Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

354

Çörek otu yağı

Çörek otu yağı (genellikle kara kimyon tohumu yağı, kara kişniş yağı veya basitçe kara yağ olarak da bilinir) Asya’ya özgü olan Nigella sativa bitkisinden gelir. Bu inanılmaz derecede güçlü tohum yağı üzerine yapılan araştırmalar, MRSA veya h.pylori gibi süper böceklerle mücadelede yardımcı olabileceğini ve hatta bazı kanser hastalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Bitki teknik olarak düğün çiçeği ailesinin bir parçasıdır ve küçük, siyah, hilal biçimli tohumlara sahiptir. Çörek otu kullanımının tarihsel hesapları, eski Mısır’daki Kral Tut zamanlarına kadar uzanıyor. Kleopatra’nın, güçlü saçlar ve cilt için çörek otu yağı kullandığı ve Hipokrat’ın, sindirim sorunları için çörek otu yağını kullandığı bilinmektedir.Çörek otu yağının etkilerini gösteren 600’den fazla çalışma vardır . Çörek otu yağının içeriğinde, kristalimsi nigellon ve timokinon, en çok çalışılmış olanıdır, fakat aynı zamanda miristik asit, palmitik asit, stearik asit, palmitoleik asit, oleik asit, linoleik asit, arakidonik asit, proteinler ve B1, B2, B3 vitaminlerini içerir. kalsiyum, folat, demir, bakır, çinko ve fosfor. Çörek otu Yağı Kullanımları ve Yararları konusundaki araştırmalar ayrıca, çörek otu yağının birçok hastalık için yararlı olabileceğini göstermiştir:

Bu hastalıklar; Astım ve Alerjiler Birçok araştırma, kara tohum yağının astımlı etkilere sahip olduğunu ve astımın nedenine bağlı olarak, bazen geleneksel tedaviden daha etkili olduğunu bulunmuştur. Aynı şekilde, birçok insan için alerjilerin giderilmesinde de faydalıdır.

Çörek Otu Yağının Faydaları

Araştırmalar, çörek otu yağının aşağıdaki hastalıklar için yararlı olabileceğini göstermiştir:

Astım ve Alerjiler

Birçok araştırma, çörek otu yağının astıma karşı savaşma etkisine sahip olduğunu ve astımın nedenine bağlı olarak, bazen geleneksel tedavilerden daha etkili olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde, birçok insan için alerjilerin giderilmesinde de faydalı olmuştur.

Egzama ve Sedef Hastalığı

Çörek otu yağı da egzama ve sedef hastalığı gibi cilt sorunları için kullanılır. İnflamasyonu yatıştırmaya, hızı ve cildin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur.

Sindirimi Kolaylaştırır

Çörek otu  tohumları, sindirimde yardımcı oldukları ve gaz, şişkinlik ve mide ağrısını azalttıkları bilinmektedir. Çörek otu yağı genellikle bağırsak parazitleri ilaçlarında sıklıkla kullanılır. Ön çalışmalarda, olumsuz yan etkileri olmayan kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği de bilinmektedir.

Candida ve Mantarla Savaşır

Çörek otu yağı, sindirim sistemi ve cilt üzerinde kandida ve mantar enfeksiyonları ile savaşında yardımcı olur.

Meme Kanseri ve Diğer Kanserler ile Savaşır

Bazı çalışmalar, çörek otu ve çörek otu yağındaki bir bileşiğin, timokinonun, lösemi hücrelerinde apoptozun (hücre ölümü) indüklenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Diğer çalışmalar aynı etkiyi meme kanseri hücrelerinde, beyin tümörü hücrelerinde, pankreas kanserinde, rahim ağzı kanserinde ve hatta oral kanser hücrelerinde ve kavite oluşturan bakterilerde göstermiştir. Çörek otu yağı bazen radyasyondan kaynaklanan bazı tehlikelere karşı doğal bir koruma olarak tavsiye edilir ve geleneksel tedaviler ile birlikte kullanılır.

