Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına Evde Yapabileceğiniz 11 Doğal Çözüm

1265

Bir Boğaz ağrısı öncesi boğazda kaşıntı ya da boğazda tahriş oluşur. Boğaz ağrısı boğaz enfeksiyonunun başlıca semptomudur. Yutmaya çalışırken daha da kötüleşebilir ve yiyecekleri ve sıvıları yutmak konusunda zorluk çekebilirsiniz. Bazı geceler uykunuzu bile kaçırabilir. Bu nedenle evde kolayca yapabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemlerini sizler için derledik.

Boğaz Ağrısını Gidermek İçin;

1. Bal

Bal çaylarla karıştırıldığında veya tek başına yendiğinde boğaz ağrısı için çare olabilecek bir besindir.Bal hakkında yapılan bir çalışma da, balın gece öksürüklerini yaygın olarak kullanılan öksürük ilaçlarına göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Diğer bir araştırma ise , balın etkili bir yara iyileştiricisi olduğunu göstermiştir.

2. Tuzlu Su Gargarası

Sıcak tuzlu su ile gargara yapıldığında boğaz ağrısı ve sekresyonların giderilmesine yardımcı olur. Tuzlu suyun boğazdaki bakterileri öldürmeye yardım ettiği biliniyor. Bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve gargara yapın. Tuzlu su gargarası boğaz şişkinliğini azaltmaya ve boğazı temiz tutmaya yardımcı olacaktır. Bu gün içinde 3 kere yapabilirsiniz.


3. Papatya çayı

Papatya çayı doğal bir yatıştırıcıdır. Boğaz ağrısını yatıştırmak gibi tıbbi amaçlar için uzun süredir kullanılmaktadır. Sıklıkla antienflamatuar, antioksidan özelliklerinden dolayı ilaç yapımında kullanılır.

Bazı araştırmalar, papatya buharının teneffüs edilmesinin boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Papatya çayı içmek de aynı faydayı sağlayabilir. Ayrıca vücudunuzun boğaz ağrısına neden olan enfeksiyona karşı mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

4. Nane

Nane nefes tazelemesiyle ve fresh kokusuyla bilinir. Seyreltilmiş nane yağı spreyleri boğaz ağrısını giderebilir. Nane, ince mukusa ve sakin boğaz ağrısı ve öksürüğe yardımcı olan mentol içerir . Nane ayrıca antienflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve bu da iyileşmeyi teşvik eder.

Nane yağını solumak iyi gelebilir fakat sakın nane yağını yutmayın. Ayrıca ılık suya bir tatlı kaşığı eklenmiş bal ve nane limon çayı da boğaz ağrınıza iyi gelecektir.

5. Karbonat Gargarası

Tuzlu su gargarası daha yaygın olarak kullanılırken, tuzlu suyla karıştırılmış karbonatta boğaz ağrısının ve şişkinliğin rahatlamasına yardımcı olabilir. Tuzlu su ve karbonat karışımı bakterileri öldürebilir ve maya ve mantarların büyümesini önleyebilir.

Ulusal Kanser Enstitüsü bir bardak ılık suya, yarım çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı tuz eklenerek yapılan gargara boğaz şişkinliğine ve ağrının hafiflemesine yardımcı olacağını açıklamıştır. Bunu günde 2 kere yapabilirsiniz.

6. Çemen Otu

Çemenin sağlık açısından bir çok faydası vardır. Çemenin tohumları yenebilir, topikal yağı kullanabilir veya çemen çayı içebilirsiniz. Çemen çayı boğaz ağrısı için faydalı doğal bir ilaçtır.

Çemen ağrıyı hafifletebilir ve tahrişe veya iltihaba neden olan bakterileri öldürür. Çemen ayrıca etkili bir antifungaldır.

7. Marshmallow kökü

Marshmallow kökü , mukus benzeri bir madde içerdiğinden, boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı yaşar. Çay yapmak için kurutulmuş kökten kaynar suya bir miktar ekleyin. Çayı günde iki ila üç kez yudumlarken boğaz ağrısının hafifletilmesine yardımcı olur.

Şekeri düşük olanlar marshmallow kökünü kullanmadan önce bir doktorla konuşmalıdırlar. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar, kan şekeri seviyesinde düşüşe neden olabileceğini gösteriyor.

