Karabaş Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

876

Bu doğal ve şifalı ot 400 yılı aşkın bir süredir hastalıkları tedavi etmek amacıyla sıcak ve kuru iklim bölgelerinde yetiştirilen bir bitkidir. Bu şifalı ot yabancı ülkelerde çok tercih edilen ve tüketilen bir bitkidir. İngilizce karşılığı Spanish Lavender ya da French Lavender olarak bilinir. Bizim ülkemizde ise bazı bölgelerde keşiş otu, karabaş lavanta ya da fırkan çiçeği olarak bilinir. Bir çalı bitkisidir, boyu 60 ila 100 cm arasında değişim gösterir. Sıklıkla kuru toprakları seven bu ot mor ya da lila gibi renklerde olur. Ezildiğinde ise çok yoğun bir kokuya sahip olduğu hissedilir. Karabaş otu sıcak iklimleri sevse de ülkemizin çoğu bölgesinde yetişir.

Karabaş Otu Çayının Faydaları

Kış mevsimi geldi soğuklar kapımıza dayandı. Haliyle hastalıklar da peşimizde. Birde bunun üzerine yoğun iş stresi, depresyon, yorgunluk

 

geldi mi baş ağrısı, halsizlik yaşamak kaçınılmaz olur. Tüm bunlardan kurtulmak biraz olsun rahatlamak için sıcak şifalı bir bitki çayına ne dersiniz? Bildiğimiz birçok çeşit şifalı bitki çayları vardır, hatta evlerimizden eksik de etmeyiz. Bu şifalı çaylar grip, soğuk algınlığı, nezle, baş ağrısı, stres ve daha birçok hastalığın tedavisinin yanı sıra rahatlamamıza ve sakinleşmemize de yardımcı olur. Karabaş otu çayı da bu şifalı bitkilerden biridir.

    • Karabaş otu çayı strese ve yorgunluğa bağlı olarak meydana gelen baş ağrılarına iyi gelir ve vücudumuzun dinlenmesine yardımcı olur.
    • Bu otun çayını bir pamuk yardımı ile ağrıyan bölgelerinize sürebilir ve şifa sağlayabilirsiniz.
    • Karabaş otu sayesinde birçok şifalı bitkiden faydalanmak mümkündür, bunun sebebi ise karabaş otu çayı yapılırken farklı şifalı bitkilerin kullanılması hem çayın aromasını güzelleştirecek hemde şifa özelliklerini daha fazla yapacaktır.Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

İki bardak çayı hazırlamak için;

  • İki bardak su ölçek olarak kaynatılır.
  • Kaynayan suyun içerisine 8-10 gram karabaş otu atılır.
  • 3 dakika demlendikten sonra biraz soğuduktan sonra içilmeye hazırdır.

Karabaş Otunun Yetişme Ortamı

Genellikle sıcak iklimlerde yetişir ancak, yeteri kadar güneş gören ve kışı çok sert geçmeyen her bölgede yetişen bir bitkidir. Bu şifalı karabaş otu ülkemizde genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde rahatlıkla yetişebilir. Sağlıklı günler dileriz.