Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısına 14 Doğal Çözüm

1939

Yaşamınız oldukça yoğun ve stresli olabilir ve hemen herkesin ortak derdi olan baş ağrısı bazen görmezden gelinebilir ve kalıcı çözümlerden kaçınılır veya  aspirin ve ağrı kesiciler gibi ilaçlarla geçiştirilir. (özellikle aşırı kullanıldığında bazen daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir). Baş ağrısı, vücudunuzun bir şey eksik olduğunu gösteren iyi bir göstergedir; belki nefes almanız, su içmeniz veya yeme şeklinizi değiştirmeniz gerekir. Vitamin veya besin eksikliği veya bu yoğunluğa neden olan bir gıda duyarlılığına sahip olabilirsiniz.

Baş ağrısı stres, yorgunluk, alerji , göz yorgunluğu, yanlış oturuş, alkol veya uyuşturucu, düşük kan şekeri, hormonlar, kabızlık ve beslenme yetersizlikleri ile tetiklenebilir . Vücudunuz bir şeylerin değişmesi gerektiğini söylüyor, o yüzden bu sinyalleri dikkate almakta fayda var. Baş ağrısı  geçirmek için, doğal ve sağlıklı bir şekilde baş ağrısı ile mücadele için otlar, vitaminler, duruş düzeltme, diyet değişiklikleri ve daha fazlasını içeren bu baş ağrısı ilaçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Baş ağrısı türleri

150 farklı tür baş ağrısı olmasına rağmen, en yaygın olan dört tür var. En yaygın türleri şunlardır:

Gerginlik:

Yetişkinler ve gençler arasında en sık görülen baş ağrısı türüdür. Gerilim baş ağrısı, stres baş ağrısı, kronik günlük baş ağrısı veya kronik non-progressive baş ağrısı olarak da bilinir. Hafif ila orta dereceli kronik ağrıya neden olurlar ve zamanla gelip geçerler.

Küme:

Bu baş ağrısı en ciddi ve en yaygın olan türüdür. Ağrı yoğundur ve gözlerin arkasında yanan veya delici bir ağrı gibi hissedilebilir. Küme baş ağrıları , birkaç hafta ila birkaç ay arasında süren belirli bir süre boyunca gruplar halinde oluşur. Aylarca ya da yıllarca oluşmayabilir ama sonra geri dönebilirler.

Sinüs:

İnflamatuvar sinüsler yanaklarında, alnınızda ve burnunuzdaki köprülerde ağrıya neden olabilir. Çoğunlukla burun akıntısı, ateş , kulaklardaki basınç ve yüz şişmesi gibi diğer sinüs belirtileri aynı anda ortaya çıkar.

Migren:

Migren baş ağrısı birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir ve genellikle ayda bir veya birden fazla kez ortaya çıkar. İnsanlar genellikle migrenle birlikte başka semptomlara sahiptirler: Bunlar arasında ışık hassasiyeti, ses veya kokular; bulantı veya kusma; iştah kaybı; ve mide veya karın ağrısı rahatsız. Migren geçiren bir baş ağrısı yaşayan bir çocuk solgunlaşabilir, baş dönmesi hissedebilir, bulanık görme, ateş ve mideniz bulanabilir.

Karma Başağrısı Sendromu:

Bu tür baş ağrısı aynı zamanda baş ağrısı şeklinde de bilinir ve migren ve gerilim baş ağrısı semptomlarını içerir. Yetişkinler ve çocuklar karışık baş ağrısı yaşayabilir.

Baş Ağrısı Nedenleri ve Risk Faktörleri

Baş ağrılarına neyin sebep olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Genel olarak, baş ağrısı, baştaki kan damarları ve kaslarından gönderilen sinir sinyallerinin bir kombinasyonu nedeniyle oluşur. Bu sinyallere neden olan neden hala bilinmiyor. Baş ağrısı tetikleyicileri şunları içerebilir:

 • Sinüs enfeksiyonları, soğuk algınlığı, ateş veya boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklar.
 • Stres
 • Göz yorgunluğu veya sırtta zorlanma
 • İkinci el tütün dumanı gibi çevresel nedenler, kimyasal maddeler veya parfüm kokuları
 • Baş ağrısı olarak kalıtım, ailelerde, özellikle migrende eğilim gösterir
 • Yiyecek alerjisi
 • Hormon dengesizliği
 • Vitamin veya mineral dengesizliği
 • Aspartam

Baş Ağrısına İyi Gelecek 14 Doğal Yol

Baş ağrısı için ne yapabilirsiniz? Neyse ki, baş ağrısı ilacı olmaksızın nasıl çabucak uzaklaştıracağınızı gösterebilen çeşitli doğal ilaçlar vardır. Baş ağrısı ile savaşmak için bu doğal yolları deneyin.

1.  Magnezyum

Magnezyum baş ağrısı tedavisinde en başarılı yöntemlerden biridir, çünkü öncelikle bir ağrı kesici almaktan daha güvenlidir. Migren gibi ciddi baş ağrısı çeken insanlar genellikle düşük magnezyum seviyesine sahiptir ve yapılan birkaç çalışma, magnezyumun düşük seviyedeki insanlarda migren ataklarının sıklığını azaltabileceğini göstermiştir.

Düşük magnezyum sayımına eğilimli olanlar diyabet , kalp hastalığı , alkolizm ve aynı zamanda kan basıncı için diüretik kullananlardan oluşur.

Magnezyum, beyin sinyali dalgasını, baş ağrısını, özellikle migrende karşılaşılan görsel ve duyusal değişiklikleri üreten kortikal yayılım depresyonunu önleyebilir. Magnezyum beyindeki ağrı veren kimyasalları bloke edebilir ve trombosit işlevini artırabilir, bu da vücudun yaralara tepki vermesine ve kanamayı önlemesine yardımcı olur.

>Bir günde 200-600 mg magnezyum almak baş ağrısı atak sıklığını azaltabilir. Hem oral hem de intravenöz magnezyum yaygın olarak mevcuttur, son derece güvenlidir ve ucuzdur. Magnezyum hamile kadınlar tarafından güvenle kullanılabilir. Magnezyumun en sık görülen yan etkisi ishaldir, ancak dozunuzu düşürür veya daha az sıklıkla bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Günlük magnezyum alımını artırmak için daha fazla lif tüketin . Magnezyumun besleyici kaynakları, fasulye, tam tahıl, tohum,  fındık  ve brokoli, kabak  ve yapraklı yeşil gibi sebzeleri içerir. Süt ürünleri, et, çikolata ve kahve de makul seviyede magnezyum içerir.

2. Glutensiz Diyet

Gluten duyarlılığı olan insanlar gluten içeren yiyecekler yediklerinde gluten baş ağrısına yol açabilir. Çölyak farkındalığı için tanımlanmamış çölyak hastalığı ve migren baş ağrısı olan hastalar sıklıkla ya migren baş ağrısının tam çözünürlüğünü ya da gluteni bıraktıktan sonra semptomların sıklığını ve şiddetini önemli ölçüde düşürürler.

Çölyak hastalığınız olmayabilir ancak size glutensizlik hissi verir, başınızı ağrıtır. Durum buysa, gluteni tamamen kesmek zorunda kalmazsınız – bunun yerine günlük alımınızı azaltmaya çalışın.

Bu baş ağrısı tedavisini üç hafta gluteni ortadan kaldırarak başlatın, sonra yavaş yavaş gluten içeren gıdaları ekleyin. Diyetinize daha fazla gluten ilave ederken ve mutluluk dengenizi bulmaya dikkat edin. Vücudunuzu dinleyin; semptomları tetiklemeden yiyebileceğiniz bir yiyecek grubunun ne kadarını almanız gerektiğine dikkat edin.

3. Nane ve Lavanta Esansiyel Yağı

Nane ve lavanta yağlarının yatıştırıcı ve uyuşturucu etkileri onları baş ağrısına karşı mükemmel araçlar haline getirir.

Nane yağı ciltte uzun süreli bir soğutma etkisi oluşturur. Araştırmalar, nane yağı alnın cilt kan akışında önemli bir artışa teşvik ettiğini ve kas kasılmalarını hafiflettiğini gösteriyor. Bir çalışma etanol ile birlikte nane yağı, baş ağrısı duyarlılığını azalttığını göstermiştir.

Lavanta yağı , genellikle bir duygudurum dengeleyici ve yatıştırıcı olarak kullanılır. Araştırmalar, lavanta yağı kullanımının migren baş ağrısının güvenli ve etkili bir tedavi olduğunu gösterdi. 2012’de yapılan bir araştırma, 15 dakika boyunca lavanta yağı solunumunun sonuçlarını ölçtü. 47 katılımcının etkilerini her yarım saatte iki saat boyunca kaydetmeleri istendi. 129 baş ağrısı atağından 92’si, lavanta yağı tedavisine yanıt verdi.

