Bal yüze sürülür mü? Balın cilde faydaları nelerdir? Bal özlü maske tarifleri

2

Cildinizdeki bir hayli meseleyi ortadan kaldırmak için tabiattan gelen mucizeleri kullanmak uzmanların sık sık önerdiği usullerden biridir. Bu tabiattan gelen mucizeler arasında bal da yer alıyor. Kış hastalıklarının kurtarıcısı olan bal ile cildinizi hoşlaştırmaya ne dersiniz? Siyah noktalardan sivilcelere, ciltteki çukurlardan ölü tenlere kadar tüm bu meseleleri ortadan kaldıran balın cilde verimleri ve bal ile hazırlanan maskeleri yazımızda bulabilirsiniz.

Bal her konutta bulunan, kahvaltı sofralarında kaymakla birlikte servis edilen,arıların binlerce çiçeğin nektarını toplayarak alana getirdiği bir gıdadır. Beden için hayatsal kıymeti olan enzim, mineral ve aminoasitler açısından zengin çok ehemmiyetli bir gıda olan balın 100 gramında bütün 304 kalori bulunuyor. İçerisinde 15 çeşit şekerle beraber bir hayli enzim ve aminoasit bulunan bal, şeker hastalığı olan veya fazla kilosu bulunan şahıslar tarafından, natürel tatlandırıcı olarak kullanılabilir.Bitkilerde bulunan ve en tesirli antioksidanlardan biri olan polifenol açısından, zengin olduğu için muhtelif hastalıklara karşı gözeten balı kesinlikle her sabah bir kaşık harcanması uzmanlar tarafından önerilir. M.Ö 700 senesinden beri beslenme ve medikal emelli olarak üretilen bal mumyalama operasyonundan dini merasimlere, millet arasında hazırlanan ilaçlardan yemeklere kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

bal maskesi

Yapılan bir araştırmaya göre bal; Cilt yaraları, enfeksiyonlu cilt hastalıkları, mantar ya da egzama tedavisinde kullanılabilir. Belirgin bir yan etkisi bulunmayan bal gönül rahatlığıyla kişiler tarafından uygulanabilir. Ancak sık rastlanan polen alerjisi bal kullanımı sırasında alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu alerjik reaksiyonlar cilt kuruluğu, cildin pullanması ve tahriş olarak görülebilir. Bala karşı alerjiniz olup olmadığını denemek için elinizin üst kısmında küçük bir alana sürüp 4-5 saat bekleterek test edebilirsiniz.

Direk olarak surata bal sürüleceği gibi muhtelif karışımlar ile hazırlanan bal maskeleri pek çok cilt meselesinin kısa zamanda ortadan kalkmasını sağlar.Bal, sivilceli ve iltihaplı sivilceli ciltlerde ise bu problemlere bağlı olan izlerin eksilmesine destekçi olur. Anti-aging kalitesinde olan bal buruşuklar, kaz ayakları gibi problemler için de son derece yararlıdır.

 

Son günlerde özellikle sivilce rehabilitasyonlarında kullanıldığı gözlemlenen bal ayrıca kolajen yardımı sağlar. Cildin onarımına katkı sağlayan bal, yeni hücrelerin de oluşmasını sağlar. Gözenekleri pakler, siyah nokta yaradılışını önler.

PEKİ BAL CİLDE NASIL UYGULANIR?

ISLATAN BAL MASKESİ

1 adet şeftali
1 yemek kaşığı bal

Şeftalinin kabukları soyun ve çekirdeklerini çıkararak rondodan geçirerek püre haline getirin. Şeftali püresine balı ilave edin ve iyice karıştırarak maskeyi hazır hale getirin. Parmaklarınızla masaj yaparak suratınıza uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

bal maskesi

GÖZENEKLERİ ARINAN BAL MASKESİ

1 adet elma
5 Yemek kaşığı bal

Elmanın kabukları soyun ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra mikserde balla birlikte iyice krem kıvamına gelen kadar karıştırın. Pak cildinize dolaysız uygulayın ve vasati 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

10 YAŞ GENÇLEŞTİREN BAL MASKESİ

MALZEMELER

2 yemek kaşığı bal
1 yumurtanın akı

YAPILIŞI

Öncelikle yumurtanın akını ayırın. İyice köpürtün.

Ardından balı ilave edip, azıcık bekleyin. Maskeyi suratınıza ve özellikle kaz ayaklarının olduğu bölgeye iyice yedirin. 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla iyice arının ve durulayın.

Bu maskeyi haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz.