Beyaz lahananın cilde faydaları nelerdir? Cilt gençleştiren lahana maskesi tarifi

3

Turşusu, sarması, çorbası ve hatta perhizi dahi yapılabilen lahana hakkında uzmanlar bir araştırma yaptı. Beden salığı açısından bereketleri bulunan beyaz lahananın cilde bereketleri olduğunu öğreniyor muydunuz? Beyaz lahananın cilde bereketleri nelerdir? Cilt gençleştiren lahana maskesi tasviri nedir? Gelin beraber bilelim…

Kışın pazar tezgahlarında yerini alan beyaz lahana, turpgiller ailesinden olan bir sebzedir. Kilo vermeden kalp damarlarını arınmaya, göz sıhhatinden astıma kadar bir hayli yararı olan beyaz lahana, kapsadığı B, E, C vitaminleri bakımından zengin olmasıyla beraber; demir, kalsiyum ve magnezyum vitaminlerini de içerisinde bulunduruyor. Ülkemizin Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetişen beyaz lahana, kış aylarında sofraların bırakılmazı. Lahana denince akla ilk olarak beyaz lahana gelse de, lahananın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Beyaz lahana sıhhat açısından mucizevi bereketleri bulunuyor. Tüm beden sisteminin kumpasa girmesine sağladığı beyaz lahananın cilde fantastik bereketleri var. Geçtiğimiz günlerde dünyaca şanlı televizyon programcısı Martha Stewart, lahananın mineraller ve vitaminler açısından zengin olduğunu bunun da cilde verimli olduğunu paylaştı. 

BEYAZ LAHANANIN BEDENE OLAN OLAĞANÜSTÜ TESİRLERİNİ BİLMEK İÇİN TIKLAYIN…

LAHANANIN CİLDE FAYDALARI NELER

Beyaz lahananın içerisinde bol ölçüde organik asitler, mineraller, antioksidanlar, amino asitler var. Bu mineraller cildin yumuşayarak nemli ve parlak olmasında büyük rol oynuyor. 

İçerisinde bulunan A vitamini sayesinde iltihaplanmayı rehabilitasyon ediyor. Harcandığı ya da maskesi yapılan lahana kısa bir müddet içerisinde cildin gevşemesini sağlıyor. Aynı zamanda cildin alt katmanında bulunan yağ yapımını hakimiyet ederek buruşuklukları gidermeye dayanakçı oluyor.

KONUTTA LAHANA TURŞUSU NASIL YAPILIR? BİLMEK İÇİN TIKLAYIN…

Lahana cilde nasıl uygulanır

Lahanadaki bol C vitamini sayesinde iyileştirici ve canlandırıcı bir tesire sahiptir.  İçeriğindeki potasyum pigmentasyon kirlerini giderir. 

CİLT GENÇLEŞTİREN LAHANA MASKESİ

MALZEMELER

1 avuç beyaz lahana
1 yemek kaşığı yulaf unu
1 yumurtanın akı
1 yemek kaşığı susam yağı

beyaz lahana maskesi

HAZIRLANIŞI

Bir kasenin içine tüm malzemeleri alıp, ilk evvel kaşıkla karıştırın sonra da blendırdan geçirin. Maskeyi bir fırça dayanağıyla suratınıza sürün. Bu maskeyi kış mevsiminde haftada iki, yaz aylarında ise haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Lahana maskesini sürdükten sonra bir gazlı bezle suratınızın üstünü kapatın. Bu biçimde lahana maskesinin tesirini daha çok artırmış olursunuz. Maskeyi 15 dakika suratınızda bekletin sonra ılık su ile yıkayıp çıkarın.