Bu uçucu yağların  her ikisi de gerçekten etkili baş ağrısı ilaçlarıdır, bu nedenle birkaç damla nane yağını nevresim altında ya da lavanta yağı elinize koyarak alnınızdaki ağrıyan kısımlara ve boynunuzun arkasına sürerek faydalarından yaralanabilirsiniz. Koku sizin için fazla güçlü ise ya da nane çok yoğunsa, uçucu yağları badem, üzüm çekirdeği veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak sulandırın . Hindistan cevizi yağı ekleyerek dengeleyici hormonlar, cildi nemlendirmek ve kırışıkları azaltmak için şaşırtıcı sağlık yararlarından faydalanabilirsiniz.

4. Kayropraktik Bakım ve Postür

Kayropraktik bakımı ile ilgili en iyi şeylerden biri, doğal olarak iyileşmeye yönelik uyuşturucu içermeyen ve ameliyat yapılmadan giderme yoludur. Kayropraktör antioksidan etkisi yaratarak oksidatif stresi azaltabilir.

Oksidatif stres, serbest radikallerin vücudun antioksidanından fazla olması durumunda oluşan hasardır. Oksidatif stres tüm vücut hücresi bileşenlerini zedeler: proteinler, lipidler ve DNA.

Birkaç klinikte yapılan çalışmalar spinal manipülasyon tedavisinin baş ağrısı tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Böyle bir çalışmada, kayropraktik manipülasyon alanların yüzde 22’si baş ağrılarında yüzde 90’dan daha fazla bir azalma bildirdi; Bu arada, yüzde 49’u şiropraktik tedavi başladıktan sonra baş ağrısı yoğunluğunun önemli ölçüde azaldığını bildirdi.

Kayropraktik ayarlamalar veya omurga manipülasyonu, sinir sisteminizin stresini hafifletmeye yardımcı olur. Araştırmalar, kayropraktik manipülasyonun gerginliği ve migren baş ağrılarını azalttığını gösteriyor. Kanada Anıt Şiroterapi Koleji, 729 denekten oluşan bir çalışma düzenledi; bunların 613’ü kayropraktik bakım aldı ve sonuçları iyi ile mükemmel arasındaydı ve katılımcılar bunun baş ağrısı tedavisi için olumlu ve yararlı olduğunu belirtti.

5. Otlar: Feverfew & Butterbur

Feverfew yani gümüş düğme bitkisi papatyanın bir türüdür. Butterbur ise veba bitkisi olarak bilinen Petasides Hybridus bitkisinin kök ekstresidir.

Baş ağrısı, gerginliği hafifleten otlar kullanılarak doğal olarak giderilebilir.

Cevizin  yeşil yaprakları ilaç yapmak için kullanılır. Araştırmalar, feverfew tüketmenin ağrı, bulantı, kusma ve ışığa ve gürültüye duyarlılığı da içeren migren baş ağrısı sıklığını ve baş ağrısı semptomlarını azalttığını gösteriyor.

İngiltere’de Lisansüstü Tıp ve Sağlık Yüksekokulu tarafından tamamlanan sistematik bir inceleme de, altı çalışmanın sonuçlarını karşılaştırıldı. Sonuçlar, feverfew’ın migrendeki baş ağrılarının önlenmesinde etkili olduğunu ve önemli bir endişe yaratmadığını ve güvenli olduğunu göstermektedir.

Ürünler, genellikle kuru kavrulmuş yapraklardan yapılır. Kelebekler ilave edilerek taze, dondurularak kurutulur veya kurutulur. Kertenkele, kapsüller, tabletler veya sıvı özler olarak satın alınabilir; baş ağrısı rahatlatması için önerilen doz 50-100 miligran feverfew özütüdür.

Butterbur baş ağrısı, özellikle migreni tetikleyen kimyasalların iltihaplanma etkisini azaltan bir bitkidir. Aynı zamanda bir beta bloke edici olarak hareket ederek beynin normal kan akışına neden olur. En iyi baş ağrısı azaltıcı sonuçlar için günde iki kez 75 miligramlık dozlar yeterli olbilir.

Dört aylık bir süre boyunca yapılan bir çalışma, günde iki kez 75 miligram butterbur tüketen katılımcılarda migren atak sıklığının yüzde 48 oranında azaldığını gösterdi. Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde yapılan bu araştırma, migren atak sıklığında bir azalma olduğunu ölçtü – butterbur’un etkili bir baş ağrısı tedavisi ve semptom giderici olduğunu gösterdi.

