ıslatıcı kremi karıştırıp dirseklerinize peeling yaparsanız kısa müddette dirsek kararmalarını ortadan kaldırabilirsiniz.

SİVİLCE İZLERİ İÇİN MISIR UNU MASKESİ

2 yemek kaşığı darı unu, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı el kremini karıştırıp azıcık su ile sulandırın. Masaj yaparak cildinizde 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile arınabilirsiniz.

Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.