Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

892

Anason Çayı

Günün stresini üzerimizden atıp rahatlamak herkesin hakkıdır. Böyle zamanlarda organik bitki çaylarını içmemizde fayda var. Anason çayı, adaçayı, kuşburnu çayı gibi çaylar hem rahatlatıcı hem de sakinleştirici özelliğe sahiptir. Özellikle gün içerisindeki yoğun iş temposu ve stresini atmamız ve mükemmel bir uyku çekmemiz hepimize iyi gelecektir. Mevcutta bulunan kronik hastalıklarında önüne geçecektir. Doğal şifalı çayları içtiğimizde tüm bunlar çok daha kolaylaşacaktır. Üstelik sadece bizim için değil çocuklarımızın huysuzluk ve uykusuzluk hallerinde bu şifalı çaylar kullanılabilir.

Anason Çayı Nasıl Demlenir?

  • Biraz ezilmiş 1 çay kaşığı anason bir su bardağı kanamış suya eklenir.
  • 8 ya da 10 dakika demlenmesi beklenir.
  • Ayrıca anason çayını her defasında ezip taze olarak tüketmelisiniz.
  • Süzüldükten sonra içebilirsiniz. Afiyet olsun.

Anason Çayı Nedir?

Yaz mevsiminde beyaz renkli çiçeklere sahip 30-40 cm boylarında otsu yapıya sahip bir bitkidir. Dik bir gövdeye sahiptir. Silindir şeklinde içi boş, dallı, tüylü ve çizgili biçimdedir. Armuta benzer, ufak, tüylü meyvelere sahiptir. Yeşile benzer sarı tonunda bir renge sahiptir. Yaprakları ve meyveleri kullanılır. Olgunlaşmış meyveler toplanır ve gölgede kurutulur. Kültür bitkisi olduğundan doğada bulunmaz fakat aktarlardan ve baharatçılardan kolaylıkla temin edilebilir. Nişasta, mü silaj, sabit ve uçucu yağ içerir. Bazı yörelerde enison, nanahan, anason otu olarak bilinir.Yoğun geçen bir günün ardından stresten kurtulmak, yorgunluğumuzu üzerimizden atmak isteriz. Bunun için de çeşitli bitki çaylarından faydalanır şifa buluruz. Anason çayı gibi bitki çayları rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca bu bitki çayını uyku sorunu yaşayan çocuklarınıza da gönül rahatlığı ile içirebilirsiniz. Tabi ki çocuğunuzun boyu ve yaşı önemli bir etkendir. Yaşı küçük ve kilosu az olan çocuklarda fazla tüketilmemelidir.

Anason Çayının Zararları/Yan Etkileri Nelerdir?

Anasonun aşırı kullanımı uyuşukluk, baş ağrısı, görme zorluğuna sebebiyet vermesinden dolayı günde yalnızca 5 gr içilmelidir. Aşırı kullanımı ve devamlı tüketimi Dolaşım sisteminizi yavaşlatır. Vücudunuz çalışma yetisini kaybeder. Anason çayının yatıştırıcı etkisi bebekler için zararlıdır ve bebeklerde kullanılmamalıdır. Anetol alerjisi bulunan kişiler de anason kullanmamalıdır.