6. B-Kompleks Vitaminler

B vitaminleri, migrenden muzdarip insanlarda eksikliği olan serotonin gibi nörotransmitterlerin oluşumunda rol alır. Ne yazık ki, milyonlarca insan bir veya daha fazla B vitamini eksikliğini yaşıyor ve bu enerji kaymalarına, sağlıksız kan hücresi ve adrenal etkilere, sisli düşünme ve baş ağrısı semptomlarına neden oluyor.

B kompleksli bir vitamin, sekiz suda çözünen vitamin grubundan oluşur:  tiyamin , riboflavin , niasin, vitamin B6, folat , vitamin B12 , biyotin ve pantotenik asit . Bu vitaminler beyin hücrelerini, dolaşımı, bağışıklık fonksiyonunu ve kalp-damar sağlığını geliştirir. 

B vitaminleri suda çözünür, bu nedenle doz aşımı nadirdir. Sisteminizde fazladan varsa idrarla atılır. Çalışmalar,  B2 vitamininin migren sıklığını ve süresini azaltıyor,  B3 vitamini ise  kan dolaşımını artırmak için kan damarlarını açarak vasküler baş ağrılarını dindiriyor. B-kompleks vitaminini günde bir kez almayı deneyin, çünkü faydaları baş ağrısı geçirmenin ötesine geçebilir.

Ruh hali ve psikolojik streç ile ilgili kronik iş stresi ile ilgili etkileyici bir çalışma, iki formlu yüksek doz B vitamini kompleksinin üç aylık bir uygulamasının etkililiğini ölçtü. Çalışmadaki sonuçlar 60 katılımcıda kişilik, iş yapma istekleri, duygudurum, kaygı ve gerginlik açısından değerlendirildi.

B vitaminleri tedavi grupları, kontrol grubuna kıyasla oldukça iyi derecede ve daha düşük seviyede “kişisel gerginlik” ve ayrıca “kafa karışıklığı ve depresyondaki düşüş / ruh hali azalması” nı 12 hafta gözlemledi. Sonuç, B kompleks vitaminlerinin, mesleki stresin ruh hali ve psikolojik zorlanma etkileri için uygun maliyetli bir tedavi olduğunu işaret etti.

7. Su İçmeyi Unutmayın

Kahve, şekerli içecekler ve alkolün dehidrate etkileri bizi kesinlikle katil baş ağrısı ile baş başa bırakabilir. Çoğu insan , kendisi baş ağrısı ve semptomlarını tekrar canlandıracak kadar su almıyor. Bu basit (ve ücretsiz) çare sizi tam, enerjik ve başınızı ağrısız hissetmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca susuzluğunuzu meyve ve sebzelerle giderebilirsiniz; bazılarının yüzde 90’ı sudan oluşmaktadır. Gün boyunca sulu kalabilmek için bu besleyici meyveleri ve sebzeleri öğünlerinize eklemeyi deneyin:

 • salatalıklar
 • kereviz
 • turp
 • yeşil biberler
 • lahana
 • kabak
 • Karnıbahar
 • patlıcan
 • ıspanak
 • karpuz
 • çilekler
 • greyfurt
 • kavun
 • portakal

Nöroloji ve Nöroşirürji Ulusal Hastanesi’nde yapılan bir çalışma, su eksikliğinin baş ağrısına neden olduğuna karar verdi. Çalışma, su tüketiminin yaygın olduğunu ve halk tarafından fark edildiğini ancak tıbbi literatürde yer almadığını belirtti. Araştırma su eksikliğinden kaynaklanan baş ağrılarının konsantrasyonu ve sinirlilikte bozulmayı da içerdiğini gösteriyor!Baş ağrısı hissediyorsanız, yeterli miktarda su için.

8. Gerginliği Azaltacak Detoks Banyosu

Bir detoks sadece vücudunuzu temizlemekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu toksinlerden arındırarak sizi hastalıklardan korur ve en iyi baş ağrısı önleyici ilaçlarından biridir.

