Kafa derisinde neden sivilce çıkar? Kafa derisindeki sivilceler nasıl geçer?

2

Sivilce; surat, sırt, omuz gibi bölgelerin yanı gizeme kafa teninde de görülen bir cilt problemidir. Ağrı, kaşıntı, kızarıklık gibi bulgularla kendini gösteren kafa tenindeki sivilcelerin sebeplerini ve kafa tenindeki sivilceler nasıl geçer mercek altına aldık. Bazı gidişatlarda riskleri neticelere neden olan kafa tenindeki sivilcelerle gibi öğrenilmesi gereken tüm ayrıntılara haberimizden erişebilirsiniz.

Kafa teninde çıkan sivilceler, bedende çıkan sivilceler ile aynı sebeplerden alana kazançken kimileri yağ bezesine dönüşebilir. Bedendeki yağ bezleri başka bir deyişle sebiumun ortaya çıkardığı salgı, saç köklerine saç kanalları ile bağlanır. Kafa teninde oluşan fazla yağlanma ve sebium ile bölgedeki gözenekler tıkanır. Kafa teninde sivilce yaradılışı, tenin soluk alamayıp cerahat oluşturması ile ortaya çıkar. Fazla stres, bunalım ve öteki psikolojik meseleler sivilce yaradılışını tetikleyecektir.Bunun yanı gizeme kafa teninde çıkan sivilcelere; saç bakım mahsulleri, saç kremleri ve jöle gibi kafa tenindeki gözenekleri tıkayan mahsullerde neden olabilir. Hava lekeliliği, sıcaklık, nemli hava ve terleme ciltteki gözenekleri doldurup bakteri yaradılışına neden olacaktır. Aynı zamanda terlemeye beraber yağlanan saçlarda sivilce yaradılışı kaçınılmazdır. Peki kafa teninde oluşan sivilcelere ne yapmak gerekir?

saç sivilcesi

Saç derinizdeki sivilce oluşumunu fark ettikten sonra, akneleri asla sıkmamalısınız. Bir hastanenin cildiye bölümüne ya da dermatoloji uzmanında, baş derisinde sivilce oluşumu şikayetiyle başvurabilirsiniz. Dermatoloğunuz saç derisine çeşitli analizler yapıp, gerekli gördüğü tedaviye başlayacaktır.

Saç derinizdeki sivilceler, aşırı yağlanmadan kaynaklanıyor olabilir. Saçlarınızı sık sık yıkayıp, temizlendiğine emin olun. Saçınızda olabildiğince az kimyasal içeren bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin. Alkol, derideki nemi çekecek ve cildin kurumasına neden olacaktır. Bu nedenle alkol içeren ürünler yerine, antibakteriyel veya bitkisel içerikli şampuanlar kullanabilirsiniz.

Kafa derisinde neden sivilce çıkar

Sadece aknelerin üzerine salisilik asit içeren kremler uygulayarak, sivilcelerdeki iltihaplanmayı önleyebilirsiniz. Antibiyotik, antibakteriyel ve salsilik asit içeren kremler kullanılmasına rağmen sivilceleriniz geçmiyorsa dermatoloji uzmanınızdan ağız yolu ile alabileceğiniz antibiyotik ilaç isteyebilirsiniz. İçeriğinde sülfür olan kremler ve şampuanlar, saç derinizde onarım etkisi yaratacaktır.

Evde uyguladığınız yöntemler, kullanılan kremler ve antibiyotik ilaçlar herhangi bir işe yaramadıysa ve sivilce oluşumu devam ediyorsa cerrahi müdahale gereklidir. Bir plastik cerrahın yapacağı cerrahi müdahale ile iltihaplı sivilceler kolayca alınabilir. Sivilcenin alındığı bölgeye özel solüsyonlar uygulanarak, daha sonradan oluşacak sivilceler önlenmiş olur.

Kafa derisinde neden sivilce

KAFA TENİNDEKİ SİVİLCEYE İYİ GELEN NATÜREL KÜRLER:

DOMATES SUYU

MALZEMELER:
– 1 çorba kaşığı domates suyu, 
– 1 kaç damla limon suyu,
– Yarım kaşık bal

YAPILIŞI:
Tüm malzemeyi bir kabın içerisinde karıştırın ve kafa derinize masaj yaparak uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu tarifi bir kaç günde bir kullanabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

MALZEMELER:
Elma sirkesi,
Ilık su

YAPILIŞI:
Eşit miktarda elma sirkesi ve ılık suyu karıştırın. Bu su ile saçlarınızı yıkayın. Karışımı saçlarınızda 5-10 dakika kadar bekletip temiz su ile durulayın. Saçınızı her şampuan döktüğünüz de bu işlemi tekrarlayın.