Evde ayak bakımı nasıl yapılır? Topuk nasırlarını gideren yöntemler…

2

Ayak bakımı her kadının bakımsızlık etmemesi gerekenler arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında pabucun içerisinde saatlerce havasız kalan ayaklarda zamanla çatlaklar, egzamalar vaya başka başka rahatsızlıklar görülebilir. Siz de ayaklarınızın her zamanlı bakımlı yanılgısız görünmesi için kesinlikle kumpaslı bakım koşul. Peki konutta ayak bakımı nasıl yapılır? Yanıtı haberimizde.

İnsanın gün boyu fiziksel tam yükünü sürüklemesiyle yorulan, aşınan ayaklarımız bedenimizin en değerli uzuvlarından bir tanesidir. Yoğun tempolu bir günün sonrasında minik değişler ayaklarınızın daha hoş ve bakımlı olmasını sağlayacaktır. Hoşluk merkezlerinde saatlerce beklemek ve yüklü ölçüde para ödemek yerine hazırladığımız adımları takip ederek müthiş bir ayak bakımı yapabilirsiniz. Üstelik konutta olmanın rahatlığıyla buluşunca hem bedeniniz hem de ayaklarınız dinlenecek. Peki bu ayak bakımı nasıl yapılır, konutta ayak bakımı yaparken nelere dikkat edilmeli? Tüm ayrıntıları alttaki yazımızda bulabilirsiniz. 

Evde ayak bakımı yapmanın püf noktaları

KONUTTA ADIM ADIM AYAK BAKIMIPEDİKÜR

Öncelikle ayaklarınızdaki ölü derileri kolayca temizlemek ve tırnaklarınıza zarar vermemek için ayaklarınızı sıcak suda bekleterek yumuşamasını sağlayın. 

Ayaklarınız yumuşadıktan sonra suyun içerisine 1 adet aspirin atın ve 15 dakika ayaklarınıza masaj yapın. Bu adım ayaklarınızdaki ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Ayaklarınız yumuşadıktan sonra sudan çıkarıp havlu ile kurulayın ve tırnaklarınızı istediğiniz ölçüde kesin. Tırnaklarınızı kestikten sonra kenarındaki etleri deriye zarar vermeyecek şekilde pedikür makasa ile temizleyin. 

Evde pedikür

Daha sonra tırnakta oluşan katikülleri gidermek için küçük tahta parçalarıyla itebilir ve bu işlemi yaparken tahta parçanızın üzerine katikül giderici sıvı damlatabilirsiniz.

Son olarak topuklarınızı kese yada peeling yöntemi ile yumuşatarak pedikür işlemini tamamlayabilirsiniz.

PEKİ,  AYAK BAKIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Topukta oluşan çatlakları kesinlikle soymayın. Nemlendirici krem sürerek ölü derileri kısa sürede giderebilirsiniz.

Haftada 1 defa ayaklarınıza peeling yapmaya özen gösterin.

Pamuklu çoraplar kış aylarında ayaklarınızın yumuşamasını sağlayacaktır.,

Ayak bakımı yapımı

Tırnak etlerinizi kesmeyin. Açık yaralar oluşmasına neden olabilirsiniz.

Her duştan sonra ponza taşı yardımıyla topuklarınızda ki ölü derileri temizlemelisiniz. Ancak ölü deriyi temizlerken sağlıklı olan derilerinizi yıpratmamaya dikkat etmelisiniz.