Gerginliğinizi azaltmak için detoks banyolarını deneyebilirsiniz :

 • Banyoda sıcak suya bir fincan karbonat ekleyin. Bakterileri öldürür, cildinizi temiz ve pürüzsüz yapar ve gerginliğinizi en aza indirir; kullanışlı ve ucuz bir üründür.
 • Banyo suyunuza uçucu yağlar ekleyin – çok şaşırtıcı yararları vardır. Bu yağların yatıştırıcı, sakinleştirici, canlandırıcı ve soğutucu nitelikleri, vücudunuzun gerginliklerini, kasılmaları ortadan kaldırarak ağrıyı azaltır. Lavanta, nane, limon otu , trenkün  ya da sandal ağacı yağı kullanmayı deneyin .
 • Sıcak suya iki bardak elma sirkesi ekleyin . Vücuttan aşırı ürik asit çeker ve eklem ağrısı, artrit, gut ve baş ağrısı rahatlaması sağlar. ACV ayrıca güneş yanıklarını gşderşr, zehirli sarmaşıklardan oluşan semptomları iyileştirir, mantarları öldürür ve cildinizi güzelleştirir. Bu yüzden bu kolay baş ağrısı tedavisinde çok fazla fayda vardır.

9. Esneme ve Hareket

Masanızda veya bilgisayar başında uzun süre oturmak, hareketsiz kalmak vücut gerginliğine neden olabilir ve baş ağrısı semptomları yaratabilir.

Ayrıca, birçoğumuz akıllı telefonlarımıza bakarken boynumuzu eğeriz. Bu şekilde gün içinde çok fazla bu şekilde kaldığımız için bu pozisyon, boynunuza 20-30 kilo daha fazla baskı yapar!

Böyle bir pozisyonun baş ağrılarına yol açtığına şüphe yok. Bu zincirleme reaksiyonu önlemenin kolay bir yolu her 30-60 dakikada bir ara vermektir. Başınızı ve boynumuzu oturduğumuz yerde yuvarlak bir hareketlerle hareket ettirmek fayda sağlayabilir. Bu hareketler, oluşan stresleri hafifletir ve baş ağrılarının oluşmasını engelleyebilir.

Yoga yapmak, gerginliği gidermek için harika bir yoldur. Yoga zihninizi temizler ve kaslarınızı gevşetir – solunum, canlılık ve kas gücünü geliştirir ve dolaşım sistemi için harika bir etkendir.

Finlandiya’da Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından yapılan 2012 yılı araştırmasında 60 kadın için bir germe programı düzenlendi. 12 aylık program, baş ağrısı sıklığı ve semptom yoğunluğunda yüzde 69’luk bir azalma ile sonuçlandı. Gerginliğe ek olarak, katılımcılar, kas dayanıklılığı ve rutinlerine güç egzersizleri eklediklerinde daha da iyi sonuçlar almışlardır. 

10. Refleksoloji

Belki parmağınıza masaj yapmak baş ağrınızı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Refleksoloji, vücudun ilgili bölümlerinde iyileşme olması için bulunan noktalara baskı yapma işidir. Ayakların belli noktaları veya vücudun belli bölgelerine baskı yapılarak reflekslerin harekete geçirildiği eski bir Geleneksel Çin Tıbbı şifa sanatıdır. Araştırmacılar hala refleksolojinin tam olarak nasıl çalıştığından emin değillerdir, ancak baş ağrısı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkalrın tedavisinde gerçekten etkilidir.

Evde baş ağrısı için rahatlatıcı refleksoloji noktalarını uyarmayı deneyebilirsiniz . Ayaklarınız üzerinde dört tane baş ağrısı tedavi basınç noktası vardır ve birisi elle uyarıldığında baş ağrısı ve migrenin hafiflemesine yardımcı olabilir. Önce ayak baş parmağınızla ikinci ayak parmağınız arasındaki bölgeye masaj yapın. Baş ağrısı doğru noktanın içinde ise, aynı uygulamayı sol ayağınızda da yapın. Baş ağrısını gidermek için, ayaklarınızın üst kısmındaki Tai Chong veya Karaciğer 3 noktasına baskı uygulayabilirsiniz. Ağrıyı hissettiğiniz yerde kafanızın tam karşısındaki ayak masajını tekrar yapın. Ya da başınızın her iki tarafında ağrı varsa iki ayağınıza masaj yapın.

Ayağın üst kısmının dış kenarının yakınında, parmak kemiklerinin ve ayak parmağının kaidesinin kesiştiği yerde başka bir nokta daha vardır. Kafanın yanından başa doğru ilerleyen baş ağrılarında ağrıyı hafifletmek için alına 30 ila 60 saniye basılı tutun. Son olarak, sinüslerde olduğu gibi, yüzdeki baş ağrısını hafifletmek için ayak başparmağının altındaki ve parmağın ucundaki noktalara baskı uygulayarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Hamile iseniz bu noktalara dokunmayın.

