Botoks nedir? Botoks nasıl yapılır? Botoks yaptırmak isteyenler dikkat!

2

Son senelerde hoşluk kısmetine yaptırılan botoks uygulamasının felaket ile sonuçlanması Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Sık sık botoks mevzusunda ihtarlarda bulunan Sağlık Bakanlığı merdiven altı estetik uygulamalarının kalıcı zararlara neden olacağını vurguladı. Peki botoks nedir? Botoks nasıl yapılıyor? Botoks yaptırmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Botoks, günümüzde yüz bölgesinde oluşan kırışıklıkları ve ince çizgileri yok eden ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. “ClostridiumBotulinum” adlı bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen maddeyi şırınga ile yüze enjekte edilmesiyle yapılan bu işlem son yıllarda talep patlaması yaşıyor. Estetik ameliyatı olmak istemeyenlerin tercih ettiği botoks, dudaklara da uygulanarak dolgun ve büyük görünmesini sağlıyor. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyerek uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durdurarak etkisini gösteren botoks,sistematik olarak aslında tüm kaslara etki etmiyor. İlk yapılış amacı göz tembelliği, blefarospazm (göz kapaklarını düzgün bir şekilde hareket ettirememe), servikal distoni hastalıklarının tedavisi olsa da artık farklı alanlarda kullanılıyor. Uygulama süresi 10-15 dakika arası olan botoks, etki süresi 4-6 ay civarındadır. 

Botoks için uygun alanlar

PEKİ BOTOKS NASIL YAPILIYOR?

Uygulama yapılmadan evvel bölgeye yerel anestezi kremi sürülüyor.  Uygulama bölgesi arınıldıktan sonra zehirli madde, ince uçlu iğneler takviyesiyle bölgedeki adalelerin içine küçük dozlarda enjekte ediliyor. Adale dokuya enjekte edilen botulinum zehirli maddeyi, vasati 24-72 saat sonrasında tesirini göstermeye başlıyor. Bazen ender de olsa bu zaman 5 ya da 7 güne kadar uzayabiliyor. 

BOTOKSUN RİSKLERİ NELERDİR? BELİRSİZ YAN TESİRLERİ

Botulinum zehirli maddeyi, dünyadaki en zehirli maddelerden biridir. Yanlış uygulamalar yönünde solunum yetmezliği ve vefata neden olabiliyor. amilelerin, emziren annelerin, kanı sulandıran ilaçlar kullananların ve pıhtılaşma meseleyi olan hastaların bu uygulamadan netlikle uzak durmalılar. Botoks uygulamasını  yalnızca tecrübeli dermatologlar ve estetik cerrahlar tarafından yapıldığına emin olmalısınız. Aksi takdirde alttaki misaller gibi sonuçlanabilir;

hatalı botoks

BOTOKSUN YAN TESİRLERİ İSE;

Enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı, kızarıklık, morarma ya da ödem,
Mide bulantısı,
Ateş, titreme,
Vücut genelinde kas zayıflığı,
Çift görme ya da görme bozuklukları,
Yutma güçlüğü,
Yakın kaslarda geçici felç,
Konuşmada güçlük ve kekeleme gibi kalıcı yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

En ehemmiyetlisi ise soluk almada güçlük sürükleme, konuşma güçlüğü, yutma eforluğu, mesane hakimiyet kaybı idrar kaçırma, görüş problemleri gibi ciddi yan tesirlerle karşılaştığınızda kesinlikle süre kaybetmeksizin size en yakın sağlık kurumunun acil kısmına görünmelisiniz!