Kalp Sağlığını Korur

Nigella sativa tohumlarındaki timokinonun ayrıca kalp üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu, sağlıklı kolesterol seviyelerini yükselttiği ve kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

MRSA ve Helicobacter pylori (H. pylori)

2010 yılında yapılan bir çalışma, çörek otu yağının, H.Plori enfeksiyonlu hastalarda (ülsersiz) etkili olduğunu buldu. Araştırmalar ayrıca, çörek otu yağının MRSA’ya karşı etkili olduğunu göstermiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çörek Otu Yağı bağışıklık sistemini destekleme konusunda benzersizdir. Doğal bir ilaçta beklediğiniz antioksidanları, faydalı asitleri ve B vitaminlerini içerir ve ek bir faydası daha vardır. Otoimmün hastalığı olanlar için dikkat gerektiren mürver veya ekinezya gibi bitkilerin aksine  , çörek otu bağışıklık sistemini dengeler.

Alternatif HIV virüsü çalışmalarında yıllardır kullanılmaktadır ve genellikle çeşitli otoimmün hastalık forumlarında (yardımcı olduklarından gelen referanslarla) önerilmektedir.

Cilt ve Saç için Faydalıdır

Çörek otu yağı bazı kültürlerde cildi doğal olarak yumuşatmak, cildi güçlendirmek ve cildi sıkılaştırmak için etkilidir. Çörek otu yağı saçları güçlendirmek ve saç boyunu uzatmak için de kullanılır.

Yara İzlerini Giderir

yara izi olan bölgelere masaj yaparak yedirildiğinde yara izlerini büyük ölçüde azaltabilir.

Çörek Otu Yağının Diğer Faydaları

Depresyon, stres ve gerginliklere iyi gelir

Tansiyonu dengelemeye yardımcı olur

Uykusuzluğunuzu düzenler

Yorgunluk giderici etkisi vardır

Antibakteriyel özelliği dolayısı ile ağız ve diş sağlığına yardım eder

Böbrek ve safra kesesindeki sorunlara iyi gelir

Cinsel istek artırıcı etkisi vardır

Şeker hastalığına karşı iyi gelir

Basuru olanlarda rahatlama sağlar ve iyileştirebilir

Çörek Otu Yağları ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru şekilde çıkarılmaması, işlenmemesi veya paketlenmemesi halinde çörek otu yağı da dahil olmak üzere herhangi bir bitkisel veya tohum yağıyla ilgili sorunlar olabilir . Bu nedenle çörek otu yağını aldığını marka güvenilir olmalı, içindekileri bilmelisiniz. Ayrıca alırken çok koyu ve ışık almayan cam şişe içerisinde olduğundan emin olun. Bu nedenle her yerden çörek otu yağı almayın.

Kaliteli Çörek otu Yağı Nasıl Anlaşılır?

Çörek otu yağı en emilebilir ve konsantre olan yağdır ve araştırmalarda çörek otu tüketmenin en etkili yoludur. Sonuçta, bu bir gıda ürünüdür, bu nedenle kullandığınız markanın yüksek kalitede ve zararlı katkılardan arınmış olduğundan emin olun.Araştırmanızı yaparken, mutlaka aşağıdakilere dikkat edin:

  • organik olmasına
  • içinde kimyasal maddeler olmadan saf bir şekilde yağının çıkarılmış olmasına
  • içerisinde katkı maddesi veya seyreltici yağ olmamasına
  • yüksek kaliteli ışık ve hava koruyucu cam ile hayvanlardan korunma

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı kullanmak oldukça basittir. Günde birkaç kez yağdan bir çay kaşığı alabilirsiniz.

Aynı zamanda cilt için harika olduğundan dolayı, direkt olarak cildinize ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Ayrıca çörek otunu direk olarak ekleyebileceğiniz yemeklere ekleyerek de kullanıp doğal yollardan çörek otundan faydalanabilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Yan Etkileri 

Çörek otu yağı, binlerce yıldır, sağlığı doğal olarak destekleyebilmesi için kullanılmış olan inanılmaz bir besin ve çok güçlü bir yağdır.

Her zamanki gibi hiç bir şekilde aşırıya kaçmamak gerekir. Çörek otu yağı bir besindir, ancak besin açısından güçlü bir yağdır. Nasıl ki bir litre zeytinyağı içmez veya bir oturuşta beş kilo yiyecek tüketmezseniz, herhangi bir yiyeceğimizde olduğu gibi çörek otu yağını da az miktarlarda tüketin;

Her zaman olduğu gibi, özellikle tıbbi bir durumunuz varsa veya hamile iseniz, bu veya herhangi bir maddeyi almadan önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışın.