Bacaklardaki batık nasıl geçer? Batık gideren en etkili yöntemler

2

Her kadının ortak problemlerinden biri olan epilasyon sonrası oluşan kıl batıklarıdır. Yapılan yanılgılar sebebiyle oluşan bu batıkları konutta bazı usullerle ortadan kaldırabilirsiniz. Peki batık nasıl oluşur? Batık yaradılışını yasaklamak için dikkat faktörüz gerekenler nelerdir? Batık oluştuğunda neler yapılır? İşte batık problemi hakkında öğrenmeniz gerekenler:

Batık yaradılışı, kusurlu ağda ve epilasyon neticeyi ortaya çıkan bir cilt problemidir. Ağda ve elektrikli epilasyon neticeyi oluşan batıklar, estetik açıdan da bacakların hoşluğuna gölge düşürürler. Batıklar, ihtiyat alınmadığı takdirde bacaklarda irin yaparak kir vazgeçebilir. Batık yaradılışının en ehemmiyetli nedenlerinden biri elektrikli epilasyon aletleri ve jiletlerdir. Epilasyon aletleri tüyleri tek bir istikamete değil her istikamete sürükleyerek alırken, üst üste jilet kullanımı da cildi tahriş ederek batık yaradılışına neden olabilir. Batık yaradılışı da sivilce gibi bir gidişattır. Herkeste olacak diye bir şey yoktur, bireyin cilt yapısıyla ilgilidir.

PEKİ BATIK YARADILIŞINI YASAKLAMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Elektrikli epilatörler tüyleri her yöne aldığı için batık oluşumuna zemin hazırlar, bu yüzden farklı epilasyon yöntemleri kullanılmalı.

Bacaklara uygulanacak peeling, ölü derinin atılmasını sağlayarak batık oluşumunu önler.

Banyo sırasında yapılan keseleme işlemi ile cilt ölü derilerden arındırılarak, batık oluşumunun önüne geçilebilir.

Nemlendirici yağlar kullanmak kıl köklerini yumuşatarak batık oluşumunu engeller. Bacaklardaki batıklar için en uygun yağlar biberiye ve gül yağlarıdır.

Ağda sırasında uzun kıllar çekilirken kırılır ve batık oluşumuna sebep olur. Bu yüzden kıllar çok uzamadan ağda yapılmalıdır.

Ağda işlemi bittikten sonra uygulanacak olan tüy azaltıcı krem veya losyonlar zamanla tüy ve batık oluşma riskini azaltır.

BATIKLARDAN KURTULMAK İÇİN NATÜREL USULLER

BATIKLARDAN KURTULMAK İÇİN NATÜREL USULLER

KARBONAT MASKESİ

Haftada bir uygulayabileceğiniz karbonat maskesi için, iki yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı bacaklarınıza masaj yaparak 15 dakika süresince bekletin. Bekleme harekâtı bittikten sonra bacaklarınızı ılık su ile durulayın ardından yarım limon suyunu bacaklarınıza sürün ve bekletmeden yıkayın. Tüm bu operasyonları yaptıktan sonra cilt tipinize uygun bir ıslatıcıyı bacaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

ŞEKER VE LİMON PEELİNGİ

Bacaklarınızdaki ölü teni atmaya destekçi olacak bu peeling için, dört çorba kaşığı şekeri yarım çay kadehi limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı bacaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

Batık Olmaması İçin Ne Yapmalı

ASPİRİN SPREYİ

1,5 kadeh kaynamış suyun içine 5-6 adet aspirin atıp eriyene kadar iyice karıştırın. Oluşan bu karışımı süzerek boş bir sprey paketine doldurun. Haftada bir kere bu spreyi bacaklarınıza püskürterek 2-3 saat bekletin, ardından ılık su ile durulayın. Bu uygulama batık yaradılışını yasaklayarak bacaklarınızdaki var olan kirlerin rengini açılmasına da destekçi olacaktır.