Buhar banyosunun cilde yararları nelerdir? Evde buhar banyosu nasıl yapılır?

2

Makyaj harabeleri, ölü ten ve cildin altında biriken zehirli maddeler… Tüm bunların hepsini yalnızca bir günde, buğu banyosu yaparak geçirmek ister misiniz? İşte cildi derinlemesine arınan buğu banyosu hakkında her şey…

Hoşluk ve cilt bakım uzmanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, cildi derinlemesine arınan en tesirli natürel uygulamanın, buğu banyosu olduğu neticesine erişilmiştir. Özellikle karma ve yağlı ciltli şahısların haftalık bakım rurtinlerine ilave etmesi gereken buğu banyosu, cildi makyaj viranelerinden, ölü tenden, gözeneklerde biriken leke ve yağdan temizletmek için en tesirli usullerden biridir. Bugünkü haberimizde buğu banyosunun cilde bereketlerini, nasıl yapıldığını ve  sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceledik. 

Cildin yüzeyinde oluşan siyah noktaları temizler.

Gözenekleri açar. Bu sayede makyaj kalıntılarını ve ciltteki kirleri temizler.

Sivilce ve akne oluşmasına yol açan toksinlerin arınmasını sağlar.

Yüz kaslarının rahatlamasına yardımcı olur. 

Kan dolaşımını artırır. Bu sayede stres nedeniyle ciltte oluşan yorgunluğu ve cansız görünümü ortadan kaldırır.

Buhar banyosu sırasında kullanılan doğal otların ve yağların içeriğindeki faydalı elementler cilde nüfuz eder.

Ciltteki biriken fazla yağların atılmasına yardımcı olur. 

Tamamen doğal ve kolay bir cilt temizleme uygulamasıdır.

Kırışıklıkların azalmasını sağlar. 

Ölü derileri yumuşatır. Böylelikle ölü derinin altından taze ve canlı dokunun oluşmasının önü açılır.

PEKİ, BUĞU BANYOSU NASIL YAPILIR?

Uygulamaya başlamadan önce mutlaka cildinizdeki makyajı temizleyin. Buhar banyosunu yapmak için, geniş bir kase, kaynamış su ve yüz havlusu yeterli olacaktır. 2 litre kaynamış suyu kasenin içerisine dökün. Başınızı kasenin üzerine tutarak buharın yüzünüze gelmesini sağlayın. Bu işlemi yaparken başınızın üzerine havlu koyarak buharın daha yoğun bir şekilde cildinize nüfus etmesini sağlayabilirsiniz. 

BUĞU BANYOSU SONRASINDA SURATA NE SÜRÜLMELİ?

Buğu banyosunda cildinizdeki gözenekler açıldığından dolayı, sonrasında netlikle makyaj yapmamalı ve kimyevi mahsul sürmemelisiniz. 

Bu işlemi siyah noktalarınızı temizlemek için yaptıysanız; siyah noktalarınızı temizleyici bantlar ya da klasik, yuvarlak uçlu siyah nokta temizleme aparatları ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.Buhar banyosu sonrasında tırnaklarınız ile siyah noktalarınızı sıkmamalısınız. Çünkü kalıcı lekelerin oluşmasına veya cildinizde tahrişe sebep olabilir. 

Buhar banyosunu yaptıktan sonra; gözenekleri sıkılaştırmak için yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Ardından saf gül suyu ile tonik yaparak, cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi uygulamalısınız.

BUĞU BANYOSU HANGİ SIKLIKLA YAPILIR?

Bu sıradan, karma ve yağlı cilde sahip olanlar, haftada sadece 1 kere buğu banyosu yapabilir. 

Ancak kuru ve alıngan ciltli şahıslar 15 günde 1 ya da ayda 1 kere buğu banyosu yapması önerilir.