Kastilya sabunu nedir? Kastilya sabunu nasıl kullanılır? Kastilya sabunu faydaları

1

Genellikle cildi duyarlı olanlar için uzmanların önerdiği kastilya sabunu, veganların da ilk seçimleri arasındadır. Son yarıyıllarda çokça adı dinlenmeye başlayan ‘kastilya’ sabununu nedir, nasıl kullanılır, konutta yapılır mı, kastilya sabununun yararları nelerdir? Tüm bu suallerin cevabını haberimizin ayrıntılarından bulabilirsiniz.

Kastilya sabunu, daha önceki Mısır yarıyıllarından günümüze kadar gelen bir paklik malzemesidir. Zeytinyağı ve defne nebatından hazırlanan sabunun Haçlı Seferleri neticeyi Avrupa’ya geldiği hipotez ediliyor. Zaman içinde İspanya’nın Kastilya Bölgesi’nde yapılmaya başlayan bu hoş kokulu sabun bu sebeple “Kastilya” adını almıştır. İçeriğinde hiçbir biçimde kimyevi barındırmadan üretilen kastilya sabunu, ülkemizde de bayanların dikkatini sürüklemiş vaziyette. Vejeteryanlar ve veganlar tarafından çokça öğrenilen Kastilya sabunu zeytinyağından yapılmaya başlayıp, hindistan cevizi, ceviz ve avokado yağı gibi nebatsal yağlara kadar genişlemiştir.

kastilya

KASTİLYA SABUNUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Kastilya sabunu hem yumuşak hem de eforlu olması bakımından eşsizdir. Cildi zarifçe arınarak, ıslamasını sağlar. Uzun senelerdir geçmeyen cilt kirlerini gideren kastilya sabunu, bebeklerinizi devirirken de gönül rahatlığıyla seçim edebilirsiniz.

Organik kastilya sabunu sadece şahsi pakliğinizde değil, konut pakliğinde de kullanabilirsiniz. Yapılan bilimsel çalışmalar içerisinde zeytinyağı ve defne bulunan kastilya sabununun egzama gibi cilt meselelerini rehabilitasyon ettiğini ortaya koymuştur. Kozmetik dünyasında bulunan binlerce antibakteriyel jellere göre çok daha iyi bir dezenfektandır.

KASTİLYA SABUNUNU NEREDEN ALABİLİRİM?

Kastilya sabununun orjinal rengi beyazdır. Evinize en yakın aktar veya bitkisel marketlerde bulabileceğiniz kastilya sabununun sadece zeytinyağı kullanılarak yapılan kastilya sabunlarının rengi yeşil olabilmektedir. El yapımı doğal kastilya sabunu fiyatı 180 gram ortalama 20 TL’dir.

KASTİLYA SABUNU KONUTTA NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

1 Adet Şişe
Rende
4 bardak Su
1 Kalıp Doğal Kastil Sabunu
Tencere
Hava almayan konserve şişesi

YAPILIŞI

1 kalıp natürel kastil sabunu rendeleyin. 4 kadeh suyu tencerede dökün ve kaynatın. Daha sonra rendelediğiniz kastil sabununu tencereye dökün, karıştırın ve 60 dakika bekleyin. Su ve kastil sabunu soğuması bittikten sonra yarım su kadehi ılık su ile hoşça kıvamı alana kadar karıştırın. Bu karışımı konserveye koyun. Ardından kapağını sıkıca kapatın. 

Kastilya akışkan sabunumuz hazır!