Diyette Zeytinyağı Kullanımı ve Zeytin Yağının Faydaları

907

Diyette misiniz? Eğer diyette iseniz sizce diyetiniz sağlıklı mı? Sağlıklı diyetin en önemli noktasının sağlıklı ve besin değerleri açısından kaliteli gıdalardan geldiği bilinmektedir. Diyet yemekleriniz meyveleri, sebzeleri ve tahılları içermelidir. Sadece bunlar değil, aynı zamanda yüksek lifli gıdaları da içermelidir. Sızma Zeytin Yağının diyet için iyi bir bileşen olduğu biliniyor. Sağlıklı kilo vermek için sızma zeytin yağının faydalarına göz atalım.

Zeytin Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Daha önce tarif edildiği gibi, sızma zeytinyağı vücut ağırlığını idare edebilir. Bu noktada günde 2-3 çorba kaşığı almanız önerilir. Gerçekten, ihtiyacınız olan şeyler dengeli beslenme koşulu ile meyve, sebze ve tahıl bakımından zengin sağlıklı diyettir. Dolayısıyla, diyetimizi sızma zeytinyağı ile birlikte dengede tutmak en iyi yoldur. Yemeklerimizde ve salatamızda Zeytin Yağını mutlaka eklemeli ve diğer yağlardan uzak durmalıyız.

2. Güçlü ve Sağlıklı Bir Diyet

Sağlıklı bir diyet yapmak isterseniz, bunun sırrı öğünlerinizde tükettiğiniz ve vücudunuz için gerekli olan yiyeceklerden geçer. Bunun arkasındaki ana sebep, sağlıklı keliteli yiyeceklerdeki esin değerleridir. Yiyeceklerinizin kalitesi besin değerlerine sahip olması için eklediğiniz diğer besinle büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden kesinlikle Zeytin Yağını ihmal etmeyin.

3. Vücudunuz İçin Kaliteli Yağlar Sağlarsınız

Nitekim, kilo kaybı için sızma zeytin yağının faydalarından biri de vücudunuzun ihtiyacı olan iyi yağların elde edilmesidir. Bu sağlıklı yağ size kilo aldırmaz ve gerçekten de vücut işlevlerini desteklemek için oldukça faydalıdır. Zeytin yağındaki omega yağlarının varlığı sağlıklı kilo vermenizin yanında kalp sağlığını korumak için oldukça değerli etkilidir.

4. Tok Tutar

Sızma Zeytin Yağının diyet için iyi olmasının nedenlerinden biri de açlığı önleme becerisidir. Bu durumda, iştahınızı kontrol edebilirsiniz ve tokluk hissedersiniz. Örneğin yemeklerinizin dışında suyunuza birkaç damla sızma zeytin yağı ilave edebilirsiniz. Bu da kilo vermenize fayda sağlayacaktır.5. Antioksidan Kaynağıdır

Sızma Zeytin Yağı yüksek antioksidan kaynağı içerir. Antioksidanlar vücudunuzun güçlü kalmasını ve korunmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, enfeksiyonu önler. Sonuç olarak, kanser de dahil olmak üzere bazı sağlık sorunlarının önlenmesine neden olur. Bu nedenle, en iyi sağlık sonuçlarını elde etmek için diyet gıdalarına iki çorba kaşığı sızma zeytinyağı eklenmesi önerilir.

6. Kalp Sağlığınızı Teşvik Ediyor

İki çorba kaşığı sızma zeytinyağının eklenmesi sağlıklı kilo vermenizin yanında kalbinizin sağlıklı kalmasına da fayda sağlayacaktır. Sağlıklı yağların ve antioksidanın varlığı, kalp sorunlarına karşı koruyucu katkıda bulunur. Sadece bunun için değil, anti-inflamatuar özelliklerin varlığı, kalp hastalıklarının önlenmesine yol açan kötü kolesterol seviyesini düşürecektir.

7. Şeker Hastalığına Karşı Korur

Sızma zeytinyağının bir diğer yararı ise şeker hastalığına yardımcı olmasıdır. Şeker hastalığının kronik bir hastalık olduğunu biliyoruz. Gerçekten de, bu hastalığı tedavi etmek ve önlemek için doğru bir yol bulmak kolay değildir. Ancak, sızma zeytinyağı size yardımcı olacaktır. Diyetinize Sızma Zeytinyağı ekleyerek kan şekeri seviyesini düzenlemek ve insülin duyarlılığını artırmak için de yardımcı olacaktır. Bu nedenle, sızma zeytinyağı şeker hastalığını tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

8. Beyin Sağlığını Teşvik Eder

Şaşırtıcı bir şekilde sızma zeytinyağı, beyin sağlığını geliştirmek için iyidir. Bu durumda, zeytinyağındaki omega-3 ve omega-6’nın varlığı, beyninizin de sağlıklı kalmasını etkileyecektir. Sadece bunun için değil, Annuals of Clinical and Translational Nurology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, sızma zeytinyağının beyin sağlığını Alzheimer hastalığına götüren zehirli maddelere karşı koruduğunu göstermiştir.

9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sızma zeytinyağı, antioksidan olarak yüksek polifenol kaynağına sahip olduğundan dolayı vücudun oksidatif stresini önleyebilir. Sonuç olarak, bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Diyette vücudunuzu daha sağlıklı tutmak istiyorsanız, sızma zeytinyağını eksik etmeyin!

Sızma Zeytinyağı Tüketmenin Püf Noktaları  • En iyi sonuçları elde etmek için süpermarkette satın alırken sızma zeytinyağının en kalitelisini almalısınız.
  • Zeytin yağını oda sıcaklığında kapalı bir ortamda muhafaza edin.
  • Diyet gıdalarınıza sızma zeytinyağınu mutlaka ekleyin. Özellikle pişmemiş yemeklerde zeytin yağını fazla ısıya maruz bırakmadan kullanmak daha iyidir.
  • Tüketmeniz gereken miktar günlük ortalama 2 çorba kaşığı kadardır.
  • Son olarak, çayınıza 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bu, diyet için sağlıklı bir içeceğinizin olmasına kesinlikle yardımcı olacaktır.

Özetlemek gerekirse, sızma zeytin yağı sağlıklı kilo vermek için ideal besinlerden biridir. Bu nedenle Zeytin Yağını sofralarınızdan eksik etmeyin.

Sağlıklı Günler dileriz…