Atopik Dermatit (Egzama) nedir? Egzama en kolay nasıl geçer? Saç ve cilt egzaması…

2

Son senelerde çoğalan ve neredeyse bebek ve çocuklarda daha sık görülen egzama, bir cilt hastalığıdır. Asırlardır öğrenilen bu hastalığı rehabilitasyon faktörün binbir cinsli yolu üretilmiş, gerek sabunlar gerekse ilaçlar piyasada yerini almıştır. Ancak ne yaptıysanız egzama rahatsızlığından kurtulamıyor, saçlarınızda ya da cildinizdeki egzamalardan bir an evvel kurtulmak istiyorsanız kesinlikle hazırladığımız yazıyı araştırmalısınız.

Egzama, ülkemizde çok yaygın olarak görülen, farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Tıp literatüründe “atopik dermatit” olarak bilinen egzama, deride oluşan iltihap olarak da bilinir. Birçok nedenden dolayı herkeste görülebilen bu hastalığın kesin nedeni tam olarak kanıtanmamıştır. Egzamaya yol açan birden fazla etken olduğu gibi egzamanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Deriden tırnağa, genital bölgeden ağız içi dahil olmak üzere egzama türünü vücudun her alanında görmemiz mümkündür. Kendisini çeşitli belirtilerle gösteren egzama kızarıklık, kaşıntı, cildin su toplaması, kuruması ve gerginleşerek çatlaması gibi durumlar da belirtiler arasındadır. 

egzama nedir

PEKİ EGZAMANIN ASIL BULGULARI NELERDİR?

En yaygın bulgusu tende su dolu kabarcıklar ve kabuklanma olan egzama, gece şiddetlenen ve uykudan uyandırma seviyesine gelen kaşıntılara da yol açabilir. Erken teşhis neticesinde kısa vakitte rehabilitasyon edilebilen egzama biçiminde de kendini gösterebilir. Cildinizin ya da bedeninizin rastgele bir bölgesinde bu bulgulardan biri ile karşılaştığınızda kesinlikle uzmana danışmanızda fayda var.

egzama sonrası

ATOPİK DERMATİT EGZAMA NEDEN OLUR?

Egzama bireylerde sonradan ortaya çıkan, rastgele bulaşıcılığı olmayan bir cilt problemidir. En sık karşılaşan bireyler ise konut hanımlarının fazla deterjan kullanımı sonrasında ellerinin çatlayarak kurumasıdır. Bir ötekiyi ise saç boyası ya da şuursuz bakım mahsulü kullanımından dolayı saç egzamasıyla karşılaşmanız olasıdır. 

elde çıkan egzama

EGZAMAYA NE İYİ KAZANÇ?

Egzamayı gevşetmenin en iyi yollarından biri sık sık havalandırmaktır. Bunun dışında netlikle kaşımamalı ve banyo sıklığını mevsim farklılığına göre ayarlamalıdır. Sert lifler ve keseler kullanılmamalı, çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır. Kışın yünlü elbiseler dolaysız cilde temas ettirilmeden penye ya da içlik üzerine giyilmelidir. Yünlü, polar halı ve battaniye gibi toz sürükleyen eşyalar özellikle yatak odasından uzak yakalanmalıdır.

egzamaya ne iyi gelir

KONUTTA EGZAMAYA ÇÖZÜM TEKLİFLERİ

YULAF TOZU

Bedeninizdeki kaşıntı ve acıyı eksiltmek için küveti ılık suyla doldurun ve içine iki kadeh yulaf tozu dökün. Bu suyun içinde 15-20 dakika durduktan sonra çıkın ve iyice kurulanın.

SALATALIK

İçerşinde bol vitamin ve mineral bulunduran salatalık sayesinde egzama rehabilitasyonunda kullanabilirsiniz. Bunun için dilimlere ufaladığınız salatalığı buz dolu bir kap içinde bir saat bekletin. Ardından suyu süzerek salatalık dilimlerini egzama olan bölgeye uygulayın.

ZERDEÇAL

Zerdeçal baharatı içinde yer alan kürkimin, cerahat ve bakteri önleyici özelliğe sahiptir. Bundan yararlanmak için yarım çay kaşığı zerdeçala macun kıvamına gelene kadar süt ilave edin. Bu macunu kaşıntı ve kızarıklıklar olan bölgelere günde 2 kere sürebilirsiniz.