Ebegümecinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

871

Ebegümeci vücuda oldukça şifa ve fayda sağlayan bir bitkidir. Özellikle çayı, buhar banyosu ve yemeği yapılarak farklı alanlarda kullanılıp tüketilebilir. Hem harika lezzetler elde edersiniz hemde şifa kaynağı bu bitkiden faydalanırsınız. Hatta akşam yemeğinde bile bu şifalı bitkiyi kullanabilirsiniz. Böylece hem lezzetli bir yemek yersiniz hemde hastalıklara karşı korunmuş olursunuz.

Ebegümeci Çayı Tarifi

1 yemek kaşığı ebegümeci 2 bardak soğuk suya eklenir.
10 dakika kaynatılır.
Soğumaya bırakıldıktan sonra ılık olarak 2 bardağa kadar tüketilmesinde fayda vardır.
Lapa Hazırlanışı
Özellikle lapası çatlayan ve ağrıyan deri kısımlarına uygulanır. Lapası için tüm yaprakları ve bitki ezilir. İçerisine yarım çay bardağı su katılarak lapa kıvamına gelinceye dek ezilir. 2 dakika ısıtıldıktan sonra aşırı sıcak olmadan kullanılacak bölgeye uygulanır.

Ebegümeci Arpa Unu ile Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Ortalama 50 gram civarı bu bitkinin yaprağı 2-3 dakika 2 bardak suda 10-15 dakika kaynatılarak ebegümeci çayı yapımında olduğu gibi demlenir. Daha sonrasında yapraklar sudan çıkarılır ve kalan su ile ebegümeci posası 10 dakika kadar kaynatılır. Ortalama 10 dakika sonra ocaktan alınarak 1 yemek kaşığı un bu karışıma eklenir. Lapa haline gelene kadar bir kaşık yardımı ile karıştırılır. Artık arpa unu ile lapa olan yapraklar bir kaba alınır ve kullanıma hazırlanır.

Ebegümeci Banyosu

100 gram yaprak 3-4 litre suya eklenir ve ortalama 10 saat bekletilir. Sonrasında 1 saat kadar kaynatılır ve suyun banyo edilecek kadar ılıması beklenir. Ve banyo suyuna eklenir.Salatası
İsteğe bağlı çoğu bitki eklenebilir. Saplarından ayrılarak bol suyla temizlenmesi gerekir. Sonrasında yıkanan bitki bir tencereye konularak 1 çay bardağı su ile haşlanır. Haşlanan ebegümeci bir tabağa yada kaba doğranır. Üzerine limon suyu, nar ekşisi ilave edilir. İsteğe göre tuz, yağ ve yoğurtta sos olarak kullanılabilir.

Ebegümeci Yemeği Hazırlanışı

Ortalama 4 kişilik bir yemek için 1 kilo civarında alınır ve temizlenir.
Suya konularak yarım saat kadar suda bekletilir.3 orta boy soğan küp küp tencereye doğranarak içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı salça ilavesiyle 15 dakika kavrulur. Kavrulan soğanların üzerine doğranıp yıkanmış olarak eklenir ve 15 dakika kadar pişirilir. Bu arada 2 yemek kaşığı pirinç temizlenerek yıkanır ve son olarak pirinç, 2 bardak su, 1 çay kaşığı tuz ilave edilerek pirinçler pişirilinceye kadar devam edilir. Pişirilen yemek yoğurt ile servis edilir.