Gliserin nedir? Gliserin ne işe yarar? Gliserin nasıl kullanılır?

2

Özellikle el kremlerinin içerisinde bol ölçüde bulunan gliserin son zamanlarda saç kremlerinin de içerisine de ilave edildi. Cildinizi ıslatan, suratınızı hastalıklardan ve kirlerden gözeten, saçlarınıza canlılık ve sıhhat katan bir mahsul arayanlar için mucize olacak gliserin hakkında merak ettiklerinizi sizlerin alkışına sunuyoruz. Gliserin nedir? Gliserin ne işe fayda? Gliserin nasıl kullanılır? tüm suallerin cevabı yazımızda.

Gliserin, ilk olarak mum üretiminde kullanılan daha sonra uzun zaman yalnızca sabun üretiminde çok sık kullanılan bir maddedir. Oksijen, karbon ve hidrojenin birleşmesiyle ortaya çıkan bu akışkan mahsul ilk kere 1779 senesinde Carl Wilhelm Scheele tarafından bulunarak kullanılmaya başlanmıştır.  Öncelikle içki bir madde olduğunu söylese de tatlı ve şekerli tadından dolayı bu maddeye gliserin ismini verdiğini belirtmiştir. Renksiz, akışkan ve tatlı bir tadı olan bu akışkan, su ile karışabilme özelliğine sahiptir. Gliserin %35 gliserin, %20 metanol, %30 yağ, %10 su, %5 sodyum’dan oluşmaktadır. Kaynama noktası oldukça yüksek olan gliserol 18 °C de donmakta 290 °C ise kaynamaktadır. Yüksek ısıya dayanıklıdır.Gliserinin bir öteki ismi “gliserol” olarak ifade edilir. Hayvan ve nebat yağlarından elde edilmektedir. 

Gliserin nedir?

GLİSERİNİN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

En fazla kullanım alanlarından biri kozmetik sektörü olduğunu daha evvel söylemiştir. Özellikle gliserin kapsayan kremler ve gliserin kapsayan şampuanlar hem saça hemde cilde verimlidir. İşte gliserinin yararları ve cilde yararları;

Cildi nemlendirir.

Cilt rengini açar.

Cilt lekelerine karşı etkilidir.

Çatlakları zamanla yok eder.

Cilt beyazlatma ve cilt renk tonu farklılıklarının ortadan kaldırılmasında,

Dudakları nemlendirir.

El ve ayak nasırlarına iyi gelir.

Ağız içi yaralarına karşı etkilidir.

Egzama ve sedefe iyi gelir.

Makyaj sabitleyicidir.

Tırnakların parlamasını sağlar.

Topuk çatlaklarına iyi gelir.

Piyasada satılan pek çok kremini içeriğinde gliserin bulunmaktadır. Mahsulü alırken içeriğini hakimiyet ettiğinizde gliserin varsa kullanarak faydalarından faydalanabilirsiniz.

GLİSERİN NASIL KULLANILIR

GLİSERİN NASIL KULLANILIR?

Saç İçin Kullanımı: Haftada birkaç defa tekrarlanmak üzere nemli saça doğrudan uygulanır. Nemli saçlarınıza gliserin ile masaj yapın ve 5 dakika kadar bekletin. Daha sonra saçlarınızı yıkayın ve kurutun. Gliserin saç sağlığınız için etkili olacaktır.

Cilt İçin Kullanımı: Cildinizi nemlendirmesi için gliserini bir pamuk yardımı ile dilediğiniz bölgeye sürün. Dirsekler, diz kapağı ve topukları bu şekilde nemlendirebilirsiniz.

Dudak Koruyucu: Bir miktar bal, limon suyu ve gliserini karıştırın. Uykudan önce dudaklarınıza çok az miktarda sürün.

Cilt Tonunu Eşitlemek İçin: Gül suyu ve gliserinden bir sıvı karışım elde edin ve ton farkı olan bölgelere pamuk yardımı ile sürün. Dudak üstü ve göz çevresi en çok uygulanan yerlerdir. Gliserin cilde faydaları ile birçok kozmetik ürünün yerini alacak gibi görünüyor.

GLİSERİN NEREDEN ALINIR

Ayak Bakımı: Ayaklarınızı ılık suda bir süre bekletin. Nasırların yumuşadığı anda ayak törpüsü ile nasırları törpüleyin. Daha sonra gliserin ile ayaklarınızı yıkayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yeni bir çorap giymelisiniz. Düzenli kullanımda nasır gibi ayak problemlerini yok eder.

Ağız Sağlığı İçin: Bir bardağın yarısını içme suyu yarısını da gliserin ile doldurun. Bu karışımı gargara yapın ve tükürün. Bu şekilde uygulama ile hem ağız kokusu ortadan kalkar hem de ağız içindeki yaralar yok olur.

Tırnak Bakımı: Ufak bir kabın içinde bir miktar gliserin, gül suyu ve oksijenli suyu karıştırın. Tırnaklarınızı 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletin. Bu suyun etkisi tırnaklarınıza parlaklık ve canlılık katmaktır.

Kulak Temizliği: Gliserin kulak damlası amaçlı kullanılmaktadır. Bir iki damla kulak içine damlatıldığında kulakta yer alan tozları akıtacaktır.

Çiçek Saklamada: Gliserin ile çiçek kurutma yöntemi sıkça uygulanmaktadır. Evinizde canlı çiçekleri uzun süre boyunca saklamak için gliserinli bir su hazırlayın ve kalın saplı çiçekleri bu suyun içinde vazoda saklayın. Bir süre sonra solacak çiçekleriniz çöpe gitmeyecek ve evinizin bir dekoru olacak.

Gliserin fiyatı

GLİSERİN NEREDE SATILIR? GELİSERİN FİYATI

Gliserin almak istediğinizde size en yakın eczaneye gidebilirsiniz. Kullanım amacınızı belirttiğiniz takdirde daha kolay şekilde temin edebilirsiniz. Saf ve doğal gliserini ortalama 5 TL gibi bir ücret ödeyerek satın alabilirsiniz. Eczanelerde bulamadığınız durumlarda internet alışverişi yaparak, gliserin satışı yapan sanal eczanelerden bu ürünü alabilirsiniz. Cilt bakımı için üretilen gliserinli sabun ise yaklaşık 20 TL’den satılmaktadır.