Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

1150
Hibiscus çayı, bilimsel adı Hibiscus sabdariffa’dır.Hibiskus çayı dünya genelinde çok popüler bir  içecektir ve genellikle tıbbi bir çay olarak kullanılır. Hibiscus çiçeklerinin çeşitli adları vardır ve bazı yerlerde “Roselle” olarak bilinir.Hibiscus çayı yakut kırmızısı renkte ve yoğunluğuna göre ekşi bir tada sahiptir. Bu nedenle ekşi çay olarak da bilinir ve kızılcık benzeri bir lezzete sahiptir. Çay dünyasında pazarda yaygın olarak bulunur ve tercihinize bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Ayrıca bu çayın kalorisinde düşüktür ve kafeinsizdir.

Anadolu da Musahibi, Ebegümeci olarak ta bilinen Hibiskus’un sağlığa olan faydaları, yüksek tansiyonu ve yüksek kolestrolü düşürme, sindirimi kolaylaştırma, bağışıklık sistemi güçlendirme ve inflamatuar gibi sorunların ve hastalıkların tedavisinde yardımcı olmasıyla bilinir. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur ve kanser riskini azaltır . Metabolizmayı hızlandırır sağlıklı ve aşamalı kilo vermeye yardımcı olabilir . C vitamini , mineraller ve antioksidan bakımından oldukça zengin olan Hibiskus, hipertansiyon ve anksiyete tedavisinde de yardımcı olur.
Çoğu insan, bu tür çayların yaklaşık% 15-30’unun organik asitlerden oluştuğunun farkında değil. Bu asitler malik asit, tartarik asit ve sitrik asittir. Genellikle üzüm ve şarap gibi meyvelerde bulunurlar . Hibiskus çayı bağışıklığın artırılmasında etkili, cildin hücre yenilemesinde etkili , kan basıncının ve kolesterolün düşürülmesinde, inflamasyonun yönetilmesinde ve sindirim konularının iyileştirilmesinde yardımcı olurlar . İpekli çay, diüretik ve koleratif etkilere sahiptir ve böylece kan basıncını düşürerek ve sindirimi arttırarak kan viskozitesini kontrol eder.

Hibiskusun Faydaları

 • Kan basıncını düşürür
 • Kötü kolesterolü düşürür
 • Karaciğeri korur
 • Anti-kanser Özelliği vardır
 • Antienflamatuar ve Antibakteriyel özelliktedir
 • Adet Ağrılarını Dindirir
 • Antidepresan etkiye sahiptir
 • Sindirimi kolaylaştırır
 • İdrar Söktürücüdür
 • Susamışlığı giderir
 • Kilo vermede yardımcıdır
 • Yaz ve Kış İçeceği olarak tüketilebilir

ve daha birçok faydası vardır.Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunu sağlıklı tutmaya yardımcı olacak olan Hibiskus çayının çeşitli faydaları aşağıda verilmektedir.

Kan Basıncını Düşürür

Kasım 2008’de yayınlanan AHA (Amerikan Kalp Derneği) tarafından yayınlanan bir raporda bu çayı tüketmenin hipertansif olmayan ve hafif derecede  hipertansif erişkinlerde kan basıncını düşürdüğü gözlemlendi. Ayrıca dünyadaki yetişkinlerin 1 /5’inin yüksek tansiyona maruz kaldıkları biliniyor.  Odigie IP tarafından yürütülen bir  araştırma da Hibiskus Çayının , antihipertansif ve kardiyoprotektif özelliklere sahip olduğu ve hipertansif hastalar ve kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle yüksek risk altında olan insanlar için yararlı olabileceği söylenmiştir.

Boston’daki Tufts Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, bu yüksek kaliteli çay, kan basıncını 10 puana kadar azaltabilir . Bu  gelişmenin oluşabilmesi için, Hibiskus çayının düzenli olarak günde üç fincan olmak üzere her gün bir kaç hafta boyunca tüketilmesi gerekir. Ayrıca, idrar söktürücü diüretik özelliklere de sahiptir.

Kolesterolü düşürür

LDL kolesterol düzeyini (kötü) LDL kolesterol seviyesini düşürür ve böylece kalp rahatsızlıklarına karşı korunmaya ve kan damarlarını hasardan korumaya yardımcı olur. Ebegümeci çayı (Hibiskus Çayı) hipolipidemik ve hipoglisemik kan şekeri, diyabet gibi sorunlardan muzdarip olanlar için yararlı olabilir . Tip II diyabetli hastalar üzerinde yapılan bir araştırma , yüksek kaliteli bu ekşi çayın tüketilmesinin, öngörülemeyen bu hastalığın tedavisinde, kolesterol, trigliserid ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolestrolü düşürdüğünü gösteriyor.

Karaciğeri korur

Araştırma çalışmaları ayrıca, yüksek kaliteli bu çayın antioksidan özelliklerinin karaciğer hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olduğunu ileri sürmektedir. Antioksidanlar vücut dokularında ve hücrelerde bulunan serbest radikalleri nötralize ettiği için vücudunuzu hastalıklardan korurlar. Bu nedenle, Hibiskus çayını içmenin genel olarak sağlıklı olmanızı sağlayarak ömrünüzü uzatabileceğini söyleyebiliriz.

Kanseri Önleme Özelliği Vardır

Hibiscus çayı, anti-tümör ve antioksidan özelliklere sahip yüksek yoğunluklu protokatechuik asit içerir. Tayvan Taichung’daki Chung Shan Tıp ve Diş Hekimliği Bölümünde ve Biyokimya Enstitüsünde yapılan bir araştırma , yüksek profilli kanserin, yaygın olarak programlanmış hücre ölümü olarak bilinen apoptozu indükleyerek kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığı düşünülmektedir.

Antienflamatuar ve Antibakteriyel Özelliktedir

Vücut direncini artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun ihtiyaç duyduğu bir besin öğesidir C vitamini bakımından oldukça zengin olan Hibiskus antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile de bilinir . Bu nedenle sizi soğuk algınlığına ve gribe karşı korur. Vücut ısısını dengelemesi nedeniyle yüksek ateşin neden olduğu rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılır .

Adet Ağrılarını Dindirir

Hibiskus çayını sıcak olarak tükettiğinizde , regl(adet) kramplarından ve menstrüel ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olur. . Ruhsal değişimler, depresyon ve aşırı yeme gibi menstrüasyon semptomlarını azaltabilen hormonal dengeyi de düzeltmeye yardımcı olur .

Antidepresan Görevi Görür

Hispanik çay, antidepresan özelliklere sahip olan flavonoidler gibi vitaminleri ve mineralleri içerir . Titizlikle düzenli olarak tüketilen çay, sakinleşmenize yardımcı olur, zihin ve bedeninizde rahat bir his yaratarak kaygı ve depresyonu azaltabilir.

Sindirimi Kolaylaştırır

Birçok kişi, hem idrara çıkma sorunlarını gidermek hemde sindirimini kolaylaştırmak için Hibiskus çayını tüketiyor.. Diüretik özelliklere sahip olduğu için kilo vermeye, gastrointestinal sisteminizin sağlığını iyileştirmenize ve kolorektal kanserden kaçınmanıza yardımcı olan kabızlığı tedavi etmek için de kullanılır .

Susuzluğu Giderir

Hibiskus çayının susuzluğu giderme özelliği nedeniyle bir spor içeceği olarak ta kullanılır . Susuzluğu gidermek için Hibiskus çayının soğuk tarifi tavsiye edilmektedir. Birçok kişi diyetine Hibiskus çayını ilave etmektedir. Çünkü bu çay çeşitleri vücudun soğumasını çok hızlı bir şekilde yapabilmektedir.

Kilo Vermeye Yarımcı Olur

Hibiscus çaydır  sağlıklı kilo vermeye yarımcı olur. . Karbonhidrat bakımından zengin gıdaları tüketirseniz kilo alma ihtimaliniz yüksektir . Bununla birlikte, araştırmalar, Hibiskus özütünün, nişasta ve glikoz emilimini düşürdüğünü ve kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir.. Hibiskus, karbonhidratların ve nişastaların emilmesine yardımcı olan amilaz üretimini engeller, bu nedenle yüksek kaliteli Hibiskus çayını içmek, emilimini engeller. Bu nedenle Hibiskus çayı, sağlıklı kilo verme ürünleri arasında bulunur.

Yaz ve Kış İçeceği Olarak Tüketilebilir

Sıcak çay veya buzlu çay şeklinde içebilirsiniz. Kışın kendinizi sıcak tutmak istiyorsanız, demleyin ve için. Yapmanız birkaç dakika alır.Yaz aylarında soğuk fakat şekersiz ve kilo vermeye yardımcı yüksek kaliteli çay içmek istediğinizde bu seferde buzlu Hibiskus çayı içebilirsiiniz. Hazırlanması yaklaşık 20 dakika alır ve daha sonra kendinizi daha sağlıklı ve serinlemiş bir şekilde bulabilirsiniz.

Hibiskus Çayının Tadı

Hibiskus Çayı, kızılcık suyu ile çok benzer bir tada sahiptir . Ekşi tat olarak tanımlanabilir, bu nedenle tatlılığı artırmak için şeker yerine Tarçın, Zencefil, Nane, Limon veya bal ekleyebilirsiniz .

Hibiskus Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Yüksek kaliteli çikolata bir sağlık arttırıcı ve doğal bir kilo vermeyi destekleyici olsa da, farkında olmalısınız muhtemel yan etkileri vardır.

Kan Basıncı: Hibiskus çayının sağlık açısından yararları arasında kan basıncını düşürmesi vardır (antihipertansif özellik). Bu nedenle, halihazırda düşük tansiyonu olan hipotansiyonu olan kişiler için önerilmez . Bu, baygınlığa, baş dönmesine neden olabilir ve düşük tansiyonu olan kişiler tarafından tüketilirse kalbe veya beyne zarar verebilir.

Hamilelik ve Doğurganlık: Hamile kadınlar için, özellikle uterusta veya pelvik bölgede menstrüasyon veya kan akışını uyarıcı emmenagojik etkileri olması nedeniyle, Hibiskus çayı önerilmez  . Hormonal tedavi gören veya doğum kontrol hapları kullananlar için, Hibiskus çayının tüketilmesi konusunda doktora danışılması önerilir.

Halüsinasyon etkisi: Bazı insanlarda Hibiskus çayını içtikten sonra halüsinasyon görme gibi etkiler yaşayabilir. Bu nedenle, vücudunuzun çaya nasıl tepki vereceğini bilene kadar dikkatli olun. Araş kullanımına dikkat edin.

Alerji: Bazı kişilerde, yoğun tüketimde kaşıntılı kırmızı gözler, sinüs veya saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlar gelişeilir.Bu nedenle içindeki etken maddelere alerjiniz olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Hibiskus Çayının Faydaları