8. Meyan kökü

Meyan kökü uzun zamandır boğaz ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır . Son araştırmalar , su ile karıştırılıp gargara yapıldığında boğaz ağrısına iyi geldiği bulunmuştur. Ancak gebe ve emziren kadınlar bunu denememelidir.


9. Kaygan karaağaç

Hatmi kökü gibi kaygan karaağaç da mukus benzeri bir maddedir. Su ile karıştırıldığında, boğazını kaplayan ve yatıştıran kaygan bir jel oluşturur. Doğru kullanım için, kaynar suya kabuk tozunu dökün, karıştırın ve için. Ancak ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız.

10. Elma sirkesi

Elma sirkesi birçok doğal antibakteriyel madde içermektedir. Birçok çalışma elma sirkesinin enfeksiyonlarla mücadelede antimikrobiyal etki ettiğini göstermektedir . Asit yapısı nedeniyle boğazdaki mukusun parçalanmasına yardımcı olur ve bakterilerin yayılmasını önler.

Boğaz ağrısı hissettiğinizde, bir bardak suda 1-2 çorba kaşığı elma sirkesini ekleyin veelde ettiğiniz suyla gargara yapın. Bu yöntemi günde bir kaç kere deneyebilirsiniz.

Hastalığın ciddiyetine ve vücudunuzun sirke duyarlılığına bağlı olarak boğaz ağrısı tedavisinde elma sirkesi kullanmanın birçok farklı yolu vardır. İlaç kuıllanımınız ve hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza danışınız. Sirkeye duyarlılığınız olup olmadığından da emin olmalısınız.

11. Sarımsak

Sarımsak doğal antibakteriyel özelliklere sahip doğal bir antibiyotiktir. Bu, enfeksiyonları savuşturma kabiliyeti ile bilinen organosülfal bir bileşik olan allisin içerir.

Araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak bir sarımsak yemek soğuk algınlığı virüslerini önlemeye yardımcı olur. Diyetinize taze sarımsak ilave etmek aynı zamanda antimikrobiyal özelliklerini kazanmanın bir yoludur. Günde bir diş sarımsağı çiğneyebilir veya yutabilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizde sarımsak kullanmakta başka bir yöntem olabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir

Bebekler ve küçük çocuklarda boğaz ağrısı kesinlikle eğlenceli değildir, ancak iyi neticeler, nadiren kendi başına bir tıbbi acil durum işaretidir. Yine de, boğaz ağrısı tedavisi bebekler ve çocuklar için farklı olabilir. İşte size birkaç ipucu ve çözüm yolları:

  • Çocuğunuzun odasını nemlendirin ve sık sık havalandırın. Havadaki nem, boğaz ağrısından kurtulmasına yardımcı olabilir.
  • Çocukları olabildiğince su içmeye teşvik ederek vücuttaki su miktarını dengede tutmaya yardımcı olun.
  • 5 yaşın altındaki çocuklara bir şey denemeden önce dikkatli olun, mutlaka doktora başvurun. 10 yaşın altındaki çocuklara öksürük ve boğaz ağrısını keserken dikkatli olun verdiğiniz ilaçların soluk borusuna kaçmamasına ve yutulmaması gereken gargaraları yapmaktan kaçının.
  • 1 yaşından küçük çocuklara bal vermeyin .

Hastalığı Önleme

Ellerinizi sık sık yıkayın. Acılı veya asitli gıdalardan kaçının ve iltihaba neden olabilecek sigara dumanlarından uzak durun.

 Yöntemleri Kullanırken Dikkat Edin
Otlar ve takviyeler, kalite, ambalajlama, dozaja dikkat edilmelidir.

Tam İyileşme İçin

Doktorların çoğu, şiddetli boğaz ağrısı vakalarında, örneğin ateşli boğaz ağrısı veya ciddi şişmiş bademcik ağrılarında ve boğazı tıkadığında doktora gitmeniz gerekmektedir.

Bu doğal ilaçlardan bazılarını denemek, kendinizi daha iyi hissetmenize ve sizi doktora gitmeden iyileşmenize yardımcı olabilir. Tüm rahatsızlıklarınızda bol bol su tükettiğinizden ve iyi bir şekilde dinlendiğinizden emin olun.

Sağlıklı Günler Dileriz….