Cilt neden kurur? Kuru ciltler için 4 bakım önerisi

3

Kuru bir cilde makyaj yapmak sandığınız kadar hadise olmayabilir. Aynı zamanda cildinizde makyajın pul pul, parça parça durmasına neden olabilir. Bu vaziyeti ortadan kaldırmak için kuru cildinize bazı bakımları yapmanız koşul. Peki kuru cilde nasıl bakım yapmalıdır? Bilmek için yazımızı araştırabilirsiniz.

Kışın rüzgarlı havanın tesiri, az su içme veya genetik olarak kuru cilde sahip olan bayanlar özellikle soğuk havalarda dikkat etmesi gerekir. Cildi hırpalamadan, buruşukların çoğalmasına hatta cildi ihtiyarlatan en büyük etmenlerden biri olan kuruluğun kesinlikle ihtiyatını almalı, cildinizin yapısına uygun hem kozmetik hem de bakım mahsulleri seçim etmelisiniz. İyi ıslatılmış cilt her zaman daha sıhhat, daha genç ve daha parlak görünür. Bu nedenden de yola çıkarak bugünkü hazırladığımız yazıda kuru cilde sahip olanların yapması gereken 4 esas kaideyi mercek altına aldık. Her daim genç ve hoş görünmek isteyen bayanların alakasını sürükleyecek olan bu yazıda kuru cilde dair tüm ayrıntıları görebilirsiniz.

CİLT PAKLİĞİNİ İTİNALI BİR BİÇİMDE YAPIN

Sıhhatli ve parlak görünen bir cildin gizemi iyi arınılmış hem de doğru bakımı uygulamış olmaktan geçer. Cildinizdeki makyajı iyi bir biçimde arınamadığınızda viraneler cildin hava ile temasını keserek kurumasına yol açacaktır. Bu surattan adım adım makyajınızı arınmalı, sonrasında surat devireme jeli ile suratınızı yıkayarak derinlemesine pakliği sağlamalısınız. Bu pakliği cilt bakım rutininize ilavelerseniz makyaj yapmadığınız zamanlarda da basitlik uygulayabilirsiniz.

KURU CİLTLER İÇİN EN İYİ BEDEN ISLATICI TEKLİFLERİ NELERDİR? bilmek için tıklayın…

YOĞUN NEM SAĞLAYAN BAKIM MAHSULLERİNİ TECRÜBELEYİN

Cildinizdeki kuruluğu gidermek için iyi bir ıslatıcı kullanmak gerekir. Kullandığınız ıslatıcı mahsul bir vakit sonrasında cildinizden uçup gidiyorsa kesinlikle mahsulü değiştirmeli, uzun vakit kalıcı ve yoğun nem veren bir mahsul seçim etmelisiniz. Soğuk havalarda cildin nem seviyesi de azaltığı için  cildiniz bayağı günlük bir ıslatıcıdan çok daha aşırısına gereksinim dinler. Kalın yapıda ıslatıcı mahsuller bu işi çok hoş bir biçimde muvaffak olur.

Kuru cilt bakım önerileri

CİLDİNİZİN DOKUSUNU YENİLEYİN

Cildinizin üst katmanında biriken ölü tenler, makyajınızın ‘pütürlü’ olmasını neden olur. Bu vaziyeti ortadan kaldırmak için ölü tenleri temizletmek gerekir. Cildiniz ekstra kuru ve alıngan ise cildinizi tahriş etmeden temizletmek için mikro tanecikli yumuşak bir peeling kullanmanız.  

SIK SIK NEM MASKELERİ UYGULAYIN

Cildinize bakım uygulayacak zamanınız olmadığında  kısa vakitte ıslatan ve kaybettiği enerjiyi geri kazandıran nem maskelerini sınayabilirsiniz. Şimdilerde bir hayli kozmetik mağazasında bulunan nem maskeleri eforlu içerikleri sayesinde dakikalar içerisinde nem seviyesini artırabilir. Kısa vakitte cilt bakımı yapmak isteyenlerin her daim seçim etmeleri gereken mahsullerin kesinlikle içerisinde bulunan maddeleri de tahlilli, kuru ciltler alıngan olduğundan dolayı kızarık veya egzama gibi meseleleri önlemiş olabilirsiniz.

CİLT KURULUĞU NASIL YASAKLANIR?

– Cildin kurumasını yasaklamak için yapılabilecek en ehemmiyetli nokta bol su tüketimidir. Cilt kuruluğunu yasaklamanın bir değişik yolu ise aralıksız olarak bulunduğunuz civarları nemli olmasına dikkat etmektir. Bunun için tek yapmanız gereken çevreye su dolu kaseler koymak ya da nebat almaktır.

– Gece uyumadan evvel makyajınızı arının, ardından kesinlikle eforlu bir ıslatıcı krem uygulayın.