Kerevizin cilde faydaları nelerdir? Kereviz sapı suyu ne işe yarar?

2

Bir Hayli şahsın kokusunun belirginliğinden dolayı hoşlanmadığı ancak doğru pişirildiğinde tadı şahane olan kereviz, insanların hem beden hem de cilt sıhhatinde oldukça ehemmiyetli rol oynuyor. Uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde kereviz ciltte anti-aging tesir oluşturarak sivilcelerin uzaklaşmasını sağlıyor. Peki kerevizin cilde bereketlerinden faydalanmak için nasıl harcanmalıdır? Kerevizin cilde öbür bereketleri neler? Gelin beraber bilelim…

Kereviz, maydanozgiller familyasına ait oldukça faydalı bir sebzedir. Kendine has tadıyla düşük kalorili sebzeler arasında olan kereviz,  kış aylarında pazar tezgahlarına geliyor. Ilık iklim seven kerevizin yaprakları sebze olarak tüketilir. Kereviz bünyesinde fazlasıyla mineral ve vitamin barındırır. Tam bir karaciğer dostu olan bu besin karaciğer problemi olanların tüketmesi gereken bir sebzedir.Uzman doktorların kolesterol hastalarının tüketmesini önerdiği kereviz aynı zamanda yüksek tansiyona da iyi gelir. Tüm bu faydalarının yanında kerevizin cilt sağlığına da iyi geldiğini biliyor muydunuz? 

kerevizin faydaları

Bunca veriminin yanında kereviz cilt bakımında da oldukça tesirli bir sebze. İçerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde cildinizin yenilenmesini ve ıslamasına katkıda bulunuyor. kereviz maskesinin ciltteki sivilce problemlerine de iyi geldiği söylenmekte. Kereviz içerisinde C vitamini, D vitamini, A vitamini, B6 ve B12 vitaminleri barındırır. Antioksidan özelliği sayesinde kereviz bedeni pakler. Varsa bedende oluşan irini iyileştirir.

ANTİ-AGE TESİRİ SAĞLIYOR

Kereviz, potansiyel antioksidan olarak vitamin A, E ve C vitaminlerini barındırır. A vitamini ihtiyarlama bulgularını en aza indirirken, E vitamini ise cildin nemine gözetir.

CİLDİN ESNEK ÖZELLİĞİNİ ARTTIRIR

Kerevizde bulunan Omega-6 yağ asidi, cilde parlaklık ve elastiklik kazandırır. Ayrıca, kalsiyum, selenyum, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller ile cildinizin sağlığına gözetir.

KEREVİZ CİLDE NASIL UYGULANIR

YAĞLI CİLTLERE TESİRLİ

Yağlı ciltten şikayet eden insanlar günlük olarak kereviz suyu içebilir. Bir değişik usul de kerevizi dilimleyip suyun içinde kaynatın. Buzdolabına koyun. Gece uyumadan evvel cildinizi tonik olarak kullanın. Bu usul ile cildiniz PH balansını yine sağlayacaktır.

SİVİLCE VE İLTİHAPLI SİVİLCELERE İYİ GELEN KEREVİZ MASKESİ TANIMI

MALZEMELER

Kereviz
Çay ağacı
Nane yağı

KEREVİZİN CİLDE FAYDALARI

YAPILIŞI

Bu malzemelerden birer ölçü kereviz suyunun içine katın ve cildinize uygulayın, bir vakit sonra durulayın. Haftada üç gün uygulamanız gerekiyor. Bu sayede sivilce izleri, iltihaplı sivilce izleri gibi geçmesi güç izlerde netlikle yararını görebilirsiniz.