Bit nasıl temizlenir? En etkili 3 doğal yöntem

2

Saçta oluşan bitler, genellikle de çocuklarda görülse de, son senelerde uzun saçlı bayanların da saçlarını iyi yıkayamadığı için karşılaştığı vaziyetler haline geldi. Oluşan bu saç bitleri ve sirkeler basit bir biçimde nasıl gider, kısa zamanda nasıl yok edilir ve en tesirli usulleri haberimizin detaylarında görebilirsiniz. Saç bitlerini yok eden tesirli usuller:

Saçta oluşan bit, öbür ismiyle pedikulozis; genellikle 6 ayaklı olan, dişi ve erkek türleri bulunan, kan emerek hayatını sürdüren bir asalaktır. Bu asalaklar yalnızca saçta değil, kaşlarda kasıklarda veya emin bölgelerde görülebilir. Sarih havada 2-3 gün yaşayabilen bitler, uzun süreli yaşamda kalabilmek için saç diplerinde görülme olasılığı çok yüksektir. Emin aralıklarla baş tenine kafalarını sokup kan emerler. Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu asalakların yavrularına sirke ismi verilir. Kahverengi olan bu asalaklar, kısa zaman içinde 100 kata kadar sayılarını arttırabilirler. Bitlerin artma oranları, bulundukları civara göre farklılık gösterir. 

Genellikle havanlarda görüldüğü sanılan bitler, bir hayli yerde tesadüfülebilecek asalaklardır. Saç teninin ayrılınması ve kuruması ile oluşan kepekler, baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve çok minik canlı biçimi oluştururlar. Sirke bulunduğu civar uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu bitin saç teninde üremesi neticeyi tüm saç bitlerle kaplanabilir. Bitleri yok etmek çok da güç değildir, natürel usuller ve bazı kimyevi ilaçlar ile bitlerden kurtulmak basit bir hale gelmiştir. Bitleri basitçe yok etmek ve üremesini durdurmak için en tesirli usulleri hazırladığımız yazıda görebilirsiniz.

sirke ve saç biti

BİTLERİ YOK EDEN 1. USUL

Malzemeler

Vazelin
İnce dişli bit tarağı
Şampuan

Yapılışı

Vazelin bitleri yok edebileceğiniz en tesirli maddelerden biridir. Bol ölçüde vazelini alıp saç diplerinize sürün. 1 saat bekletin ve bit tarağı ile tarayın. Sonrasında saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Bu harekâtı bitene kadar uygulayabilirsiniz.

Saçtaki bitler

BİTLERİ YOK EDEN 2. USUL

Malzemeler

5 damla Okaliptüs yağı
5 damla Biberiye yağı
5 damla Zeytinyağı

Yapılışı

Yağları karıştırıp tüm saç diplerinize sürün. Masaj yaptıktan sonra 1 saat bekletin ve sonrasında bit tarağı ile tarayın.

BİTLERİ GİDEREN 3. USUL

Malzemeler

5 damla Nane yağı
Bir miktar zeytinyağı
Elma sirkesi
Bit tarağı

Yapılışı

Nane yağıyla zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saç köklerine ve tüm saçlarınıza masaj yapın. 1 saat bekledikten sonra yıkayın. Ardından sirkelerin yoğun olduğu yerlere elma sirkesi sürün. 15 dakika sonra bit tarağıyla tarayın. Bu usulü 4 kez uygulayabilirsiniz.