Burun ameliyatı nasıl yapılır? Burun estetiği ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

2

Son senelerde burun estetiği mevzusunda oldukça yüksek bir sayıda çoğalış devam ediyor. Çoğunlukla burun eti, sinüzit ya da kemik ayrılması şikayetleriyle müracaatlar sonrasında yapılan muayenelerle birlikte alınan kararla yapılan burun estetiği hakkında öğrenilmesi gereken bazı maddeler var. Peki bu maddeler neler? Burun estetiği olmadan evvel nelere dikkat etmek gerekir? sualinin cevabı haberimizin ayrıntılarında…

Burun estetiği rinoplasti operasyonunda emel burnun biçim bozukluklarını düzenlemek ve aynı zamanda burun içinde soluk almaya mani olan eğiklikler, burun eti gelişmeleri gibi problemleri ortadan kaldırmaktır. Ülkemizde ve dünyada en sık yapılan operasyonlardan birisi haline gelen burun estetiği hakkında bir hayli kent efsaneleri mevcut. Ancak uzmanların yaptığı bir söyleme göre, operasyon tasarlanırken kesinlikle burun işlevleri dikkate alınması gerektiğini vurguluyor. Şuursuz bir biçimde burun operasyonu olmak isteyenler bireyler birden fazla meseleyle karşılaşırken, hatta ölümcül neticeler doğurabilecek kusurlarda yapıyor. Hazırladığımız bu yazıda hastalık sebebiyle burun operasyonu olacak bireyler için dikkat edilmesi gereken teklifleri derledik.

Burun ameliyatını sağlıklı bir şekilde geçirmek istiyorsanız, operasyon öncesinde anestezi doktorunuz tıbbi sağlık taramanızı ve ameliyatla ilgili tahlillerinizi yapması gerekir.

Burun estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler

Özellikle sinüzit rahatsızlığından şikayetçi olanlar ameliyat öncesinde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları tamamen atlatmaları gerekmektedir. Anestezi kontrolünde, sizin önemsemediğiniz herhangi bir ayrıntı operasyonunuz için önemlidir. Bu nedenle, her bilgiyi doktorunuzla paylaşmanız gerekiyor.

Ameliyat öncesinde kullandığınız bir ilaç var ise bunları muayene sırasında doktorunuza söylemelisiniz. Anestezi doktoru muayenesinde de anestezi doktoruna eksiksiz ilaçlarınızı belirtmelisiniz.

Operasyon öncesinde doktorunuzun daha önce yaptığı ameliyatları incelemeli ve bu konu hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız.

Burun ameliyatı

– Ameliyattan en az 10 gün önce Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanmayı kesmelisiniz.

Operasyon yüz üzerinde gerçekleştirileceği için cildinizin kesinlikle makyajsız olması gerekmektedir. Cildinizde bulunan herhangi bir ürün, cildinizin mikrop kapmasına neden olabilir. Oje de bu durumda aynı sonuçlar doğurabilecek bir ayrıntıdır. Ameliyattan önce oje sürmemelisiniz.

Saç spreyleri ve jöle gibi ürünler kesinlikle saçlara uygulanmamalı. Ameliyattan 1 gece önce ılık suyla bir duş almalısınız. Bu durum hijyenik olması açısından çok önemlidir. Birçok kişi hijyen nedeniyle ameliyattan sonra mikrop kaparak farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmıştır.

– Ameliyat sonrasında burnunuzun etrafında oluşan ödem sonucunda şişlikler oluşur. Bu şişlikler ilk 6 ayda azalır. 6. ay ve 12. ayda tamamen kaybolur. Bu şişlikler sizin ameliyat olduğunuzu bilen yakınlarınız, kendiniz ve doktorunuz ve burun ameliyatı olmuş kişiler tarafından fark edilebilecek şişliklerdir.