11. Akupunktur

Başka bir bütüncül çare, akupunkturdur. Yaklaşık 2.500 yıl önce Çin kökenli bu yöntem baş ağrısı ve migren de dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Akupunktur , vücut üzerindeki belirli noktaları uyararak vücudun enerjisini veya Qi’yi denetler. Kronik hastalık ve ağrı için rahatlama sağladığı ispatlanmıştır.

12. Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Özellikle migrenle mücadele ediyorsanız, istirahat veya karanlık bir odada oturmanız semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir ve bu yöntem evde temel baş ağrısı tedavisi olabilir. Gözlerinizi kapatın ve boynunuzdaki, sırtınızdaki ve omuzdaki gerginliği hafifletmeye odaklanın.

13. Acı Birberle Kaslarınıza Masaj Yapın

Acı biber vücudunuzun kan dolaşımını teşvik edebilir ve asitliği azaltabilir ve en şaşırtıcı baş ağrısı ilaçlarından biridir. Cayenne’deki kapsaisin ağrı ve iltihaplanmanın tedavisi için etkilidir. cayenne, vücudun başka bir yerinde bir ağrı tepkisi uyandırarak P maddesi olarak adlandırılan ağrı hissettiren bedensel elementi tüketir.

P maddesi az olduğunda, ağrı mesajları artık beyne ulaşmaz ve rahatlama hissi verir. Topikal olarak uygulandığında, cayenne baş ağrısı semptomlarını hafifletebilir ve kaslarınızı rahatlatabilir.

Bugün ABD’de, biber, çoğunlukla bir baharat olarak kullanılmaktadır, ancak birçok toplumda ve dünyanın çeşitli yerlerinde, sadece yiyecekleri tatlandırmanın ötesine geçmektedir. Yerli Amerikalılar ve eski Çinliler için, biber, sürekli olarak terapötik nedenlerden dolayı kullanılmaktadır.

14. Baskı Uygulamak

Bir komprese ulaşırken, çoğu insan sıcak veya soğuk kompres kullanıp kullanmaması gerektiğini merak etmeye başlar. Cevap: ya bir baş ağrısı için çalışabilir. Gerilim baş ağrısı olan birçok insan sıcak bir kompres kullanmayı tercih ederken, migreni olan insanlar genellikle soğuk alımı tercih eder. Bununla birlikte, migrenle savaşan ya da bir gerginlik baş ağrısı savuşturmak da ağrı kesici olabilir, bu yüzden başarısız biri denerseniz, diğer birini deneyebilirsiniz.

Bonus: Evde Doğal Kas Masajı

Evde kaslarınızı ovmayı deneyin, gerçekten işe yarıyor! Kaslarınıza oval hareketlerle masaj yapmak rahatlatıcı bir his verir. Sabah yüksek yoğunluklu aralık  antrenmanlarından hemen sonra bile bu kas masajını yapmak özellikle baş ağrısının hafifletilmesi ve gerginliğin azaltılmasında çok etkili olur.

Toplam Süre:  20-30 dakika Boyunca

Kaç Defa:  30 Kere

Malzemeler:

 • 1/2 fincan hindistancevizi yağı
 • 1/4 fincan rendelenmiş balmumu
 • 2 çay kaşığı toz kaen
 • 2 çay kaşığı zencefil veya zerdeçal tozu
 • Nane uçucu yağ 15 damla
 • 15 damla lavanta uçucu yağı
 • Cam kavanoz

Talimatlar:

 1. Bütün yağları (uçucu yağlar hariç) kavanoz içine dökün. Orta ateşin altında az miktarda su ile bir tencereye yerleştirin.
 2. Tencereye kavanoz yerleştirin ve içindekilerin eriymesine izin verin ve iyice karıştırın. Çay ve zencefil / zerdeçal ekleyin.
 3. Birleştirildikten sonra hafifçe soğumaya bırakın ve uçucu yağları ekleyin. İyice karıştırın.
 4. Karışımı metal teneke kutulara veya saklama kaplarına dökün ve dinlendirin. İyice dinlendirdikten sonra Kas masajında uygulayabilirsiniz.

Tüm bu uygulamaları doktorunuza danışmadan yapmayınız. Doğal yöntemler olsa bile bazı bitkilerin içerdiği etken maddelere alerjiniz olabilir.