Gül yağının cilde faydaları nelerdir? Gül yağı cilde nasıl sürülür?

1

Cildinizi hoşlaştırmak ve bazı cilt problemlerini gidermek için saf gül yağını seçim edebilirsiniz. Son zamanlarda kozmetik mahsullerinin de içerisine ilave edilen gül yağı bir hayli cilt problemini ortadan kaldırarak, cildin sıhhatli ve hoş görünmesini sağlıyor. Peki gül yağının cilde nasıl sürülür ve hangi cilt meselelerini giderir? Tüm bu suallerin yanıtı haberin ayrıntılarında…

Isparta’nın favorisi kazanç kapısı olan gülün bin bir hali hem hoşluk alanında hem de parfümlerde çokça kullanılıyor. Gülnam yapraklarından elde edilen öze gül yağı deniliyor. Sadece 4 ton gül yaprağından yalnızca 1 kilo gül yağı uzun uğraşlar ve emek sonrası elde ediliyor. Kozmetik dünyasında belli oranda suyla karıştırılarak satışa sunulan gül yağı,başta cilt hastalıkları olmak üzere bir hayli rahatsızlığa iyi geldiği uzmanlar tarafını ispatlandı.

PEKİ GÜL YAĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Gül yağının içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde cildi kirden arındırarak, canlı ve genç görünmesine yardımcı olur.

Doğal makyaj temizleyici olarak kullanılması önerilen gül yağı, hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.

Gül yağının yapımı

Hamilelik döneminde kadınların en büyük sorunlarından biri haline gelen cilt lekelerini gidermek için kullanabilirsiniz.

– Alerjik cilt sorunları, egzama ve açık yaralarda tedavi edici rolü olan gül yağı, kuru cildin de adeta kurtarıcısıdır.

Özellikle kış aylarında oluşan kuru cildin gereken nemi alabilmesi için kullanabileceğiniz gül yağı aynı zamanda antiseptik özelliğinden dolayı mikropları öldürmekte etkilidir.

gül yağının cilde faydaları

GÜL YAĞI NASIL KULLANILIR?

Gül yağını cildinize uygulamak istiyorsanız kesinlikle su ile karıştırmalısınız. Vazelinin içerisine 7-8 damla gül yağı ilave ederek ellerinize ve suratınıza uyguladığınızda ıslatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Aynı biçimde makyaj arınıcı olarak da kullanmak istiyorsanız, kesinlikle su ile karıştırıp inceltmelisiniz.

SİVİLCELER İÇİN GÜL YAĞI MASKESİ

Gül yağı

MALZEMELER

6 adet gül yaprağı
1 yemek kaşığı gül suyu
1 çay kaşığı uçucu gül yağı
2 yemek kaşığı bal

YAPILIŞI

Gül yapraklarını 3 saat süresince suyun içerisinde bekletin. Daha sonra gül yapraklarını blender ile püre haline getirin. İçerisine gül yağı, bal ve gül suyunu da ilave ederek hoşça karıştırın. Ardından sivilcenizin üzerine sürüp, 10 dakika bekletin. Soğuk suyla arınabilirsiniz.