Cilt lekesi nasıl gider? Cilt lekelerini gideren en doğal 4 yöntem

4

Cilt kirleri bir hayli kadının fobili düşüdür. Genellikle güneş sonrasında ya da yapılan bazı yanılgılar sonrasında melanin pigmentinin ciltte birikmesiyle ortaya çıkan cilt kirlerini konutta basitçe giderebileceğinizi öğreniyor muydunuz? Kısa vakitte tüm kirlere veda edeceğiniz natürel usullere yazımızdan basitçe erişebilirsiniz.

Kalıtsal etkenler, kullanılan kimyevi mahsul ve ilaçlar, solaryum gibi natürel olmayan bronzlaşma usulleri ciltte kirlere neden olur. Bu etmenlerin dışında güneşte ciltte pislenme yapar. Ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalma ve direk temas etme cilt kirlerinin yaradılışına neden olabilir. Genel olarak kirler çene, alın ve yanak bölgelerinde yer alır. Surata daha pürüzlü ve mat bir görünüm veren kirlere el üstünde, sırt ve göğüs bölgesinde de ilerleyen yaşlarda tesadüfülebilir. Bu kirlerle karşı karşıya kalan şahısların kesinlikle cilt pakliğine dikkat etmesi ve kullandığı mahsullerin hijyenine itina göstermesi gerekir. Kirlerden kurtulmak için kullanılan bazı medikal uygulamalar vardır. Ancak cilt kirlerinde konutta hazırlayabileceğiniz maske ile de kurtulabilirsiniz.

CİLT KİRLERİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Çoğu insanda melanin balanslı olarak oluşan cilt kirleri bazı gidişatlarda riskli ya da suçsuz olabilir. Peki siz cildinizdeki kirin çeşidini öğreniyor musunuz? Gelin beraber kirin çeşidini bilelim…

Melazma: Halk arasında gebelik lekelenmesi olarak bilinen malezma, yüksek oranda östrojen hormonundan kaynaklı olarak ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalarda doğum kontrol hapı kullanan kişilerde görülüyor. Cildin alın, yanak ve üst dudak bölgesinde çıkabilir.

Seboreik Keratoz: İlerleyen yaşla beraber gelen bu leke göğüs, omuz ve yüzde görülen benler, zaman içinde kahverengi ya da siyah renge dönüşür.

Lentigo: Çilden daha koyu bir renkte beliren bu leke, karaciğer ya da yaşlılık lekesi olarak bilinir. 

ANEKDOT: Bazı cilt kirleri ehemmiyetsiz gibi görünse de altında uyuyan neden büyük bir hastalığın habercisi olabilir. Bu surattan kesinlikle evvel uzmana danışmalısınız.

1- CİLT KİRLERİNİ GİDEREN MAYDANOZ MASKESİ:

CİLT LEKELERİNİ GİDEREN MAYDANOZ MASKESİ

MALZEMELER

1 demet maydanoz
Taze limon suyu

YAPILIŞI

Maydanozu doğrayarak kaynar suyun içine atın ve 15 dakika kaynatarak soğumaya bırakın. Soğuyan maydanoz suyunu süzerek 5 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Hazırladığınız karışımı bir şişeye koyarak her gün pamuk yardımıyla temiz cildinize sürün. 

2- CİLT KİRLERİ İÇİN YOĞURT VE KAFUR YAĞI MASKESİ:

CİLT LEKELERİ İÇİN YOĞURT VE KAFUR YAĞI MASKESİ

MALZEMELER

Maydanoz
Limon
Kâfur yağı
Salatalık
Kil (beyaz veya yeşil)
Soğan

YAPILIŞI

2 çorba kaşığı maydanoz ezmesi, 1 çorba kaşığı kâfur yağı, 2 çorba kaşığı rendelenmiş salatalık, yarım limon suyu, 1 yemek kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı rendelenmiş soğan sırça kaseye koyarak hoşça karıştırın.

Ardından kir olan bölgeye uygulayın.Kuruyana kadar bekledikten sonra ılık suyla arının.

Bu karışımı haftada 2 defa kumpaslı bir biçimde uygulamalısınız.

3-CİLT KİRLERİNİ GİDEREN KARBONAT MASKESİ:

CİLT LEKELERİNİ GİDEREN KARBONAT MASKESİ

MALZEMELER

Karbonat
Yoğurt

YAPILIŞI

1 çay kaşığı karbonat ile 1 çorba kaşığı yoğurdu karıştırın. Hazır hale gelen karışımı kirli bölgeye sürüp, 15 dakika kadar bekletin.

Ilık suyla yıkayarak arınabilirsiniz. Kumpaslı kullanarak kısa vakitte kirlerden kurtulabilirsiniz.

4-CİLT KİRLERİNİ GİDEREN ZERDEÇAL MASKESİ:

CİLT LEKELERİNİ GİDEREN ZERDEÇAL MASKESİ

MALZEMELER

Zerdeçal
Süt
Limon
Yoğurt
Hindistan cevizi yağı

YAPILIŞI

1 yemek kaşığı zerdeçal, süt, limon suyu, yoğurt ve Hindistan cevizi yağını karıştırıp macun kıvamına gelmesini sağlayın.

Pak olan bölgeye sürüp, masaj yaprak ovuşturun. Haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz.