Ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir? Ayva çekirdeği cilde nasıl sürülür?

2

Ülkemizde Kasım ayından itibaren tezgahlarda yerini alan ayvanın çekirdeklerini netlikle atmamalısınız. Vitamin bakımından oldukça verimli olan ayva çekirdeğinin cilt bakımında da oldukça büyük bir yere sahip. Peki ayva çekirdeğinin cilde ne gibi bereketleri bulunuyor? Ayrıntılar haberimizde…

Ayva, sonbahar ve kış aylarında hasadı yapılan Antalya ve Akdeniz Bölgesinin bazı illeri, ile Manisa ili ve kırsalında bol miktarda yetişmektedir. Hem lezzetli hem de sağlığa bir çok faydası olan ayvanın çekirdek kısımlarını atmadan farklı alanlarda kullanabilirsiniz. Örneğin; cildinizi güzelleştirmek ve lekeleri yok etmek gibi.

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre; ayva çekirdeğinin vitamin,mineral ve antioksidan bakımından oldukça zengin içeriği sayesinde ölü derilerin kolayca atılmasını sağlayarak, kusursuz bir cilde kavuşmanıza yardımcı oluyor.

Aynı zamanda sivilce kirleri, güneş kiri veya doğum kiri gibi meselelerin ortadan kaldırılmasında büyük rol oynar.

Buruşukluk, cilt sarkmaları gibi meseleleri gidermek için ayva çekirdeğinin içerisinde bulunan anstringent başka bir deyişle büzücülük özelliği sayesinde giderebilirsiniz. 

Ayvanın çekirdekleri

Bayanların genellikle doğum sonrasında yaşadıkları göğüs sarkması veya fazla kilo verme yarıyılından sonra yaşanan göbek sarkmalarını ayva çekirdeği maskesi sayesinde basitçe ortadan kaldırabilirsiniz.

En tesirli natürel ıslatıcı tesiri olan yiyeceklerden biri olan ayva çekirdeği, cilde nemi tutuklayıp kurumaları önler. Hoşluk uzmanların yaptığı testlere göre, ayva çekirdeği maskesi genişlemiş gözenekleri küçülterek siyah noktaların da yok olmasına dayanakçı olur.

Ayva çekirdeği ile yapacağınız bir göz altı maskesi de göz altı morluklarını ve torbaların ortadan kaldırılmasında bir tesir sağlar.

AYVA ÇEKİRDEĞİ MASKESİ NASIL YAPILIR?

CİLDİ ISLATAN AYVA ÇEKİRDEĞİ MASKESİ

MALZEMELER

2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
1 su bardağı doğal gül suyu
2 çay kaşığı badem yağı

YAPILIŞI

Gül suyunun içerisine ayva çekirdeklerini ilave edin. 1 gece bekletin. Sabah çekirdekleri süzdükten sonra badem yağını içerisine ilave edin. Karıştırdıktan sonra suratınıza uygulayıp, 20 dakika bekletin. 

Kalan suyu 1 hafta kadar gizleyebilirsiniz. Haftada 2 kere bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz. 

CİLT KİRLERİNİ YOK EDEN AYVA ÇEKİRDEĞİ MASKESİ

1 ayvanın çekirdeklerini çıkartarak üzerini geçecek kadar su ilave edin. Ardından cezvenin içerisinde bir dakika kadar kaynatın. 4 saat kadar dinlendirdikten sonra cilt kirlerinin olduğu bölgelere uygulayın. Suratınızdaki izler gidene kadar bu uygulamayı yineleyebilirsiniz.