Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

962

Diş ağrısı, bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren bir işarettir; ağızda, enfeksiyon, diş eti hastalığı, gevşek bir dolgu veya herhangi bir sayıdaki başka sorun olduğunu gösterebilir. Ancak bir doktora görünene kadar yapılacak en iyi şey acıyı hafifletmek için evde çare bulmaktır. Bunun için sizlere evde kolayca yapabileceğiniz 13 yöntemi anlatacağız.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1. Sarımsak

Sarımsak potansiyel antiviral, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip çok etkili bir antiseptik olduğu kanıtlanmış tıbbi birbitkidir. Romalılar, Yunanlılar, eski Mısırlılar ve Çinliler tarafından kullanılan M.Ö. 2.000 yıllarına kadar dayanan binlerce yıldır tıbbi amaçlı kullanılmaktadır. Onu iyileştirmede bu kadar etkili kılan şey, allicin olarak bilinen bir bileşiktir – sarımsak ezildiğinde salınan güçlü bir antibiyotik etkisi sunduğu için etkilenen bölgeye rahatlama sağlar.

Kullanmak için, bir diş sarımsağı ince ince doğrayın, ardından dahada inceltin ve bir miktar sofra tuzu ekleyin ve etken maddeyi aktif hale getirmek için yaklaşık 10 dakika bekletin. Ardından ağrıyan dişinizin üstüne doğrudan küçük bir miktar uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve sonra ılık tuzlu su ile durulayın. Tuzlu, ılık su ile durulama, sarımsak hamurundan kalan sıcaklığı gidermekte ve enfeksiyonun ortaya çıkmasına ve bakterileri öldürmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca enflamasyon ve şişme önemli miktarda olması muhtemel olduğu için, içten enfeksiyonla mücadele etmeye yardımcı olur. Yukarıdaki yöntemi kullanın ve mümkün olduğunca tüm yemeklerinize sarımsak eklemeyi unutmayın. Ayrıca ıspanak yemeği için kullandığımız şekliyle sarımsaklı yoğurt yapıp tüketebilirsiniz. Bakteriler, antibiyotik ilaçların aksine, sarımsağa karşı direnç oluşturamazlar ve dolyısıyla sarımsağa karşı bağışıklık kazanmazlar. Bu nedenle sarımsak ağrınızı büyük ölçüde kesecektir. Ağız kokusunu gidermek için bir miktar maydonoz veya nane çiğneyebilirsiniz.

2. Karanfil yağı

Karanfiller, diş ağrısını hafifletmeye ve enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan anti-inflamatuar, antibakteriyel, antioksidan ve anestetik özelliklere sahiptir. Karanfiller geleneksel olarak birincil kimyasal bileşik sayesinde sinirleri uyuşturmak için bir çare olarak kullanılmıştır: öjenol, doğal bir uyuşturucu etkiye sahiptir. Çukurlar, ağız ülseri ve ağız diş eti de dahil olmak üzere her türlü diş ağrısı ile mücadele edebilir; Karanfil yağını diş ürünlerinde bir bileşen olarak kullanıyorlar.

3. Nane

Karanfil yağına benzer şekilde, nane, ağrıyan bir dişe rahatlık getiren doğal uyuşturucu özellikleri de sunar. Doğal bir analjezik olarak doğanın en etkili ağrı kesicilerinden biri olduğu için muhtemelen pek çok mağazada satılan ağrı giderici sprey, krem ​​ve jölelerde nane ferahlığını ve kokusunu almışsınızdır.

Naneyi bir sallama çay poşetinin içine koyun ve buzluğa atın. Eğer dişlerinizde soğuğa karşı hassasiyet yoksa buzluktan çıkardığınız gibi dişinize uygulayabilirsiniz. Eğer soğuk olarak uygulamak istemiyorsanız çay poşetinin içinde sıkıştırıp ağrıyan dişinizin üstüne koyup diğer dişinizde baskı uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ağrısı kısa sürede kesecektir fakat uuygulamadan sonra tekrar ağrı nüksedebilir, bu nedenle sıklıkla uygulamanız gerekebilir.

Ayrıca evinizde nane yağı varsa bir pamuk yardımıyla dişinize uygulamanızda fayda sağlayacaktır.

4. Akupresür

Akupresür, endorfin salınımını tetikleyerek, iyi hissetmenize, mutlu olmanıza neden olur ve diş ağrınızı hafifletebilir. (Ancak hamileler için önerilmez) Akupresür kullanarak diş ağrısını geçirmek için birkaç farklı yöntem vardır:

sağ elinizle sol elinizin baş parmağı ve işaret parmağınızın kesişim noktasındaki yumuşak noktaya 2 dakika kadar baskı uygulayın. Bu baskı sonucunda endorfin salgılanacak ve diş ağrınız hafifleyecektir. Benzer uygulamayı ayak parmaklarınıza da uygulayabilirsiniz.

5. Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su, ağızdaki herhangi bir noktada oluşan zararlı bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Diş ağrısını tedavi etmek için, az miktarda ılık suya tuz (tercihen deniz tuzu) ilave edin ve tükürmeden önce ağzınızda yaklaşık 30 saniye çalkalayın. Günde birkaç kez tekrarlayın.

6. Doğal Antibiyotik “Soğan”

Soğanlar, ağrıya neden olan bakterileri öldüren antiseptik ve antimikrobiyal özellikler taşır. Ağrıyan alana ham soğan konması, bazı diş hekimleri tarafından tavsiye edilen bir yöntemdir. Soğan ayrıca doğal bir antibiyotiktir. Özellikle soğuk algınlığında ilaç almak yerine çiğ soğan yenebilir.

Soğanı tek parça şeklinde doğrayın dişinizin üzerine koyun. Diğer dişinizle baskı uygulayarak suyunu dişinize salmasını sağlayın. Bunu ne kadar uzun süre tutarsanız o kadar iyi olacaktır.

7. Guava yaprakları

Guava yaprakları, diş ağrısının hafifletilmesi yanında güçlü antienflamatuvar, analjezik ve antimikrobiyal özelliklerin yanı sıra flavonoidlerin yüksek seviyesi nedeniyle şişmiş diş etleri ve ağız ülserlerinin hafifletilmesi için de kullanılır. Bitki sağlığı uzmanları, diş eti iltihaplarını ve ağız kokusunu azalttığı ve temiz bıraktığı için ağız hijyeni sağlar.

Ağrıyı geçirmek için, ağrıyan dişinizin üzerinde sadece bir – iki yaprak koyun ve çiğneyin. Bir başka yöntem ise beş adet guava yaprağını kaynar suya koyun ve sopumasını bekleyin ve daha sonra deniz tuzu ekleyin. Bu yöntemin çok daha etkili olabilmesi için günde birkaç kez, gargara yaparak kullanın.

8. Salatalık

Salatalık, hemostatik ve yatıştırıcı etkileri nedeniyle bilinir; bu nedenle  göz altı torbaları için kullananlar vardır. Diş ağrısı tedavisi için kullanıldığında, hemostatik etkileri, etkilenen dişe kan akışını düşürmeye yardımcı olur, sonuç olarak ağrıyı azaltır ve yatıştırır.

Diş hassastır, eğer salatalığı dolaptan çıkarmışsanız soğuk hali ağrıyı daha da kötüleştirebileceği için önce oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Daha sonra taze bir parça dilimleyin ve etkilenen bölgenin üzerinde koyun. Alternatif olarak, biraz tuzlu bir salatalık parçalayabilir ve sonra onu ağrıyan dişin üstüne koyabilirsiniz.

