Koltuk altı neden kararır? Koltuk altı kararmasına etkili çözümler

2

Genellikle bayanların yaz aylarında yaşadığı meselelerden biri olan koltuk altı kararması kışın aylarında da oluşabiliyor. Koltuk altı kararması alakalı hem suallerinizi ortadan kaldıracak hem de mükemmel bir bilgilendirme olacak içerik hazırladık. Koltuk altı kararması nedir? Koltuk altı kararması nasıl geçer? Kolay koltuk altı kararmaları konutta nasıl rehabilitasyon edilir? Tüm bu suallerin cevabını haberimizin ayrıntılarında basitçe bulabilirsiniz.

Koltuk altı kararmaları, herkeste görülebilen ve zaman içerisinde büyüyen bir meseledir. Bir hastalığın yada sıhhat sualin bulgusu olmayan koltuk altının siyahlaşması genel olarak bazı sebeplerin neticesinde oluşur. Bedende kararmalar dikkat ederseniz koltuk altında, genital bölgede ve bıyık bölgesinde daha sık olmaktadır. Koyu renklenme genellikle akanthosis nigricans AN olarak adlandırılan bir cilt rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Bedenin çevresindeki kıvrımlarda cildin koyulaşmasına ve bazen sertleşmesine neden olur. Misal verecek olursak, koltuk altı teni çok hassas bir yapıya sahiptir. Jiletle koltuk altını almaya çalışırken daha pürüzsüz olsun diye ters almak baskı yaparak almak koltuk altı teninin kararmasına neden olacaktır. Bir öbür misal olabilecek vaziyet ise, koltuk altının sık sık terlemesi makûs koku oluşmasına neden olurken aynı zamanda tahriş ve pişik koltuk altının kararmasına neden olacaktır. Koltuk altı kararması hamile kadınlarda sık görülen bir durumdur.Peki oluşan bu vaziyeti konutta yapılan usullerle giderilir mi? Gelin beraber araştıralım…

koltuk altı kararması nasıl geçer

LİMON

Çok daha öncekinden beri cilt beyazlatmada tesirli olan limon koltuk atı kararmasını geçirdiği öğrenilmektedir. Şayet cildinizin limona karşı alerjisi yoksa banyoda yarım saat evvel limonu koltuk altınıza sürün ve iyice ovuşturun. Her banyoya girmeden evvel uygulayabilirsiniz.

PATATES

Koltuk altı rengini açmak için patates dilimlerini kullanabilirsiniz. Her hangi bir yan tesiri bulunmayan patates dilimlerini koltuk altınıza koyun yada püre haline getirip iyice sürün. Haftada 3 yada 4 kez uygulayabilirsiniz.

PORTAKAL KABUĞU

Portakal kabuklarını kuruması için güneş gören bir yerde bekletin. Kurumuş portakal kabuklarını öğüterek toz haline getirin. Portakal kabukları ile macun yapmak için az ölçüde süt ve gül suyu ilave edin. Elde ettiğiniz karşımı koltuk altına sürüp, 15 dakika kadar bekletin. Operasyonu tamamlamak için ılık su ile durulamanız yeterlidir.

KARBONAT

Günlük olarak uygulayabileceğiniz bu usulde az ölçüde karbonat ile suyu karıştırıp koltuk altınıza sürmek. Sürdükten sonra 10 dakika kadar beklemeniz yeterlidir. Ayrıca az ölçüde karbonat ile gül suyunu karıştırarak elde edeceğiniz macunu uygulayarak koltuk altı kararmasını yok edebilirsiniz. Karbonat çok tesirli bir beyazlatıcıdır, haftada 1 kezden fazla bu usulü uygulamayın.

koltuk altı kararması nasıl giderilir

KOLTUK ALTI KARARMASI İÇİN SUNA DUMANKAYA KÜRÜ

Suna Dumankaya’nın koltuk altı kararmasını geçiren etkili kürü ile koltuk altı rengini açarak doğal bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı pirinç
1 tatlı kaşığı sirke
1 tatlı kaşığı yoğurt

HAZIRLANIŞI

Yukarıyadaki tam malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın ve kürü hazırlayın. Tüylerden arınmış ve arınılmış koltuk altınıza sürün ve vasati 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın ve pudra sürün. Kumpaslı olarak yapıldığında koltuk altı renginin kademe kademe açıldığını göreceksiniz.

süt ve lor peyniri

SÜT VE LOR PEYNİRİ İLE KOLTUK ALTI KİRLERİNE SON!

Protein bakımından eforlu olan sütün içerisinde bulunan yağ asitleri aynı zamanda lor peynirinin de içerisindekiler birleştiğinde kir geçirme özelliği taşıyor. Bu usulü kullanarak koltuk altı kararmalarından kurtulabilirsiniz. İki yemek kaşığı süte bir yemek kaşığı lor ve bir yemek kaşığı un ilave edin. Hoş bir macun elde edene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı koltuk altlarınıza sürün. On beş dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.