Kimyon baharatının cilde faydaları nelerdir? Her akşam sürerseniz…

2

Baharat olarak kullanılan kimyonun cilde verimleri olduğunu öğreniyor muydunuz? Tadı mükemmel olan kimyon iltihaplı sivilce rehabilitasyonlarından buruşuklara, kızarıklıklardan kirlere kadar bir çok cilt meselesine sanki şifa olan kimyonun belirsiz yararlarını mercek altına aldık. Uzmanların yaptığı araştırmalardan derlediğimiz kimyon baharatının cilde verimleri bugünkü yazımızda bulabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi’nin kazanç kapısı haline gelen kimyon, yemeklere lezzet vermek için kullanılır. bazı yemeklerde özellikle etli ve köfteli yemeklerde oldukça enfes tat veren kimyon baharatı uzmanların radarına takıldı. Özelikle dermologların son senelerde dikkatini sürükleyen kimyonun üzerinde uzun uğraşlarla yaptıkları deneyler neticesinde hem bedene hem de cilde bir çok bereketi ortaya çıkmıştır. İçerisinde takribî olarak 100’e yakın kimyevi bileşen bulunan kimyon, Roma ve eski Mısır da muhtelif hastalıkların rehabilitasyonunda seçim edilmekteydi. Şimdi de uzmanların özellikle cilt bakımında kullanılmasını önerdiği kimyon, yaşlılık izlerinden sivilcelere kadar bir çok meseleye derman olacak.

PEKİ KİMYON SUYUNUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Kimyonun içerisinde bolca bulunan E vitamini sayesinde Anti Aging oluşturarak, erken yaşlanmanın önlenmesinde büyük rol oynar.

 Kusursuz cilt elde  etmeye ve  cildin sağlıklı ve problemsiz kalmasına yardımcı olan kimyon, enfeksiyonlardan ve diğer cilt bozukluklarından koruyarak anti-mantar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

– Ciltte oluşan sivilce, akne ve cilt döküntüsü gibi problemlerin giderilmesinde kullanılabilir. İçerisinde bol miktarda yer alan fosfor cilt sorunun iyileşmesinde etkilidir.

– Cilde zarar veren serbest radikaller ve toksinlerin verdiği zararı azaltan kimyon, cilt maskelerine dahil edilip kullanılabilir.

Kimyon baharatı cilde nasıl uygulanır

KİMYON CİLDE NASIL UYGULANIR?

KIRIŞIKLIKLARA İYİ GELEN KİMYON MASKESİ

MALZEMELER

Yarım çay kaşığı hafif ısıtılmış kimyon
Bir çay kaşığı süzme bal
Limon dilimi
Bir tutam nane, reyhan ya da fesleğen

kimyonla cilt bakımı nasıl yapılır

YAPILIŞI VE UYGULANIŞI

Havanda reyhanı hoşça ezin. Balı ve nemlendirilmiş kimyonu da içerisine ilave edin.

Bir dilim limonu da ilave edildikten sonra tekerrür ezmeye devam edin.

Daha sonra bu karışımın içine maden suyu ve ceviz büyüklüğünde bir buz parçacığı ilave edin.

Maden suyundaki gazların temizlemesi için 5-10 dakika bekleyin. Hazır hale gelen karışımı buruşukluk olan tüm suratınıza sürüp 15 dakika beklettikten sonra suyla arınabilirsiniz.