9. Buğday Çimi 

Buğday çimi, diş çürümesine karşı mücadele eden ve diş ağrısını gideren doğal antibakteriyel özelliklerin yanı sıra, diş ve diş etlerini enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan doğal antibiyotikleri de sunar. Buğday çimini ağrıyan dişin üzerine diğer dişinizde baskı uygulayarak suyunu çıkarmak suretiyle uygulamanız gerekmektedir. Buğday çimi bulamadığınızda buğday ekmeğini doğrudan etkilenen dişle çiğnemekte başka bir yoldur. Ayrıca, buğday çimi  suyu, diş etleri toksinlerini absorbe etmek, bakteri üremesini azaltmak ve enfeksiyonu bir doktora görünene kadar ağrıyı kesmek için gargara yaparak kullanılabilir .

10. Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit (Halk arasında oksijen suyu) , diş, ağız ve diş eti problemlerini gidermek için kullanılan en yaygın çözümlerden biridir. %3’lük Hidrojen peroksit çözeltisinden bir miktar ağza alıp gargara yaptığınız taktirde diş ağrısını, diş eti hastalıklarına karşı enfeksiyonları ve kötü kokuyu giderir. Tuzlu su gargarası ile aynı yöntemdir fakat tuzlu su gargarasından çok daha etkilidir. Bu gargarayı 30 saniye kadar yapmanız önerilir.

11.Zerdeçal

Zerdeçal harika bir baharattır – zerdeçalın faydalarına baktığınızda bu muhteşem bitkinin yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Zerdeçalın sağlık açısından bir çok yararı malumdur. Buna ilaveten uzun süredir diş ağrısı için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Parazitleri durdurmada yardımcı olabilecek güçlü antiseptik, analjezik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Diş ve diş eti enfeksiyonlarına ve aşırı abselere karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Zerdeçalı kullanmak için , az miktarda suya bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin. Bu karışımdan bir miktar dişinizin üstüne koyun. Doğrudan uygulanabilir veya ekstra fayda ve tatlar için kendi güçlü antibakteriyel özelliklerini sağlaması için organik bal ile karıştırılabilir.

Zerdeçal’ın Faydalarını Okumak İçin Tıklayınız

12. Kekik

Kekik yağı, tüm uçucu yağların arasında en güçlü antimikrobiyal özelliklerini sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır . Ayrıca antifungal, antiseptik ve tıbbi özelliklere sahiptir ve bu da ağrıyı hafifletmek ve diş çürüğü ve diş eti hastalığını önlemek için oldukça etkilidir. Bir diş ağrısı tedavisinde kekik kullanmanın çeşitli yolları vardır. Bunlar;

  • Taze Kekik yaprağını ağrıyan dişin tersi yönündeki tarafta çiğnemek (aksi halde yapraklar dişinizi daha çok ağrıtabilir)
  • Ağrıyan diş üzerine kekik yağı sürmek
  • Kekik çauı yapılarak yutmadan önce ağızda bir dolaştırmak

13. Tuzlu Su, Kekik Esansı Yağı ve Kolloidal Gümüş Komibinasyonu

Malzemelerin bu güçlü kombinasyonunun, bir enfeksiyon türünden kaynaklanan diş ağrısı için en iyi yöntemlerden biri olduğu söylenir. Kolloidal gümüş, buhar damıtımlı su içinde bekletilmiş, çok küçük güçüş partiküllerinden oluşan bir sudur. Öncelikle, dilin altına birkaç damla kekik özü yağı koyarak başlayın ve tükürmeden önce birkaç dakika tutun. Ardından, kolloidal gümüşü ağzınızda dolaştırın, çalkalayın ve en az üç veya dört kez durulayın. Kolloidal gümüş atışlar arasında, deniz suyu ile karıştırılmış sıcak suyla gargara yapın. Ardından, kekik yağının bir kısmını diş etlerine doğrudan sürün.

Tüm bu öneriler bilinen yöntemlerdir fakat herhangi bir rahatsızlığınızda doktora görünmeniz sizin faydanıza olacaktır.